Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom SME.
BRATISLAVA. Približne šesťsto ľudí, teda štvrtinu svojich zamestnancov, by musela prepustiť Slovenská akadémia vied, ak by dostala zo štátneho rozpočtu na budúci rok o jedenásť miliónov menej.
Výrazné šetrenie navrhuje ministerstvo financií pod vedením Petra Kažimíra, napísal denník Pravda.
Ministerstvo chce, aby akadémia šetrila najmä na personálnych nákladoch. Šetriť má v rámci reformy verejnej správy ESO.
{"dataSourceUrl":"//docs.google.com/spreadsheet/tq?key=0AnPPUkk0OUvbdE44bThZS2M0cWZQZFljVUJGc3NCQ3c&transpose=0&headers=1&merge=COLS&range=A1%3AA14%2CC1%3AC14%2CE1%3AE14&gid=1&pub=1","options":{"titleTextStyle":{"bold":true,"color":"#000","fontSize":16},"series":{"0":{"color":"#dd7e6b"},"1":{"color":"#85200c"}},"animation":{"duration":0},"width":490,"hAxis":{"useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindowMode":null,"viewWindow":null,"maxValue":null},"chartArea":{"height":"69.063%","width":"83.122%","left":"16.152%","top":"11.875%"},"vAxes":[{"title":null,"useFormatFromData":false,"formatOptions":{"source":"inline","suffix":" mil. eur"},"minValue":null,"format":"0.##' mil. eur'","viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null},{"useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null}],"booleanRole":"certainty","title":"Ktor\u00e9 ministerstvo dostane viac","height":320,"legend":"top","focusTarget":"category","isStacked":false,"tooltip":{}},"state":{},"view":{},"isDefaultVisualization":true,"chartType":"ColumnChart","chartName":"Graf 4"}
Problémy aj s eurofondmi Podpredseda SAV Pavol Šajgalík už adresoval ministrovi list.
„Navrhované krátenie spôsobí kolaps ústavov, pretože nebudú schopné zabezpečiť bazálny chod, a tým ani byť konkurencieschopné v súťaži o doplnkové zdroje,“ upozorňuje.
Šajgalík sa pre SME vyjadril, že pri takomto krátení rozpočtu akadémie by mohlo byť ohrozené aj čerpanie peňazí z eurofondov alebo zazmluvnené projekty.
„Ak čerpáte peniaze na projekty zo štrukturálnych fondov, musíte zaručiť trvalú udržateľnosť aspoň päť rokov. Ak nesplníte túto základnú podmienku, peniaze musíte vrátiť naspäť Európskej únii.“
Problémom by mohol byť podľa neho aj odlev mladých vedeckých pracovníkov.
„V Česku je spustený program prílevu mozgov, kde každý vychovaný doktorand dostane 2000 eur. Otázkou je, ako mladých vedcov udržať, ak im nevieme nič garantovať,“ hovorí Šajgalík.
„Rozpočet je stále predmetom rokovaní, preto je predčasné vyjadrovať sa k týmto otázkam,“ odpovedá tlačový odbor ministerstva. Vedci sa podľa Šajgalíka snažia o svojom rozpočte s ministerstvom rokovať.
Vedci podnikatelia Na rok 2014 sa tiež pripravuje nový zákon o verejnovýskumných inštitúciách, ktorého cieľom by mala byť zmena fungovania SAV. Inšpiráciou by mal byť český model, podľa ktorého by mohla akadémia aj podnikať.
Peniaze, ktoré by získala, by nešli naspäť do štátneho rozpočtu ako dnes, ale vracali by sa priamo akadémii.
Česká akadémia vied funguje podľa tohto modelu od roku 2007. Jej predseda Jiří Drahoš hovorí, že dôležitá je najmä dobrá právna úprava.
„Riziko tohto modelu vidím v prípadnej predstave politikov, že si vedecké inštitúcie na svoju činnosť sami zarobia. Takto to však nie je nikde vo svete. Prínos nie je v tom, že štát prvoplánovo ušetrí, ale že sa zlepší kvalita celého systému,“ hovorí.
Slovensko má problémy s nedostatočným financovaním vedy a výskumu už dlhodobo. Investície do tejto oblasti patria k najnižším spomedzi všetkých krajín Európskej únie.