Program nefungoval správne a realizačnú cenu softvér nastavoval v niektorých prípadoch nižšiu ako bola jej trhová cena. Banka vykonala tisíce nevyžiadaných transakcií. Prípad potvrdil, že oblasť vysokofrekvenčného tradingu nie je stále regulovaná.
BRATISLAVA. Chyba v počítačovom algoritme môže stáť americkú banku Goldman Sachs viac ako 100 miliónov eur. Softvér omylom zaslal tisícky príkazov na transakcie a narušil obchodovanie na viacerých amerických burzách.
Príkazy sa týkali opčných kontraktov na akcie a ETF fondov (ich princípom je sledovať index podkladového aktíva), ktorých burzové symboly začínali od písmena I po K, tvrdí denník The Wall Street Journal, podľa televízie Bloomberg od H po L.
Traderi pre denník The Financial Times potvrdili, že transakcie sa budú vyšetrovať a niektoré sa budú dať stornovať.
Napriek tomu sa banka nevyhne stratám. Jej predstavitelia už začala rokovať s burzami a obchodníkmi na druhej strane, ktorí mali na transakciách naopak zarobiť.
Chyba bola spôsobená zmenou interného programu
Nevyžiadané príkazy nespôsobil žiaden hacker, ale zmeny interného programu, ktoré banka vykonala v pondelok.
Program má obchodníkom pomáhať určiť ceny, za ktoré majú nakupovať a predávať opcie pre svojich klientov. Pred víkendom však nefungoval správne a realizačnú cenu softvér nastavoval v niektorých prípadoch oveľa nižšiu ako bola jej trhová cena.
Špecialisti na IT preto tento problém v banke opravili v pondelok. Zrejme však urobili chybu. Vyšetrovanie má odhaliť, čo mylné objednávky na vykonanie transakcií spustilo.
Goldman Sachs sa tak stala ďalšou obeťou takzvaného high frequency tradingu. Za 500 milisekúnd, ktoré obchodník s akciami potrebuje na jeden klik myšou, vykonajú počítače stovky transakcií naraz.
Nákupy a predaje trvajú milisekundy - počítače sa riadia algoritmami bez zásahu človeka. Vysokofrekvenčné obchodovanie je pritom zodpovedné asi za tri štvrtiny akciových obratov na americkom The Wall Street.
Flash crash - riziko high frequency tradingu
Algotrading sa podpísal aj pod prepad trhov spred troch rokov. Presne 6. mája 2010 sa hrôzou trh sledoval prepad indexov. Hlavný burzový ukazovateľ Dow Jones Index sa v okamihu prepadol o približne tisíc bodov, teda o deväť percent.
Najdôležitejšie svetová burza takýto prepad ešte nezažila. Všetko trvalo našťastie len pár minút, čo ale stačilo, aby obchodníkom spôsobilo miliónové straty.
Regulačné orgány tento pád označili výstižným slovom „flash crash“.
Vysokorýchlostné obchodovanie bolo označené za vinníka nestability finančných trhov, ktoré je nutné regulovať. Prešli tri roky, ale svet automatov u traderov stále funguje na plné obrátky.
Vlani chyba v algoritme spôsobila 461 miliónovú stratu najväčšiemu obchodníkovi s americkými akciami Knight Capital Group.
Do problémov spoločnosť uvrhla séria technologických chýb, kedy jej systém pre elektronické obchodovanie v stredu krátko po otvorení burzy rýchlo nakupoval a predával milióny akcií.
Pred štyrmi mesiacmi pre chybu počítačov zavreli na 3,5 hodiny chicagskú burzu s opciami.
Regulácia od samotných obchodníkov
Kým vysokorýchlostné obchodovanie zregulujú úrady, je možné, že ho skôr obmedzia samotní obchodníci. Predstavitelia EBS, jednej z dvoch dominantných platforiem pre vysokofrekvenčné obchodovanie na devízových trhoch, v apríli navrhli obmedziť rýchlosť obchodovania.
Princíp „kto skôr príde, ten skôr melie“ podľa vyjadrení v denníku The Financial Times zvýhodňuje tých obchodníkov, ktorí disponujú výkonnejšími počítačmi - nevíťazia totiž obchodníci, ktorí využívajú najdômyselnejšie obchodné postupy a informácie, ale jednoducho tí, ktorí zainvestuje najviac do technológií.
Riešenie si predstavuje EBS tak, že všetky príkazy by od obchodníkov prišli naraz a spracovávali by sa v náhodnom poradí.