Dôchodcovia a ich rodiny budú môcť podľa novely zákona zrušiť predražený nákup do troch týždňov.
BRATISLAVA. Obeťami predajných akcií sú hlavne dôchodcovia. Idú na ne v očakávaní výhodného nákupu alebo darčekov, ktoré dostanú.
Prípady z praxe však ukazujú, že na nich predajcovia kričia. Pod nátlakom im nanucujú predražený tovar a dôchodcovia zo strachu často tlaku podľahnú. Za vysávače, hrnce či hojivé krémy minú aj posledné úspory.
Praktiky nepoctivých predajcov má stopnúť novela zákona o ochrane spotrebiteľa pri podomovom predaji. Predložili ju poslanci Otto Brixi a Anton Martvoň (Smer), ale pracovali na nej aj rezorty spravodlivosti a hospodárstva.
„Novelou vyhlasujeme vojnu takzvaným šmejdom,“ tvrdí štátny tajomník rezortu hospodárstva Pavol Paulis.
Parlament by ju mal prerokúvať na septembrovej schôdzi. Platiť by mohla ešte do konca roka.
Zmluvy známe vopred
Novela zákona
- prikáže firmám, aby upozornili na prezentačnú akciu, ktorú organizujú,
- 20 dní vopred Slovenskú obchodnú inšpekciu,
- budú jej musieť predložiť návrhy zmlúv a ceny tovarov a služieb, ktoré ponúknu,
- firmy by mali upozorniť ľudí vopred na ich práva,
- odstúpiť od zmluvy bude možné do 15 pracovných dní po jej podpise.
Ak bude chcieť podnikateľ zorganizovať prezentačnú akciu, bude ju musieť najneskôr 20 dní vopred nahlásiť Slovenskej obchodnej inšpekcii (SOI).
Už oznamovacia povinnosť má byť odstrašujúca – podnikateľ totiž bude zverejňovať nielen meno a sídlo, ale aj ponúkané tovary a služby, ako aj ceny, za ktoré ich plánuje na akcii predávať.
Organizátori predajných akcií by mali obchodnej inšpekcii predkladať aj návrhy zmlúv, ktoré budú môcť spotrebitelia na akcii uzavrieť. Takisto mená všetkých predávajúcich, ktorí majú oprávnenie zmluvy podpisovať. Tieto informácie inšpekcia zverejní na svojom webe päť dní pred akciou.
Keď firma nedodrží podmienky predaja podľa zákona, zmluva ani nevznikne.
„Občan už nebude v pozícii, že bude žalovať spoločnosť, ktorá má možnosť zaplatiť si právnikov. Ak bude spoločnosť trvať na tom, že zmluva je platná, bude musieť žalovať jednotlivca a až súd rozhodne, či je zmluva platná,“ hovorí štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská.
- Rozhovor s bývalým predajcom
- Týmito klamstvami zavádzajú dôchodcov
- Predaj hrncov seniorom je ako psychodráma
Viac času na odstúpenie
Svoje práva by mali návštevníci prezentačných akcií poznať vopred. Firmy budú povinné ich o nich poučiť na začiatku každej akcie.
Otázne je, ako bude inšpekcia dodatočne dokazovať, že spotrebiteľ nebol poučený. Ak však zmluvu uzavrie a doma si to rozmyslí, mal by mať možnosť od nej odstúpiť do 15 pracovných dní, dnes môže do siedmich dní.
Novela by mala vyriešiť aj problém, že spotrebitelia často nemajú komu zmluvu vypovedať. Niektoré firmy sú nezastihnuteľné, v sídle nikto nie je a dôchodcovia nemajú telefónne číslo na predajcu.
Ak bude spotrebiteľ chcieť od zmluvy odstúpiť, bude stačiť písomné odstúpenie od zmluvy, ktoré podá na pošte. Rolu nebude hrať to, či list o odstúpení od zmluvy firma prebrala, alebo nie.
Novela zakáže firmám vyberať peniaze vopred ako časť ceny či poplatok za tovar, alebo službu.
SOI od marca do konca júla eviduje 350 sťažností od ľudí. Postup 25 firiem už začala vyšetrovať.
Po novom bude mať vyššie kompetencie. Pri porušení podmienok v zákone bude môcť uložiť pokutu do 16 500 eur, dnes to je 3300 eur.
„Ak novela prejde v parlamente, budeme kontrolu vykonávať. Nepredpokladáme, že nás to zaťaží nadmernou prácou,“ tvrdí hovorkyňa inšpekcie Danuša Krkošová.
Na podvodníkov pomohol upozorniť film Šmejdi:
Na vstup stačí pozvánka
Novela má inšpekcii priniesť aj jednoduchšiu kontrolu. Firma, ktorá organizuje akciu, už na ňu nebude môcť nepustiť záujemcu, ktorý sa preukáže pozvánkou. Dnes sa bežne stáva, že najmä mladí ľudia, ktorí sú opatrnejší, sa na akciu nedostanú.
Obchodný konzultant Daniel Lambert zo Súkromnej Informačnej Agentúry, ktorý bol predajcom v takejto firme, tvrdí, že táto podmienka sa dá obísť tým, že pozvánky rozošlú na konkrétne mená, čím sa verejná akcia zmení na súkromnú.
Nové pravidlá by mali platiť aj pre zmluvy, ktoré podvodné firmy uzatvoria v zahraničí. Bude sa uplatňovať nariadenie Bruselu, takzvaný Rím I. To definuje, že sa použijú ustanovenia krajiny obvyklého pobytu spotrebiteľa, ktoré im zaručujú vyššiu ochranu.