Staré hypotéky sú pre Prima banku nevýhodné. Ich úroky pre klientov prispôsobila realite.
BRATISLAVA. Bývalá banka Dexia spôsobuje straty finančnej skupine Penta. Tá je od roku 2011 väčšinovým akcionárom Prima banky, ktorá je nástupkyňou Dexie u nás.
Prima banka musí riešiť lacné a pre ňu nevýhodné úvery, ktoré pred krízou ponúkala Dexia tisíckam klientov. V rokoch 2005 až 2008 získavali hypotéky s variabilnou sadzbou okolo troch percent.
Sadzba sa odvíjala od medzibankovej sadzby Euribor, predtým Bribor, a úrokového rozpätia, teda marže, ktorú banka stanovila okolo 1,35 až 1,80 percenta.
Dexia si v zmluvách o poskytnutí hypotéky určila strop. Znamená to, že ak sa nemenila situácia na trhu, nemala dôvod sadzbu klientovi meniť.
Hypotéky poskytovala v čase, keď vládol na trhoch optimizmus a o kríze nebolo na Slovensku nič počuť. Dnes, keď sa ročná sadzba Euribor pohybuje na rekordných dnách okolo 0,5 percenta, úrokový strop brzdí zreálnenie sadzieb o iné riziká.
Listy s vyššou sadzbou
Stará hypotéka
- bývalá Dexia ponúkala hypotéky s variabilnou sadzbou pred krízou 2008,
- sadzba pozostávala z výšky Euriboru a úrokového rozpätia okolo 1,8 percenta,
- celková sadzba za hypotéku bola okolo troch percent, banka v nej však nemohla upravovať iné riziká.
Prima banka preto zasiela od roku 2011 klientom listy, v ktorých ich upozornila, že sadzby prehodnotila v ich neprospech.
Kým Dexia zaručovala úrokový strop okolo 1,8 percenta, Prima banka v listoch rozpätie zo zmlúv upravila a zvýšila na dvojnásobok.
„Banka mi vlani oznámila, že sadzbu pri hypotéke nebudem mať tri percentá, ale 5,25 percenta. Nezmenil sa mi plat ani som nezmenil správanie,“ vraví klient Martin Berhan.
Banka ho presviedčala, aby podpísal dodatok, ktorý vraj využilo 80 percent klientov. Mal sa ním vzdať starých podmienok zo zmluvy.
Mal pristúpiť na dnešné podmienky hypoték založené na fixovaní sadzieb na tri alebo päť rokov.
Pri fixovaní sadzby sa už zohľadňuje riziko krajiny, bonita klienta či likvidné prirážky, teda za aké náklady získala banka peniaze na poskytnutie úveru. Berhan dodatok odmietol, lebo by prišiel o možnosti súdiť sa.
Soni Hajdúkovej banka zvýšila sadzbu z troch percent na 5,09 percenta.
„Banka na to nemala podľa mňa dôvod. Odvolala sa na akúsi behaviorálnu analýzu. Detaily mi nechcela poskytnúť, vraj to súvisí s jej stratégiou a jej internými dátami,“ tvrdí.
Podľa nej ju banka postavila pred hotovú vec a spôsobuje jej zvýšené náklady. Klientka sa preto s bankou súdi.
Predbežné opatrenie
Okresný súd v Žiline pred niekoľkými dňami zakázal predbežným opatrením Prima banke zvyšovať jednostranne úroky.
„Ustanovenie hypotekárnej zmluvy, ktorým banka odôvodňuje neprimerané zvýšenie úroku, je v rozpore so zákonom,“ povedal Ľubomír Čigáš, konateľ poradenskej spoločnosti Bright&Elegant, ktorý Hajdúchovú zastupoval.
Banka sa síce môže do 15 dní odvolať, ale je viazaná rozhodnutím súdu odo dňa jeho doručenia, dodal Čigáš.
Prima banka včera neodpovedala na otázky, prečo zvyšovala sadzby napriek tomu, že bonita klientov sa nezmenila a sadzby Euribor naopak klesajú. Dodala len to, že „vždy koná v súlade s platnou zmluvou“.
Riskovali aj klienti
Krok banky je racionálny z toho dôvodu, že jej staré hypotéky škodia. Sadzby, ktoré Prima banka klientom ponúkla, sú porovnateľné so sadzbami iných bánk.
„Priemerná úroková sadzba pre klientov, ktorí si dnes berú v bankách úvery na nehnuteľnosti, je okolo štyroch percent. Ide o sadzbu, po sčítaní základnej sadzby aj marže banky,“ tvrdí analytik portálu Finančná hitparáda Maroš Ovčarik.
Pri podpise zmluvy pri starej hypotéke však riskoval aj klient – výška hypotéky je závislá okamžite od vývoja sadzieb Euribor.
Ak by Euribor prudko rástol, zvýšil by sa úrok a klient by preplácal viac. Kým klient môže zo zmluvy vycúvať v čase výročia fixácie, banka nemôže zmluvu tak ľahko vypovedať.