Holandský reťazec už roky nerozširuje sieť predajní u nás. Môže ich predať skupine, ktorá chce byť lídrom v maloobchode.
BRATISLAVA. Holandská spoločnosť Ahold zvažuje, že predá 20 obchodov Hypernova, štyri predajne Albert a šesť čerpacích staníc u nás.
O ich prevzatí rokuje so skupinou J&T, SME to potvrdili dva od seba nezávislé zdroje.
„Niet dôvodu, prečo by predaj nemal vyjsť,“ hovorí zdroj z prostredia obchodných sietí.
„O ďalších akvizíciách v oblasti maloobchodu uvažujeme,“ reagovala na otázky o prevzatí obchodov siete Ahold hovorkyňa J&T Nikol Kubaská.
Upozornila, že niet čo komentovať, lebo komentujú len uzavreté obchody.
Ahold už odchod zvažoval
Ahold neodpovedal, či chce obchody predať. Keby slovenský trh opustil, analytik obchodu Ľubomír Drahovský by sa nečudoval.
„Už niekoľko rokov tu neinvestujú a nerozširujú prevádzky, čo naznačuje, že už so Slovenskom nepočítajú,“ vysvetlil.
Ahold už o odchode zo Slovenska uvažoval. Bolo to v roku 2007, keď predal obchody v Poľsku a chcel aj u nás. Nakoniec na našom trhu zostal.
Vlaňajšie tržby Aholdu u nás odhadla agentúra na prieskum trhu Terno na 166 miliónov eur, rok predtým na 220 miliónov eur.
Ak by J&T záujem potvrdila, zrejme by priamo obchody Hypernova a Albert nevlastnila. Ich nákup by zaplatila a zverila by ich do rúk manažéra, ktorému verí.
Podobne to bolo aj pri sieti Terno, ktorú kúpil podnikateľ Michal Holík. V minulosti pre J&T manažoval viaceré firmy vrátane Poštovej banky.
Či Holík rokuje aj o prevzatí obchodov Aholdu, neprezradil. „Máme rozpracovaných viac projektov, žiadny z nich do úspešného či neúspešného ukončenia nemôžeme komentovať,“ povedal.
Riziko v spojení nevidia
Záujem J&T o Hypernovu a Albert je logický, už dva roky pracuje na tom, aby bola lídrom v maloobchode. Vlani zaplatila kúpu siete kníhkupectiev Panta Rhei, ktorá má vyše dve desiatky obchodov.
J&T má blízko aj k sieti Moja Samoška, ktorá podniká najmä na západe Slovenska. Väzby sú tesnejšie po tom, ako Protimonopolný úrad odsúhlasil, že sa Terno a Moja Samoška môžu spojiť.
V ich prepojení úrad nevidel ohrozenie hospodárskej súťaže. Tvrdí, že Terno a Moja Samoška si konkurujú len v Bratislave. Neďaleko nich majú obchody aj iné reťazce, a tak podľa úradu nehrozí, žeby prepojené Terno a Moja Samoška ohrozovali trh.
Oba reťazce na papieri vlastnia Holík a Stephan Fanderl. Fanderl bol šéfom ruskej pobočky najväčšej obchodnej siete na svete Walmart. Bol aj vo vedení nemeckej skupiny Rewe, ktorej patrí obchodná sieť Billa.
Podiely budú aj pre ľudí?
Terno, Moja Samoška, Panta Rhei a prípadne aj obchody od Aholdu by sa mohli spojiť v investičnom fonde, ktorý by ďalej financoval kúpu a rozvoj rýchloobrátkových obchodov.
„Štruktúru financovania pripravujeme, zvažujeme viaceré alternatívy,“ vraví Kubaská.
Malo by ísť o podielový fond, no či bude otvorený aj ľuďom s priemerným príjmom, prezradí J&T až o niekoľko týždňov.
Keby bol fond otvorený, podielové listy by si mohli kúpiť v banke, podobne ako si dnes môžu kúpiť podielové listy v dlhopisových či realitných fondoch.
Drahovský hovorí, že keď bude fond otvorený, môže ľudí zaujať. „Bude to závisieť od jeho výnosov, no v maloobchode existuje priestor, aby bol nastavený tak, že bude konkurovať zabehaným podielovým fondom,“ uzavrel.