BRATISLAVA. Ako dopadne naša snaha skresať daňové úniky cez bločkovú lotériu, sledujú podľa ministra financií Petra Kažimíra aj zahraničné vlády. Slovensko je prvý štát v kontinentálnej Európe, ktorý podobnú hru zavádza.
Momentálne funguje bločková lotéria na Malte, no tam sú do žrebovania zapojené všetky vydané bločky a nielen tie, ktoré si zákazníci prihlásia.
Takto funguje bločková lotéria aj na Taiwane, kde ju vláda zaviedla ešte v 50. rokoch minulého storočia. Rok po jej zavedení výber daní vyskočil o tri štvrtiny.
Nemusí to byť len dôsledkom lotérie, pretože Taiwančania menili nielen daňové zákony, ale aj výzor bločkov a faktúr.
Šéf štátnej lotériovej firmy Tipos Ladislav Kriška potvrdzuje, že skúsenosti s bločkovou lotériou, akú zavádzame u nás, nemá nik.
Smer sa totiž rozhodol, že do žrebovania nepôjdu všetky vydané bločky, ale len tie, ktoré si ľudia zaregistrujú. Chce tak šetriť podnikateľov, ktorí si nemusia nakupovať nové pokladnice.
Vlani zavádzali bločkovú lotériu aj Gruzínci, po pár mesiacoch hru zrušili. Ľudia mali totiž o ňu záujem len pár týždňov po spustení. O výhru tam mohol pritom súťažiť akýkoľvek vydaný blok bez registrácie.
Náklady na výhry v našej lotérii by mali byť ročne 1,4 milióna eur, no o koľko viac peňazí chce štát vybrať na daniach vďaka lotérii, nechce nik ani naznačiť.
Kažimír tvrdí, že budú vyhodnocovať, či má lotéria vplyv na výber daní, jej zrušenie potom nevylúčil.
- Žrebovanie bločkov má byť už v septembri
- Niekde vám tiket ponúknu pri platení automaticky
- Rozhovor s riaditeľom Tiposu o lotérii
- Ako sa bude hrať v bločkovej lotérii