V niektorých našich obchodoch ju však stále predávajú.
BRATISLAVA. "Krehčené" alebo šťavnaté kuracie mäso už zmizlo z českých predajní. Hoci bola jeho cena na prvý pohľad lákavá, českí spotrebitelia o tento druh mäsa stratili záujem a obchody ho prestali ponúkať. Informoval o tom portál Novinky.cz.
Ľudí od kúpy tohto mäsa odradili informácie, ktoré sa o ňom objavili v médiách, najmä marcový diel programu Peklo na talíři. V ňom šéf Pražského kulinárskeho inštitútu Roman Vaněk mäso, do ktorého pridali výrobcovia vodu s prídavnými látkami, ostro skritizoval.
Šťavnaté kuracie mäso
Čo to je?
prípravky z hydiny, do ktorých výrobca pridal vodu vo forme špeciálnych roztokov, vodu s prídavnými látkami a prísadami do mäsového prípravku vstrekuje ihlovými injektormi, môže nasledovať masírovanie, v kilograme upraveného výrobku je 81 %, 77 % alebo 61 % mäsa.
Zdroj: ŠVPS SR
Na pultoch niektorých našich predajní však takéto výrobky z hydinového mäsa, ktoré sa len tvária ako mäso, stále dostanete.
„Ľudia väčšinou ani nevedia, čo kupujú. Vidia len lacnejšie mrazené rezne,“ hovorí riaditeľ Únie hydinárov Slovenska Anton Molnár.
Pravdu ukáže len etiketa
Prívlastkom šťavnaté sa snažia výrobcovia evokovať u spotrebiteľov pocit, že ponúkajú výrobok s vyššou kvalitou či lepšou chuťou.
To, čo kúpili, sa ukáže až po tepelnej úprave, keď sa takéto mäso výrazne zmenší.
Vyhnúť sa kúpe šťavnatého mrazeného mäsa sa dá len pozorným čítaním etikety, na ktorej je uvedená aj voda či soľ. Pohľadom sa totiž rozoznať nedá.
Kilogram mrazených šťavnatých kuracích pŕs, môže obsahovať napríklad iba 60 percent mäsa. Zvyšok je voda, soľ, glukózový sirup, koreniny a prísady.
Z kúpeného kila mäsa zostane po úprave v niektorých prípadoch len 600 gramov. Jeho kúpa tak už nie je v porovnaní so skutočným mäsom až taká výhodná.
Obchodníci ho zvyčajne ponúkajú ako lacnejšiu alternatívu. Ak vezmeme do úvahy skutočnú váhu mäsa bez vody, zákazník môže na ich kúpe aj prerobiť.
Pre slabších zákazníkov
Mrazené morčacie a kuracie šťavnaté mäso sme našli napríklad v predajni reťazca Kaufland, ktorý v minulosti predaj krehčeného mäsa popieral.
Včera jeho hovorca Martin Gärtner pre SME uviedol, že ide o nedorozumenie, lebo ako mäso sa v Kauflande chápe všetko okrem hydinového mäsa. Iné mäso si reťazec vyrába sám a je naozaj nekrehčené.
Inak je to pri hydine, ktorá má podľa Gärtnera niekoľko cenových úrovní – najnižšia je "krehčená", zvyšné nie sú. „Dávame zákazníkovi možnosť, aby sa rozhodol. A sú zákazníci, hlavne tí slabší, ktorí si ho vyberajú,“ hovorí.
Šťavnaté kuracie prsia predáva aj Billa, ktorá v apríli tvrdila, že ich dopredáva.
„V predajniach je posledných tisíc balíčkov, v skladoch už nemáme nič,“ povedala včera jej marketingová manažérka Martina Kovacs. Tvrdí, že z ponuky toto mäso vyradia pre slabý záujem. Niektorí zákazníci si ho totiž podľa Kovacs mýlili s klasickým mrazeným mäsom a po kúpe s ním boli nespokojní.
Podľa prieskumu Únie hydinárov Slovenska predáva tento výrobok aj Hypernova. Reťazec nám túto informáciu do uzávierky nepotvrdil ani nevyvrátil.
Pred dvomi rokmi ukončil predaj šťavnatého mäsa reťazec Tesco. Nepočíta s ním ani do budúcnosti. Zákazníci také mäso nenájdu ani v Lidli.