WASHINGTON, BRATISLAVA. Šéf technologického giganta Microsoft Steve Ballmer, ktorý prevzal vedenie firmy v roku 2000 po Billovi Gatesovi, do roka odchádza na dôchodok. Na stoličke šéfa bude dovtedy, kým firma nenájde za neho náhradu.
„Nikdy nie je ideálny čas na odchod, ale teraz je ten správny čas,“ povedal Ballmer.
Microsoft bude pri hľadaní nového šéfa spolupracovať s agentúrou Heidrick & Struggles, ktorá jej bude ponúkať najlepších manažérov sveta. Nový šéf totiž nemusí pochádzať z Microsoftu, ale aj z konkurencie. Na výber bude dohliadať aj Bill Gates.
Akcie prudko stúpli
Akcie na odchod Ballmera reagovali pozitívne – pred otvorením americkej burzy akcie Microsoftu vyleteli nahor o deväť percent na 35,20 dolárov, neskôr sa rast zmiernil na vyše šesť percent.
Ballmer bol dlhé roky kritizovaný, pretože nedokázal dostatočne reagovať na nástup mobilných zariadení a tabletov, ktoré ťahajú predaje klasických počítačov nadol.
Práve ich pokles sa premietal aj do slabšieho predaja softvéru a tiež viedlo aj k rozpačitému prijatiu najnovšieho operačného systému Windows.
Microsoft začiatkom júla oznámil rozsiahlu reštrukturalizáciu celej spoločnosti, najväčšiu v celej histórii. Tradičné delenie na divízie ako Windows či Office skončilo a firma sa rozhodla, že bude fungovať ako jeden prepojený celok.
Reakcia akcií Microsoftu na správy o Ballmerovom odchode:
Ľavá ruka nevie čo robí pravá
Išlo o reakciu na kritiku nielen IT analytikov, ale aj zamestnancov, ktorí tvrdili, že v Microsofte pravá ruka nevie, čo robí ľavá.
Steve Ballmer e-mailom zaslal správu zamestnancom, kde reorganizáciu pomenoval ako „Jeden Microsoft“.
Z krokov, ktoré firma v posledných mesiacoch robí (nepredpokladalo sa jeho odstúpenie), bolo zrejmé, že Ballmer chce z Microsoftu urobiť druhý Apple.
To znamená, že produkty by mali byť navzájom prepojené, dizajnérsky prepracované a oddelenia by medzi sebou spolupracovali.
V Microsofte to dnes nefunguje, čoho si boli vedomí nielen zamestnanci, investori a trhy, ale aj sám Ballmer. Firmy totiž potrebujú komplexné riešenia, akýsi IT ekosystém, ktorý Microsoft nedokázal zabezpečiť.
Všade rovnako
Pri reorganizácií Ballmer prezentoval víziu, že Windows na počítačoch vyzerá a ovláda sa rovnako ako na tabletoch a smartfónoch Windows Phone.
Podobná previazanosť má byť aj s Xboxom a všetky služby (SkyDrive, cloud, Skype) sa majú u všetkých produktov Microsoftu správať a vyzerať rovnako.
Odstupujúci šéf americkej softvérovej spoločnosti v tlačovej správe uviedol, že pôvodne uvažoval o odchode uprostred zmien. Firma ale podľa neho potrebuje výkonného riaditeľa, ktorý bude v tomto novom smerovaní pôsobiť dlhšiu dobu.
Pre firmu pracuje vyše 30 rokov
Pre Microsoft pracuje od roku 1980 a na pozícii CEO nastúpil už v roku 2000, faktickým šéfom sa ale stal až v roku 2008, kedy Bill Gates oznámil, že sa už nebude Microsoftu z pozície predsedu venovať na plný úväzok.
Odkedy je vo firme hodnota spoločnosti vzrástla zo 7,5 milióna na takmer 78 miliárd dolárov (opravené o 12:15, 24. aug.). Keď nastupoval zamestnávala 30 ľudí, dnes je to takmer 100-tisíc ľudí. „Moje rozhodnutie je v najlepšom záujme spoločnosti, ktorú milujem,“ povedal.
Počas Ballmerovho šéfovania firma uviedla na trh Windows XP, Vista, Windows 7 aj aktuálnu Windows 8. Kým Windows XP a Windows 7 sa dočkali obrovskej popularity, najnovší produkt už zohľadňuje klesajúcu popularitu počítačov.