Ministerstvo financií tvrdí, že od roku 2015 by sa mohol odvod znížiť na polovicu.
BRATISLAVA. Bankový odvod na Slovensku je privysoký, Medzinárodný menový fond (MMF) odporúča, aby sme ho znížili. Odkázal nám to v tohtotýždňovej správe.
„Odvod by mal byť znížený na úroveň porovnateľnú s inými európskymi krajinami,“ píše.
Kým u nás je banková daň 0,4 percenta z vkladov firiem a ľudí, v 15 krajinách, ktoré takýto odvod tiež zaviedli, sú sadzby v priemere desaťnásobne nižšie.
Vyššiu bankovú daň ako u nás má Maďarsko. Sadzbu 0,53 percenta z aktív tam premiér Viktor Orbán zaviedol v roku 2010, aby naplnil štátnu kasu a znížil deficit.
Drahšie úvery
Fakty
Bankový odvod
je vo výške 0,4 percenta z vkladov firiem a ľudí (od septembra 2012),
banky u nás vlani na odvode zaplatili 170 mil. eur,
odvod prijala vláda Ivety Radičovej v októbri 2011, bol vo výške 0,2 percenta z vybraných pasív, neboli v nich vklady ľudí,
peniaze z odvodu spravuje národný bankový stabilizačný fond.
Medzinárodný fond tvrdí, že zvýšené bankové dane môžu obmedziť ziskovosť, a teda kapitálové rezervy bánk v čase, keď je ekonomika po kríze oslabená.
Odvod prispieva k tomu, že banky obmedzujú úvery alebo zvyšujú úroky, hoci na bankovom trhu majú výhodné podmienky: medzibanková sadzba Euribor či základné sadzby Európskej centrálnej banky sú na rekordnom minime.
Vlani sa stav úverov firmám medziročne znížil o 3,2 percenta. V roku 2011 pritom rástol o 6,6 percenta.
Napriek tomu, že v Maďarsku majú sadzbu bankového odvodu vyššiu, tamojšie banky na odvode vlani zaplatili menej ako naše banky, tvrdí Slovenská banková asociácia.
„Mohli si totiž uplatniť odpočítateľnú položku na straty z úverov na bývanie,“ tvrdí analytik asociácie Marcel Laznia.
Asociácia vyrátala, že z každého milióna aktív zaplatili banky u nás na odvode 3059 eur, v Maďarsku 600 eur, v Nemecku len 92 eur.
„Slovensko je jednou z posledných troch krajín v eurozóne, kde štáty nemuseli zachraňovať súkromné banky,“ tvrdí prezident asociácie Ladislav Unčovský. V rokoch 2008 až 2011 stála záchrana bánk 1612 miliárd eur, teda 13 percent HDP Únie.
Odvod bude klesať
Ministerstvo financií tvrdí, že správa MMF nie je novinkou a počíta s postupným znižovaním výšky odvodu. Znížiť sa má na nulu, keď sa od bánk vyzbiera miliarda eur, teda 1,45 percenta aktív bankového sektora.
Ministerstvo počíta s tým, že z odvodu vyberie do tretieho štvrťroku budúceho roka polovicu sumy, teda 500 miliónov eur. Odvod následne zníži o polovicu.
Keď do národného bankového stabilizačného fondu banky vyzbierajú 750 miliónov eur, odvod klesne na 0,1 percenta a okolo roku 2018 až 2021 by sa znížil na nulu. Odvod vláda neplánuje zrušiť, v prípade potreby ho opäť zvýši.
Dnes je vo fonde 222 miliónov eur. Za vlaňajší rok banky odviedli 170 miliónov eur, v tejto sume je zarátaných aj 50 miliónov eur z mimoriadneho odvodu.
Tento rok by malo do fondu podľa plánu pribudnúť 200 miliónov eur. Fond je včlenený pod špeciálny účet, štátne finančné aktíva, ktorým vláda formálne znižuje výšku deficitu.