BRATISLAVA. Pribúda na Slovensku ľudí, ktorí nemajú prácu alebo nepribúda?
Debatu o tom otvorili dáta o nezamestnanosti, ktoré zverejňuje ústredie práce, ktoré je podriadenou organizáciou ministerstva práce. To zbiera údaje o ľuďoch, ktorí sa hlásia na úradoch práce.
Júlová štatistika napríklad tvrdila, že nezamestnanosť klesla pod 14 percent. Analytici sa vo svojich komentároch zhodovali, že sa znížila viac, ako čakali.
Nezamestnanosť podľa údajov z úradov práce klesá už niekoľko mesiacov za sebou. No pohľad na dáta Štatistického úradu o zamestnanosti v druhom kvartáli hovoria opak.
{"dataSourceUrl":"//docs.google.com/spreadsheet/tq?key=0AnPPUkk0OUvbdGNZUlRXYmN2Y1U5UnlRTF9KZlI4dEE&transpose=0&headers=1&range=A2%3AD189&gid=0&pub=1","options":{"titleTextStyle":{"bold":true,"color":"#000","fontSize":16},"curveType":"function","animation":{"duration":0},"theme":"maximized","width":483,"lineWidth":2,"hAxis":{"useFormatFromData":true,"title":"","minValue":null,"viewWindowMode":null,"viewWindow":null,"maxValue":null},"vAxes":[{"useFormatFromData":false,"title":"","formatOptions":{"source":"inline","suffix":" %"},"minValue":0,"viewWindowMode":"explicit","format":"0.##' %'","logScale":false,"viewWindow":{"min":0,"max":null},"maxValue":null},{"useFormatFromData":true,"minValue":null,"logScale":false,"viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null}],"booleanRole":"certainty","title":"Pokles vid\u00ed \u0161t\u00e1tna metodika","height":320,"legend":"in","focusTarget":"category","tooltip":{}},"state":{},"view":{},"isDefaultVisualization":true,"chartType":"LineChart","chartName":"Graf 2"}
Eurostat modeluje mesačnú mieru nezamestnanosti podľa štvrťročných údajov Štatistického úradu a podľa trendov údajov z úradov práce. Údaje spätne reviduje podľa najnovších výsledkov.
Počty o nezamestnaných Štatistiky
Vyraďovanie
od júla minulého roka do konca siedmeho mesiaca 2013 vyradili úrady práce z evidencie takmer 40-tisíc ľudí preto, že nespolupracovali, ďalších vyše 72-tisíc opustilo evidenciu z iných dôvodov, ale nie preto, že by si našli prácu, napríklad odišli do dôchodku či nastúpili do väzenia.
Poslanec Miroslav Beblavý (SDKÚ) povedal, že podľa jeho informácií zamestnanci niektorých úradov práce dostali príkaz, aby čo najviac očistili evidenciu nezamestnaných.
Vyradení z evidencie mali byť pre nespoluprácu najmä niektorí ľudia, ktorí si privyrábajú na dohodu. Odvolal sa na informácie z viacerých neanonymných zdrojov.
Sociologička Zuzana Kusá Beblavému na Facebooku vzápätí pripomenula, že v roku 2004 bolo z evidencie pre nespoluprácu vyradených viac ako 80-tisíc ľudí. Beblavý bol vtedy štátnym tajomníkom ministerstva práce.
Terajší opozičný poslanec tvrdí, že šlo o inú situáciu. V roku 2004 nezamestnanosť výrazne klesala nielen podľa metodiky ústredia práce, ale aj podľa iných metodík.
Dáta Štatistického úradu jeho slová potvrdzujú. Nezamestnanosť v prvom kvartáli roka 2004 bola podľa nich 19,3 percenta a v poslednom štvrťroku toho istého roka klesla na 17,1 percenta. Padala potom v podstate až do konca roku 2008.
Beblavý tiež tvrdí, že dohodári môžu byť v evidencii úradov práce práve od roku 2004. Argumentuje, že ak by chceli vtedy štatistiky prikrášľovať, tak by nemenili zákon a dohodári by ostali naďalej mimo evidencie.
Keď sme sa pýtali na dvoch úradoch práce, jeho zamestnanci tvrdili, že extra vyraďovanie sa nekoná.
Neoficiálne hovoria úradníci skôr o tom, že štatistiky nezamestnaných sa onedlho zhoršia, keďže do nich v septembri prídu absolventi.
Analytik Inštitútu zamestnanosti Michal Páleník hovorí, že pri debate o tom, či sa štatistiky prikrášľujú len teraz, alebo tak bolo aj v minulosti, sa treba pozrieť na spôsob odmeňovania na úradoch práce.
„Časť ich odmeny je tradične nadviazaná na to, či sa im podarí znížiť počty nezamestnaných,“ povedal Páleník.
Rozdiely v štatistikách Štatistiky ústredia práce sa dajú ovplyvňovať aj cez práceneschopnosť či počty ľudí na školeniach. Takýchto ľudí neberú úrady za nezamestnaných, aj keď nemajú prácu.
No ak niekto nemá prácu a je napríklad na péenke alebo nespolupracuje dostatočne s úradom práce, podľa Štatistického úradu je jednoducho aj tak nezamestnaný.
Rozdiely v metodike môžu stáť aj za tým, že zatiaľ čo ústredie práce vykazuje pokles nezamestnanosti, dáta Štatistického úradu ukazujú často pravý opak. Podobne je to v posledných mesiacoch.
„Je to spôsobené asi metodikou. Aj tak by sa rozdiely mali v dlhodobom horizonte stierať a základné trendy by mali byť rovnaké,“ myslí si hlavný ekonóm ČSOB Marek Gábriš.