BRATISLAVA. Nepokoje v Egypte spôsobili, že cena ropy vyskočila na najvyššie úrovne za posledné štyri mesiace. Cena ropy Brent doobeda stála okolo 111,20 dolárov za barel, je najdrahšia od začiatku apríla. Nepokoje zasiahli aj ľahkú americkú ropu WTI, ktorá zdražela o 70 centov na 107,54 dolárov za barel.
Egypt pritom nie je významným producentom ropy, ale kontroluje jednu z najrušnejších námorných ciest pre dodávky ropy z Blízkeho východu. Zatiaľ k výpadkom dodávok cez Suezský prieplav nedošlo.
„Ceny ropy sú relatívne vysoké a napätie v Egypte bude ceny ropy komplikovať. Akékoľvek upokojenie ohľadom Suezského prieplavu môže relatívne zmierniť jej cenu,“ tvrdí Tomáš Novotný z portálu auto.sme.sk.
V cenách pohonných látok by sa to nemalo významnejšie prejaviť, trhy stále čakajú ako bude konflikt pokračovať. V každom prípade, lacnejšie tankovať tak skoro nebudeme.
Pravidlá trhu
„Výpadky v prevádzke Suezského prieplavu nie sú pravdepodobné. Trh sa však nikdy neriadi tým, čo je pravdepodobné. Riadi sa strachom. Keď majú ľudia obavy o dodávky, nakupujú. A to aj v prípade, že trh je v zásade dobre zásobovaný,“ povedal pre Reuters analytik CMC Markets Michael Hewson.
K rastu ceny ropy prispeli aj protesty zamestnancov ropných spoločností v Líbyi. Ťažba ropy tak klesla na 600-tisíc barelov denne z júnových 1,3 milióna barelov denne. Dostala sa tak na najnižšiu úroveň od občianskej vojny v roku 2011. Predpokladá sa, že dodávky ropy z Iraku výrazne obmedzí v septembri zvažovaná plošná údržba infraštruktúry pre ropu z Basry.
Počasie v USA a lepší trh práce
Trhy s napätím čakajú aj na počasie v USA. Cez víkend úrady varovali, že ropné zariadenia v Mexickom zálive môže zasiahnuť tropický cyklón. Spoločnosť Marathon Oil Company už preventívne z plošín evakuovala niektorých zamestnancov.
K zlacňovaniu ropy nepomáha ani zotavovanie americkej ekonomiky. Zlepšenie na trhu práce je najlepšie za posledných šesť rokov. Pre Fed je to dôležitá podmienka, aby zmenila svoju politiku a utlmil odkupovanie dlhopisov (nie je vylúčené, že k tomu dôjde už v septembri). Na tieto správy reaguje dolár posilňovaním – voči euru na dvojtýždňové maximá.
K urýchleniu zmeny politiky môže pomôcť aj najnovšia správa ekonómov Vasco Curdia ze San Francisca a Andrea Ferrero z Fedu v New Yorku, ktorí tvrdia, že takzvané kvantitatívne uvoľňovanie (QE) nemá vplyv na rast ekonomiky.
„Programy na nákup aktív majú prinajlepšom mierny vplyv na ekonomický rast a infláciu. Oveľa väčší efekt majú očakávania ohľadom zmeny úrokových sadzieb,“ píšu v skratke analytici z Fedu.
Na cenu ropy má z časti vplyv aj eurozóna, ktorá sa v stredu štatisticky dostala z recesie. Analytici očakávajú, že ak globálna ekonomika spamätáva, vzrastie opäť dopyt po rope, čo vytlačí jej cenu hore.