Brusel chce zaradiť elektronické cigarety medzi tabakové výrobky. Ich predajcovia sa bránia, tvrdia, že s cigaretami majú málo spoločné.
BRATISLAVA. Čo miešajú výrobcovia do náplní pre elektronické cigarety, sa často z ich obalu nedozviete. Slovenská obchodná inšpekcia našla nejasnosti pri vyše polovici z preverovaných náplní.
Na obale chýbali napríklad dôležité varovania pred toxickými látkami. Niektorí predajcovia nemali Kartu bezpečnostných údajov, čo je súhrn údajov o vlastnostiach náplní e-cigariet a opatrení pri náhodnom úniku či rozbití.
Dva typy ecigariet inšpekcia zakázala predávať. Testovaním totiž zistila, že pri používaní ecigariet Smoke Diferent 510K a eGo-CE4 čiernej farby hrozí šok elektrickým prúdom.
„Je tu riziko preniknutia sieťového napätia 230 V na sekundárnu nízkonapäťovú stranu nabíjačky,“ spresnila hovorkyňa Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI) Danuša Krkošová.
Prečítajte si aj článok
Britské železnice zakážu elektronické cigarety
Zaradia ich medzi tabak?
Na Slovensku považuje zákon elektronické cigarety, alebo e-inhalátory, za výrobky neobsahujúce tabak určený na fajčenie. Ich distribútori a užívatelia sa snažia, aby boli jednoznačne oddelené od tabakových výrobkov.
Brusel ich však plánuje, až na výnimky, medzi ne zaradiť. „Európska komisia navrhuje, aby sa v celej Únii považovali za tabakové výrobky,“ hovorí Andrej Králik zo zastúpenia Komisie u nás.
S týmto prístupom nesúhlasia distribútori. „Pri e-inhalácii sa vdychuje para, nie dym. Nič tam nehorí ani netlie. Jediné, čo má cigareta a e-inhalátor spoločné je to, že oba predmety sa kladú do úst. Inhaluje sa väčšinou náplň bez nikotínu,“ tvrdí Erik Kelemen z predajne MCCYCLES.
Podľa neho sa väčšina užívateľov snaží pomocou e-inhalátorov s fajčením tabakových cigariet skončiť.
Distribútori vravia, že nesmieme hádzať všetky výrobky do jedného koša.
„Je dobre, že SOI spravila tieto razie, pretože niektorí naozaj predávali nekvalitné neznačkové výrobky, aby si zvýšili maržu a tým prekonali cenovo konkurenciu. Využívali fakt, že ľudia o e-cigaretách vedia zatiaľ málo,“ povedal predajca, ktorý nechcel byť menovaný.
Boli aj v hračkárstve
Nejasný je aj predaj náplní do elektronických cigariet cez internet. Zákon síce zakazuje ich zásielkový predaj, no inšpekcia zistila sedem prípadov predaja cez web.
„V týchto prípadoch inšpektori vydali opatrenia na zákaz predaja,“ hovorí Krkošová. V jednom prípade predajca ponúkal náplne v hračkárstve.
Slovenské e-shopy napriek tomu elektronické cigarety aj náplne ponúkajú.
„Na našich zásielkach je zreteľné označenie, že prevziať ich môže len osoba nad 18 rokov. Na prepážke tak pracovník pošty skontroluje občiansky preukaz a pokiaľ adresát nie je plnoletý, zásielka sa mu nevydá a vracia sa nám späť,“ hovorí Kelemen.
Podľa neho však internetový predaj tvorí len zlomok tržieb. „Každý zákazník sa pred začatím používania e-inhalátora potrebuje s predajcom poradiť,“ dopĺňa.
Liečivom budú až po testovaní
BRATISLAVA. Ak by sa elektronické cigarety zaradili medzi tabakové výrobky, mali by obsahovať zdravotnú výstrahu, aká je na škatuľkách bežných cigariet.
Vzťahoval by sa na ne aj zákaz používania príchutí. „Výnimku budú mať len výrobky, ktoré sú určené na odvykaciu liečbu, no budú musieť prejsť osobitnou registráciou,“ vraví Andrej Králik zo Zastúpenia Európskej komisie u nás.
„Legitimizovať predaj elektronických cigariet ako liečiva podporíme len za podmienky, že prejdú klinickým testovaním,“ tvrdí hovorkyňa Zuzana Čižmáriková.
Autor článku