Šéfov veľkých nemocníc vyberá ministerstvo zdravotníctva. Odmieta, že koordinovalo výpovede zmlúv poisťovni Union.
BRATISLAVA. Súkromnej poisťovni Union vypovedalo zmluvy 16 univerzitných, fakultných nemocníc a viacerých ústavov, ktorých riaditeľov vymenúva ministerstvo zdravotníctva
Výpovede od nich prišli podľa poisťovne Union koncom júna naraz, s tromi sa neskôr dohodli.
Zmluvy s 13 zariadeniami ešte platia, ale vypršia 30. septembra. To je deň, dokedy môžu ľudia vymeniť zdravotnú poisťovňu.
Union tvrdí, že sa veľké nemocnice spojili proti nej. Chce sa preto obrátiť na Protimonopolný úrad. Mal by prešetriť, či nemocnice takýmto postupom nezneužívajú postavenie na trhu.
Výpovede prišli naraz
Union
- 409 198 poistencov mala ku koncu roka 2012 ZP Union,
- 7,85 % podiel mala na trhu,
- 16 miliónov eur mala vlani zisk, rok predtým 9 miliónov.
Poisťovňa je podľa zákona povinná so štátnymi nemocnicami a ústavmi zmluvy uzavrieť. Sú totiž súčasťou povinnej siete a poisťovne s nimi zmluvy musia mať.
K nečakanému obratu zo strany štátnych nemocníc podľa členky predstavenstva poisťovne Union Eleny Májekovej došlo pred koncom júna po zasadaní zástupcov ministerstva zdravotníctva s Asociáciou štátnych nemocníc. Asociáciu vedie poslanec Smeru Jozef Valocký.
Do troch dní po zasadaní doručilo 16 nemocníc a ústavov Unionu výpovede. S tromi sa neskôr dohodli.
„Zmluvy platili minimálne do konca roka. Výpovede prišli pred koncom júna, výpovedná doba trvá do konca septembra. Práve vtedy vrcholí obdobie prepoisťovania. Preto máme obavu, že spoločný postup nemocníc sa použije na zastrašenie našich poistencov,“ hovorí Májeková.
Ministerstvo zdravotníctva odmieta, že by bolo za výpoveďami zmlúv. „Rezolútne odmietame akékoľvek špekulácie či obvinenia,“ povedala hovorkyňa Martina Lidinská.
Podmienky zmlúv si podľa nej dohadujú jednotlivé nemocnice. „Majú úplne legitímnu snahu zvyšovať svoje príjmy aspoň na úroveň svojich nákladov,“ dodáva.
Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa odmietla, že by koordinovala postup nemocníc.
Ďalej k téme:
Napäté vzťahy so štátom
Poisťovňa Union má so štátom napäté vzťahy. Keď prvá vláda Roberta Fica zakázala zisky zo zdravotného poistenia, akcionár Unionu sa obrátil na medzinárodnú arbitráž a vyhral ju.
Keďže štát rozhodnutie arbitráže zatiaľ neakceptoval a firmu neodškodnil, holandský akcionár dal cez exekútorov zmraziť požadovanú sumu na účtoch štátu v zahraničí. Union odmieta aj dohodu o vyvlastnení súkromných zdravotných poisťovní.
Za spoločným postupom nemocníc je podľa Unionu nátlak Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Union tvrdí, že štátna poisťovňa požaduje od nemocníc, aby ju vopred informovali o podmienkach, ktoré si vyrokovali s ostatnými poisťovňami.
VšZP podľa Unionu žiada nemocnice, aby so súkromnými poisťovňami neuzatvárali špecifické dohody. Napríklad o tom, za akú cenu sa budú preplácať výkony, ktoré nemocnice robia nad rámec dohodnutých podmienok.
Štátna poisťovňa rokuje s každým individuálne o tom, koľko preplatí za výkony nad rámec dohody. Union ponúka všetkým pevnú hranicu 60 percent zo štandardnej ceny.
„Priestor na netransparentné vyjednávanie u nás v tomto neexistuje. Pokiaľ vieme, štátna poisťovňa niekomu preplatí aj sto percent, inému len dvadsať. Nikto pritom nevie, podľa akých kritérií,“ hovorí Májeková.
Vplyv štátnej poisťovne
Štátna poisťovňa podľa Májekovej žiada od nemocníc, aby s Unionom neuzatvárali zmluvy, ak za niektoré výkony ponúkne nižšiu cenu.
„Filozofiou VšZP je, aby sa rovnako platilo za mernú jednotku, lebo pôrod poistenky Všeobecnej stojí nemocnicu toľko, ako pôrod poistenky súkromnej zdravotnej poisťovne,“ obhajuje svoje kroky štátna poisťovňa, ktorá má trojpätinový podiel na trhu.
Povinné kopírovanie stratégie štátnej poisťovne nie je pre Union podľa Májekovej správne. Ako príklad uvádza chirurgiu. Štátna poisťovňa má podľa nej väčší problém s čakacími lehotami na operácie. Preto ceny za operovanosť zvyšovala.
Čakacie lehoty pacientov Unionu sú však v rámci štandardu. „Preto sme vyššími cenami chceli podporiť iné oblasti, napríklad diagnostikovanie chorôb,“ hovorí Májeková.
S podmienkou dorovnania cien za všetky výkony nakoniec súhlasili.
Štátne nemocnice už pokutu dostali
Spor pre dominanciu fakultných nemocníc už Protimonopolný úrad riešil.
BRATISLAVA. Zneužívajú veľké štátne nemocnice svoje postavenie na trhu? Túto otázku nebude Protimonopolný úrad posudzovať prvýkrát.
Už v roku 2009 dal Asociácii fakultných nemocníc, ktorá sa v tomto roku premenovala na Asociáciu štátnych nemocníc, pokutu takmer 1600 eur. „Asociácia obmedzila hospodársku súťaž,“ napísal v januári 2009 úrad.
Potvrdil, že v roku 2007 asociácia vstupovala do uzatvárania zmlúv medzi fakultnými nemocnicami a poisťovňami. Asociácia žiadala, aby poisťovne výrazne zvýšili platby za ukončenú hospitalizáciu na ďalší rok. Chcela tiež, aby zvýšenie bolo plošné pre všetkých jej členov.
Členka predstavenstva zdravotnej poisťovne Union Elena Májeková hovorí, že sa po pokute správanie nemocníc zmenilo. Protimonopolný úrad tvrdí, že za posledné dva roky neposudzoval správanie štátnych nemocníc.