BRATISLAVA. Maďarská vláda predčasne splatila pôžičku Medzinárodnému menovému fondu, na ktorej sa s ním dohodla na jeseň 2008.
Od fondu si požičala 20 miliárd eur, lebo si v tom čase krajina nedokázala požičať peniaze na splátky dlhu od finančných investorov.
V pondelok na účet fondu poslala z pôžičky posledných 2,15 miliardy eur.
Orbán a jeho Fidesz oslavujú a pritom nemajú čo, píše Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne.
Neustály spor
Na predčasnom splatení úveru by nemuselo byť nič zvláštne. Prevažná časť pôžičky fondu by bola aj tak splatná ešte v tomto roku.
Zaujímavé je preto, lebo od roku 2010, odkedy je maďarským premiérom Viktor Orbán, je jeho vláda v neustálom spore s fondom.
„Je pravda, že úver by postupne vypršal. Keby vláda z toho nerobila haló, dalo by sa povedať, že je to štandardný proces. Aj to, že monitorovacia misia následne opustí krajinu,“ pripúšťa politológ a poradca Mostu–Híd Zsolt Gál.
No problémom je napríklad spôsob komunikácie. Guvernér maďarskej centrálnej banky György Matolcsy, bývalý minister hospodárstva Orbánovej vlády, fond nie príliš zdvorilo vyzval, aby zatvoril svoje zastúpenie v Budapešti.
Zástupcovia fondu odišli z Budapešti už aj pred Vianocami na protest proti zákonu, ktorý siahol na nezávislosť maďarskej centrálnej banky. Vtedy na jej čele ešte nestál Matolcsy.
Názory na to, či vláda predčasným splatením úveru ušetrí, sa rôznia. Aj keď to Orbánova vláda tvrdí, na splatenie úveru si peniaze musela požičať.
Úroky, ktoré si od nej pýtajú dlhopisoví investori, sú vyššie, ako bolo úročenie pôžičky fondu. Aj preto, že Maďarsko má rating v špekulatívnom pásme od S&P, Moody's aj Fitch.
Neplatí ani to, že by sa mal predčasným splatením znížiť verejný dlh Maďarska. Už dlhšie sa hýbe okolo 80 percent HDP. Vláda ho neznížila, hoci znárodnila dôchodkové úspory.
Iba marketing?
Časť politológov preto vidí za predčasným splatením úveru len marketingový ťah, lebo o rok sú v Maďarsku voľby.
Vláda označovala požiadavky fondu na znižovanie deficitu, ktorými podmienil pôžičku, podľa agentúry Reuters za zbytočný cudzí vplyv.
Maďarská mena sa včera mierne oslabila. Za euro si investori pýtali 297 forintov. Keď v januári stálo euro až 324 forintov, Orbán zmiernil rétoriku a s fondom sa chcel dohodnúť na záložnom úvere. To trvalo dovtedy, kým sa forint neposilnil.