WASHINGTON. Čína v stredu súhlasila so spoluprácou v medzinárodnom boji ekonomicky najvýznamnejších krajín sveta (G20) proti neplateniu daní a jej predstavitelia podpíšu dohodu o zdieľaní daňových záznamov.
Informovali o tom zástupcovia Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD).
Čínsky splnomocnenec Wang Ťün podpíše tzv. Dohodu o vzájomnej administratívnej pomoci v daňových otázkach v Paríži budúci týždeň, informovala OECD v tlačovom vyhlásení.
Peking by ešte mal pristúpiť k Protikorupčnému dohovoru OECD, ktorý je medzinárodným štandardom pravidiel boja proti úplatkárstvu na najvyšších miestach pri rozhodovaní o medzinárodných obchodných transakciách.
Vďaka neprípustným finančným aktivitám Čína prichádza o viac peňazí než akákoľvek iná rozvíjajúca sa krajina, tvrdia zástupcovia nezávislej organizácie vykonávajúcej dohľad nad medzinárodnými financiami Global Financial Integrity. Podľa ich odhadov takto Peking medzi rokmi 2000 a 2011 prišiel až o 3,79 bil. USD.
Nastupujúci šéf boja proti korupcii v OECD Drago Kos si aj preto dal za úlohu primäť čo najviac rozvíjajúcich sa krajín k pristúpeniu k dohovoru.
Rozhodnutie Číny spolupracovať pri boji s daňovými neplatičmi však znamená, že v tejto otázke sa v snahe zabrániť opakovaniu finančnej krízy z rokov 2007 - 2009 zhodli všetky krajiny G20.
Peking už zintenzívnil svoje protikorupčné snahy na domácom poli, v rámci ktorých za úplatkárstvo zatkol niekoľkých verejných predstaviteľov, zakázal ich nákladné večere a začal preverovať aktivity niektorých čínskych firiem.
Ilegálne financie, ktoré ich majitelia získavajú zo zločinu, korupcie a neplatenia daní, sa často z krajiny presúvajú do daňových rajov prostredníctvom fiktívnych firiem.
Zdieľanie daňových údajov by mohlo byť dôležitým nástrojom na identifikovanie a vystopovanie týchto financií.