Agresívnych šéfov bánk striedajú ich nenápadní kolegovia. Banky sa snažia ľudí presvedčiť, že nuda znamená bezpečnosť v banke.
BRATISLAVA. V čase, keď je vyšetrovanie toxických obchodov bánk spred krízy v plnom prúde, sa do čela významných finančných ústavov dostáva nový typ bankárov. Nejde o investičných žralokov, ale o nudných a konzervatívnych manažérov.
S derivátmi a inými riskantnými obchodmi nemali v minulosti nič spoločné. Ich cieľom je upokojiť verejnú mienku, nie ísť do konfliktov s regulátormi a politikmi.
Pokora je opäť v móde
Ross McEwan z Nového Zélandu, ktorý nastúpi v októbri do čela Royal Bank of Scotland, je aj v bankových kruhoch neznámy. Nahradí bývalého investičného bankára Stephena Hestera.
Ten po vypuknutí krízy vzkriesil banku pomocou vládnej injekcie za 45 miliárd libier. Za jeho odchodom sú konflikty s britskou vládou. Nezhody sa stupňovali pri téme výšky odmien či pri odpredaji divízií.
McEwan je pre britskú vládu ideálnym nástupcom – má farmu, žije usporiadaným rodinným životom, vzdal sa miliónových prémií a pomoc vlády chce vrátiť.
Jeho predchodca bol výstredný a mediálne obhajoval svoje odmeny aj v čase, keď bola banka v hlbokej strate. K popularite mu nepomohli luxusné vily a obliekanie sa do poľovníckeho výstroja.
Odchod Hestera predznamenal koniec éry investičných bankárov a ich nahradenie nenápadnými kolegami. „Pokora a uvedomenie si chýb sú dnes žiadané,“ tvrdí pre The Wall Street Journal firemný konzultant Jamie Maxwell-Grant.
McEwan je podobný Antonymu Jenkinsovi, ktorý sa vlani stal novým šéfom Barclays. „Namiesto agresívneho investičného bankára nastupuje nekonfliktný a neznámy retailový bankár,“ napísal denník The New York Times.
Banka Barclays bola hlavným hriešnikom pri manipulácii s medzibankovou sadzbou Libor, zaplatila za to pokutu 453 miliónov eur. Pre aféru musel rezignovať bývalý šéf Bob Diamond. Nepomohlo mu ani to, že sa vzdal bonusu 20 miliónov dolárov.
Bol typický dravec: suverénny šéf, ktorý tlačil svojich ľudí do ziskov za každú cenu. Jeho nástupca Jenkins síce zložitým investičným obchodom nerozumie, je skôr istotou v časoch regulácie.
Renomé bez problémov
Investičný bankár Vikram Pandit, ktorý viedol americkú Citigroup, si vyslúžil kritiku za neprimerané prémie a arogantnosť. Banku poškodzoval zlými vzťahmi s regulátormi a médiami.
Nahradil ho Michael Corbat, podľa analytikov málo známy bankár. Pre banku pracoval 29 rokov, tvrdí televízia Bloomberg. Vraví sa o ňom ako o tichom pedantovi, ktorý tvrdí, že nuda v banke sa stala nevyhnutnosťou.
„V súčasnosti banky hľadajú kombináciu bezproblémového renomé s potenciálom rastu biznisu. Ak stratíte renomé, ťažko nájdete podobné miesto,“ tvrdí Karol Piovarcsy zo Saxo Bank. Aj preto hľadajú banky ľudí z vlastných radov, ktorým veria.
Nuda môže upokojiť ľudí
Šéfovia bánk čoraz častejšie skloňujú slovo nuda. Podprahovo sa snažia ľudí presvedčiť, že vklady ľudí sú u nich v bezpečí.
Šéf britskej banky Lloyds António Horta-Osório pri nástupe do funkcie povedal, že banka pod jeho vedením bude jednoduchá a nudná.
O nude hovorí aj rakúska skupina Erste Bank, do ktorej patrí Slovenská sporiteľňa. „Nemyslím si, že máme zaujímavý biznis model, ide o nudný biznis model,“ reagoval na otázku denníka The Financial Times šéf banky Andreas Treichl.
Senátorka amerického štátu Massachusetts Elizabeth Warrenová dokonca chce nudu zakotviť do zákona. „Bankovníctvo by malo byť opäť nudné. Termínované vklady a bežné účty – to, čo vy alebo ja používame,“ napísala na blogu.