BRATISLAVA. Úroda pšenice a kukurice sa tento rok očakáva vo svete rekordná. Potiahne však ceny potravín nadol? Zdá sa, že vzorec dobrá žatva rovná sa lacné potraviny už dávno neplatí.
„Čím viac je plodina spracovávaná, ako napríklad obilie na múku a chlieb, tým menší vplyv na cenu má,“ hovorí český agrárny analytik Petr Havel. Dokazujú to posledné roky, keď ceny potravín rastú bez ohľadu na úrodu a ceny plodín.
Napriek bohatej žatve teda Havel so zlacnením nepočíta. „Bude to znamenať stagnáciu cien potravín – nebudú sa znižovať ani zvyšovať,“ odhaduje. Cena niektorých potravín síce môže podľa neho krátkodobo klesnúť, no pôjde o 1 – 2 percentá, čo spotrebiteľ ani nepozná.
Benzín, nafta, farmári
Ceny potravín
Čo sa do nich
premieta
náklady na výrobu a dopravu - ceny energií, pohonných hmôt, mýto,
daňová politika štátu - sadzba DPH na potraviny,
zložitosť legislatívy,
cena ľudskej práce,
marže výrobcov, prepravcov a predajcov,
úroda a nákupné ceny, pri mäse a mlieku aj ceny krmív,
konkurencia a správanie sa spotrebiteľov.
Konečné ceny potravín viac ako výška úrody ťahajú ceny energií či benzínu a nafty. Pohonné látky v tomto období mierne zlacneli, hovorí Tomáš Novotný z portálu Natankuj.sme.sk, no dlhodobý pokles neočakáva. „Zlacnenie o pár centov sa na cenotvorbe firiem zásadne neprejaví,“ hovorí.
Ceny pohonných látok vyhnali nahor problémy v Egypte a Sýrii. Ďalšie zdražovanie sa očakáva, ak sa potvrdia informácie, že Európa sa dostáva z krízy.
Poklesu cien potravín nenahráva ani zvyšovanie mýta v Únii – v najbližších troch rokoch približne o tretinu.
Slovenský trh je podľa analytika obchodu Ľubomíra Drahovského závislý od dovozu tovaru. „Budeme spokojní, ak sa udrží súčasná cena potravín do konca roka,“ hovorí. Meniť by sa nemali ceny tvrdého alkoholu a vína, súčasnú cenu si môže udržať aj pečivo, dodáva.
Opatrnejší ako na začiatku žatvy sú už aj farmári. „K avizovanému zlacneniu potravín napokon možno ani nedôjde,“ myslí si hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Stanislav Nemec.
Optimistické burzy
„Očakávania rekordnej úrody spôsobili prudký prepad cien na komoditných burzách,“ hovorí analytik spoločnosti Colosseum Boris Tomčiak. Rekordná bude podľa neho úroda kukurice, pšenice má byť najvyššia za štyri roky. Ceny kukurice na burzách od začiatku roka spadli o vyše tretinu, pšenice takmer o pätinu.
Práve prinízke nákupné ceny trápia podľa Nemca farmárov. Na bohatej úrode tak nezarobia ani toľko, čo vlani, keď pre sucho vypadla pätina produkcie, tvrdí.
Sucho zase ohrozilo úrodu kukurice, zeleniny či krmovín. To môže zatlačiť na ceny mlieka a mäsa, dodáva.
Analytička Poštovej banky Jana Glasová čaká, že ešte v auguste potraviny medzimesačne zlacnejú o pár desatín percenta. Na jeseň zase ráta s medzimesačným zdražením o pol percenta. „V medziročnom porovnaní si však budú Slováci za potraviny stále priplácať viac ako vlani,“ hovorí.
Zlacnenie múky, pečiva či cestovín o tri až šesť mesiacov čaká analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák, prípadne sa spomalí ich rast. „Rast cien potravín by sa tak mohol ku koncu roka spomaľovať k úrovni tri percentá,“ hovorí. Teraz rastú medziročne o vyše štyri percentá.