BRATISLAVA. Na tlačovej besede po rokovaní tripartity to uviedol minister práce a sociálnych vecí Ján Richter.
Základnú dávku v hmotnej núdzi v sume 60,5 eura má štát podľa navrhovaného zákona od začiatku budúceho roka vyplácať len tým plnoletým sociálne odkázaným osobám, ktoré mesačne odpracujú v rámci malých obecných služieb alebo dobrovoľníckych prác aspoň 32 hodín.
Základným predpokladom tejto podmienky však bude, že mu takúto činnosť obec ponúkne.
Ak ani jeden z rodičov nevyužije ponuku obce a nebude pracovať, rodina nedostane aktivačné príspevky, ani základnú dávku v hmotnej núdzi na rodičov. Rodina by však mala naďalej nárok na príspevok na bývanie a na dávky na deti.
Pri štvorčlennej rodine, kde ani jeden z rodičov nepracuje, by tak suma sociálnych dávok klesla zo 156 eur na 36 eur.
"Zásadný rozdiel pri porovnaní s tým, čo platí teraz a tým, čo navrhujeme pre budúcnosť, je aktivácia tých, čo poberajú základnú sociálnu dávku," povedal Richter.
Ako ďalej uviedol šéf rezortu práce a sociálnych vecí, s ministrom financií Petrom Kažimírom rokuje o možnom zvýšení základnej sumy dávky v hmotnej núdzi v budúcom roku.
"Od účinnosti zákona, od 1. januára 2014, aby sme zohľadnili valorizáciu za rok 2013," povedal k možnému zvýšeniu súm dávok v hmotnej núdzi. Dávky v hmotnej núdzi sa totiž naposledy zvýšili od septembra 2009. Podľa súčasného znenia zákona má totiž vláda len možnosť, nie povinnosť, zvýšiť dávky v hmotnej núdzi k 1. septembru daného roka.
Rezort práce navrhuje zaviesť osobitný príspevok v sume 63,07 eura pre dlhodobo nezamestnaných, ktorí pred nástupom do zamestnania poberali pomoc v hmotnej núdzi a začali pracovať.
Podmienkou bude, aby ich príjem z práce bol najmenej vo výške minimálnej mzdy a najviac vo výške trojnásobku minimálnej mzdy a domácnosti, ktorej je zamestnaná osoba členom, sa prestane poskytovať pomoc v hmotnej núdzi. Príspevok sa má pri splnení podmienok poskytovať najviac šesť mesiacov.
Nový zákon o pomoci v hmotnej núdzi zachováva 17,2-eurový príspevok pre deti, ktoré si plnia povinnú školskú dochádzku.
Zákon má okrem toho umožniť zrážky zo sociálnych dávok na zaplatenie pokuty za priestupky na úseku verejného poriadku, poškodzovania majetku, alkoholizmu či zdravotnej starostlivosti.