BRATISLAVA. „Želáte si zapojiť váš nákup do bločkovej lotérie?“ pýta sa predavačka v obchode s kancelárskymi potrebami Ševt.
Zákazník prikývne a kým zaplatí, pokladnica vytlačí blok spolu s trinásťmiestnym kódom, ktorý sa skladá z číslic a písmen.
Ide o hracie číslo, ktoré štátna lotériová firma Tipos žrebuje každé dva týždne v Národnej bločkovej lotérii.
Ak sa vyžrebované číslo zhoduje s číslom na bloku, zákazník vyhrá od sto do desaťtisíc eur. Aby sa zúčastnil na lotérii, nemusí vyplňovať žiadne tikety či posielať esemesky, bloček zaregistrovala predajňa automaticky.
Asi štyridsať predajní obchodnej siete Ševt sa o tri týždne skutočne zapojí do Národnej bločkovej lotérie, so štátom sa dohodla, že jej predajne budú prepojené s lotériovým systémom Tiposu a bločky budú registrovať automaticky. Ak si to zákazník bude želať.
Čítajte ďalej:
Čítajte ďalej: Žrebovanie bločkov má byť už v septembri Rozhovor s riaditeľom Tiposu o lotérii Gruzínci už lotériu vzdali Ako sa bude hrať v bločkovej lotérii
Aby si ľudia navykliOd takejto spolupráce s podnikateľmi si štát sľubuje veľa.
„Jedným z cieľov je, aby to považovali za konkurenčnú výhodu a môže to byť motivujúce pre ďalších podnikateľov,“ hovorí šéf štátnej lotériovej firmy Tipos Ladislav Kriška. Úradníci veria, že firmy sa začnú predbiehať, kto skôr ponúkne automatické zapojenie do lotérie.
Ševt či Tesco, s ktorým Tipos o spolupráci rokuje, však nemajú problém s nevydávaním bločkov. A malým živnostníkom sa zas nemusí on-line napojenie na lotériový systém vyplatiť, pretože si treba kupovať novú pokladnicu.
Podobne vníma situáciu aj šéf Zväzu obchodu a cestovného ruchu, ktorý bločkovú lotériu od začiatku podporuje. „Takto sa to minie účinku, pretože veľkí nemajú problém s vydávaním bločkov,“ povedal Pavol Konštiak.
O skutočný boj s daňovými únikmi by podľa neho išlo, keby štát prikázal všetkým podnikateľom počnúc Tescom a končiac krčmou v malej dedine, aby všetky bločky boli automaticky zapojené do žrebovania.
Minister financií Peter Kažimír (Smer) preto hovorí aj o zákazníckom návyku, ktorý by mohol výberu daní skutočne pomôcť.
Napríklad, keď sa zákazník naučí pýtať blok v Tescu, bude si ho pýtať aj v reštaurácii či u kaderníka, kde predtým bežne platil mimo pokladnice.
Ak Peter Kažimír nechce, aby sa z neho stal symbol nešikovnosti a absurdnosti, mal by bločkovú lotériu zastaviť, myslí si Konštantín Čikovský
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne.
Tesco chce peniazeAko chce štát motivovať podnikateľov, aby zákazníkom ponúkli možnosť automatickej registrácie do lotérie? Šéf Tiposu tvrdí, že im za nič platiť nebudú.
Jeho názor môžu zmeniť rokovania s Tescom, ktoré je podľa tržieb so 136 predajňami najväčšou maloobchodnou sieťou na Slovensku. Na Slovensku má 136 predajní.
Podľa informácií SME reťazec na ponuku štátu kývne, ak bude za každý bloček inkasovať pár centov. Poplatok má vystríhať pred delením nákupu, čo by ľudia robili pre zvýšenie šance uspieť v lotérii.
Oficiálne reťazec tvrdí, že vyhodnocuje technické možnosti svojich pokladníc a náklady, ktoré by s takouto spoluprácou súviseli.