ATÉNY. Približne 40tisíc malých firiem v Grécku v druhom polroku 2013 zbankrotuje. O prácu tak príde približne 90tisíc ľudí a to aj napriek rekapitalizácii bánk z druhého záchranného balíka, ktorej cieľom je oživiť tok úverov v krajine. Informovala o tom agentúra AP.
Z výsledkov prieskumu, ktorý sa uskutočnil uprostred júla a zapojilo sa do neho 1200 malých firiem vyplýva, že kapitál vo výške 50 miliárd eur, ktorý vláda naliala do bánk, pravdepodobne len mierne pribrzdí tempo bankrotov. Na ilustráciu, v prvom polroku ukončilo svoju činnosť približne 55tisíc firiem.
Grécka vláda pritom sľúbila, že vyvedie krajinu z recesie a dostane ju späť na finančné trhy. Rekapitalizácia bánk je súčasťou druhého záchranného balíka a kabinet ju považoval za kľúčový krok na ceste k ozdraveniu ekonomiky.
Prieskum však odhalil, že až 65 percent malých firiem v tomto roku zredukovalo buď pracovný čas, alebo mzdy, aby sa udržali nad vodou. A až 75,4 percenta účastníkov prieskumu označilo situáciu vo firmách za horšiu ako v roku 2012.
"Väčšina respondentov sa zhodla na tom, že kríza vo firmách sa zhoršuje a stále rýchlejšie," uviedol Dionysis Gravaris z gréckeho združenia profesií, remeselníkov a obchodníkov, ktoré si prieskum objednalo.
Grécka ekonomika si pritom nemôže dovoliť stratu ďalších pracovných miest. A aj keď sa mnohí odborníci domnievajú, že hospodárstvo krajiny by sa na budúci rok mohlo konečne dostať z recesie po šiestich rokoch poklesu, vysoká nezamestnanosť, ktorá už prekročila hranicu 27 percent, bude brzdiť jeho zotavovanie.
Navyše, vláda musí zredukovať prebujnený štátny aparát, k čomu sa Grécko zaviazalo už v dohode o prvom záchrannom úvere v roku 2010. Kabinet oznámil, že dokončuje plán na prepustenie 12.500 štátnych zamestnancov napriek odporu verejnosti. Odborári na september avizovali vlnu štrajkov a plánujú aj okupáciu vládnych budov.