SME
Piatok, 9. december, 2022 | Meniny má Izabela

Koľko detí sa zvykne narodiť v deň vašich narodenín? (interaktívny kalendár)

Kým v septembri sa denne rodí okolo 164 detí, v decembri je to len 137. Výrazne menej počas sviatkov a cez víkendy.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - SITA)

Preskočte rovno na interaktívny kalendár.

BRATISLAVA. Rodinné hodnoty Slováci cez Vianoce nevyznávajú iba pri štedrovečernom stole a pri počúvaní kázní, ale aj v spálni.

Naznačujú to údaje Štatistického úradu za roky 1996 až 2012, podľa ktorých sa najviac detí rodí v polovici septembra.

Ich počatie tak pripadá práve na dni okolo Vianoc.

„Je viac voľna, ľudia sú uvoľnenejší, predvianočná atmosféra nahráva zbližovaniu, láskyplnosti a romantike,“ hovorí sexuologička Danica Caisová.

Štatistiky ukazujú aj to, že najmenej detí sa v posledných rokoch rodí práve cez Vianočné sviatky.

„Rodičky si čoraz častejšie vyberajú pôrodníka a ten sa snaží pôrod odviesť počas pracovnej doby, aby sa cez víkendy a sviatky mohol venovať sebe a rodine,“ vraví gynekológ a pôrodník Jaroslav Demkov.

Ak nerátame 29. február, ktorý je len každý štvrtý rok, za posledných sedemnásť rokov sa narodilo výrazne najmenej detí na Vianoce, nasledujú Prvý a Druhý sviatok vianočný.

Na Vianoce sa od roku 1996 priemerne narodilo iba sto detí, kým celoročný priemer je 156.

Mária je výnimkou

Medzi osemnástimi na pôrody najslabšími dátumami je dvanásť sviatkov. Miernou výnimkou je Sedembolestná Panna Mária 15. septembra, na ktorú v počte pôrodov vychádza 320. miesto v roku.

Častejšie plánovanie pôrodov potvrdzuje aj týždenná štatistika. Kým v pracovných dňoch sa v priemere rodí osem­ až deväťtisíc detí, v soboty a nedele len cez šesťtisíc.

Košický gynekológ a pôrodník Jaroslav Demkov hovorí, že plánovanie je výhodné pre pacientky aj lekárov. „Rodičky si čoraz častejšie vyberajú pôrodníka a ten sa snaží pôrod odviesť počas pracovného času, aby sa cez víkendy a sviatky mohol venovať rodine.“

Podiel pôrodov v pracovných dňoch podľa neho zvyšujú najmä indukované pôrody, keď lekári vyvolajú kontrakcie a žena potom už spontánne porodí.

„Indukovaný pôrod však možno vyvolať iba za určitých okolností, napríklad pri dostatočnej zrelosti dieťaťa a vždy iba so súhlasom matky.“

Nielen pre cisárov

Bratislavská gynekologička Katarína Gerincová upozorňuje, že na podiel plánovaných pôrodov vplýva aj počet cisárskych rezov. Ten sa od roku 1996 zdvojnásobil, v niektorých okresoch sa robia až v 40 percentách prípadov.

Pristupovať k cisárskemu rezu by sa malo iba z vážnych zdravotných dôvodov, no čoraz viac žien ho podľa Gerincovej žiada. „Nič ako cisársky rez na želanie u nás oficiálne neexistuje, no ak ho žena veľmi chce, už si odporúčanie niekde vymámi.“

Demkov tvrdí, že vyšší počet cisárskych rezov súvisí aj s benevolentnejšími pravidlami. „Napríklad pri polohe koncom panvovým, čiže s hlavičkou dieťaťa hore, sa podľa mňa robia dosť zbytočne.“

Najviac detí sa rodí na jeseň

Vianoce sú obľúbené ako čas plodenia, pôrodov je počas nich málo.

BRATISLAVA. Deti, ktoré sa v posledných sedemnástich rokoch narodili na Slovensku, majú v rodnom liste najčastejšie napísaný dátum 17. septembra. Od roku 1996 sa v tento deň priemerne rodilo 180 detí, o 80 viac ako v najslabší deň, ktorým sú Vianoce, a o 24 viac ako pripadá na celoročný priemer.

September bol pre pôrodníkov aj najsilnejším mesiacom v roku. Medzi desiatimi dňami, počas ktorých sa rodilo najviac detí, je až deväť septembrových dátumov. Vkliniť sa medzi ne dokázal iba 7. júl.

Silné leto

Údaje, ktoré zverejňuje Štatistický úrad od roku 1996, ukazujú, že po septembri sa najviac detí u nás rodí v júli a júni. Naopak najpustejšie sú pôrodnice v decembrových dňoch, keď sa priemere rodí o 26 detí menej ako počas septembra. Slabšie sú aj ďalšie jesenné mesiace november a október.

Pôrodníci aj sexuológovia sa zhodujú, že budúci rodičia s termínmi pôrodov síce kalkulujú, ale nejde o masový jav.

„Je pravda, že v lete máme plno, hoci práve leto nie je medzi tehotnými ženami veľmi populárne. Zle znášajú teplo, majú z neho opuchnuté nohy,“ hovorí pôrodníčka Katarína Gerincová. Najobľúbenejší je podľa nej medzi rodičkami aprílový a májový termín, keď ešte nie je veľmi teplo, ale s bábätkom sa už dá chodiť na dlhé prechádzky.

Praktické prázdniny

Riaditeľka Únie materských centier Soňa Holíková hovorí, že niektoré ženy považujú letné termíny za praktickejšie. „Napríklad učiteľky často hovoria, že nechcú rodiť pred prázdninami, aby ešte dokončili svoju triedu,“ vraví.

Jesenné deti sú podľa nej v nevýhode aj pri nástupe do škôlky. „V septembri ich do škôlky často neprijmú, keďže ešte nemajú tri roky, no nárok na rodičovský príspevok čoskoro strácate.“

Najčastejšie však rodičia s termínom pôrodu kalkulujú podľa dátumu narodenia staršieho súrodenca. „Rodičia si často želajú jarné, letné alebo zimné deti, aby mohli znosiť oblečenie,“ dodáva Holíková.

Vianoce nahrávajú zbližovaniu

Sexuologička DANICA CAISOVÁ vraví, že ešte donedávna sa najviac rodilo na jar.

Ako sa rodí
*priemerne sa najviac detí rodí v týchto dňoch:

17. 9. (180), 14. 9. (180), 19. 9. (179),

*najmenej zas 24. 12 . (100), 25.12. (101), 26.12. (103),

*najviac detí sa od roku 1996 narodilo 14. 9. 2011 – 257 detí

*najmenej sa narodilo 17. 11. 2001 – 73 detí,

*spomedzi dní v týždni víťazí utorok. Najmenej sa rodí v nedeľu, sobotu a pondelok,

*medzi 18 najslabšími dňami je všetkých 12 sviatkov s výnimkou 15. 9. a veľkonočných sviatkov, ktoré nemajú pevný dátum.

Najviac detí sa rodí v lete. Prečo?

„Ich splodenie vychádza na október, november a december, teda obdobie, keď je najmenej svetla a najdlhšie noci, čiastočne by sa to možno dalo vysvetliť tým. Pamätám si dávnejší údaj z New Yorku, kde vypadla veľká trafostanica a časť mesta zostala niekoľko dní bez svetla. O deväť mesiacov ich prekvapil babyboom.“

Kalkulujú ľudia s termínom pôrodu?

„Ak sa žena rozhodne mať deti a vysadí antikoncepciu, väčšinou neotehotnie hneď v prvom cykle a mnoho dvojíc musí mať nechránený pohlavný styk niekoľko mesiacov. Takže plánovať nie je také jednoduché. Na druhej strane je to ľahšie ako v minulosti, keď neexistovala antikoncepcia vôbec. Tridsať rokov dozadu sa 70 percent mladých žien muselo vydávať, lebo neplánovane otehotneli.“

Má počasie vplyv na sexuálny apetít?

„V minulosti sa najviac detí rodilo v marci až máji, odborníci to vysvetľovali tým, že v dávnych časoch, keď sa dieťa narodilo v jarných mesiacoch, malo oveľa väčšiu šancu prežiť zimu. Ešte aj pred 30 rokmi sa najviac detí rodilo na jar. Ľudia chodili v lete veľa von, mladí ľudia sa stretávali na Šumave či na Rysoch a najviac detí sa narodilo deväť mesiacov potom. Aktuálne sú všetky údaje o pôrodnosti ovplyvnené antikoncepciou.“

Najviac detí sa rodí v polovici septembra, teda boli splodené okolo Vianoc. Sú Vianoce sexi?

„Je viac voľna, ľudia sú uvoľnenejší, predvianočná atmosféra nahráva zbližovaniu, láskyplnosti a romantike, či sa to už týka materiálnych, alebo emocionálnych vecí.“

Michal Piško

Pre správne zobrazenie aplikácie si nainštalujte najnovšie verzie prehliadačov - Chrome, Firefox, Internet Explorer 10, Opera.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Na mestskom zastupiteľstve 15. decembra budú poslanci schvaľovať aj zvýšenie úhrad v materských školách, školských jedálňach i školských zariadeniach.

Môže za to Matovičov bonus a kríza.


16 h
Opatrenia proti šíreniu koronavírusu sa vo viacerých okresoch od pondelka sprísnia, reštaurácie budú prázdne.

Nižšia DPH mnohých nezachráni a tri mesiace sú aj tak málo.


20 h
Ilustračné foto.

Odbory vidia cestu k zvýšeniu životnej úrovne zamestnancov, zamestnávatelia populizmus.


TASR 21 h
Motoristi by mohli čoskoro tankovať opäť lacnejšie ako v posledných týždňoch.

Palivo má aj menej biozložiek.


22 h
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu