BRATISLAVA. Od budúceho roku si budú môcť spoločnosti s ručením obmedzeným požičať peniaze výmenou za dlhopisy, ktoré dnes používajú skôr veľké podniky.
Keď eseročka nebude dlh splácať, za dohodnutých podmienok bude môcť vymeniť dlhopis za podiel vo firme. Ako bude táto výmena dlhopisov za podiel vo firme fungovať, návrh ministerstva financií nerieši.
Kým o vydaní dlhopisov rozhoduje firma, obchodný podiel majú v rukách spoločníci. A tí pri nesplácaní dlhov nemusia súhlasiť, aby ich podiel prebral investor.
„V tomto smere by mal byť zákon dopracovaný a mal by sa spresniť mechanizmus a podmienky, ako sa budú dlhopisy vymieňať za obchodný podiel,“ vraví advokát Peter Jedinák z advokátskej kancelárie Allen & Overy.
Hľadá sa riešenie
Túto medzeru neprehliada ani ministerstvo financií. Na dopracovanie treba doplniť Obchodný zákonník, to je podľa úradníkov rezortu financií práca pre ministerstvo spravodlivosti.
„Momentálne nie je rozhodnuté, či potrebná zmena bude súčasťou predkladanej novely, alebo bude predložená samostatne,“ vysvetlil rezort financií.
Minister financií Peter Kažimír verí, že uvoľnenie rúk eseročkám pri vydávaní dlhopisov uľahčí investície do start-upov, teda začínajúcich podnikov, ktoré rozbiehajú novátorský biznis.
„Aj pre samotné start-upy ide o prístupnejšiu cestu. Keď im totiž ponúkajú peniaze za 60-percentný podiel vo firme, často sa nechcú vzdať takého veľkého podielu, no s dlhopismi by súhlasili,“ povedal investor Ivan Štefunko, ktorý cez svoju konzultačnú firmu Neulogy pomáha slovenským start-upom preraziť vo svete.
Telefónica napríklad investuje do novátorských podnikov cez svoj program Wayra. Inde vo svete dostáva Wayra za vložené peniaze vymeniteľné dlhopisy, no na Slovensku musela podmienky podpory pozmeniť. To predĺžilo rokovania s podnikmi, ktoré podporila.
Daňové zmeny odrádzajú
Andrej Zaťko, šéf J&T Banky na Slovensku, ktorá pomáhala viacerým firmám pri vydávaní dlhopisov, víta, že sa uľahčia podmienky vydávania dlhopisov. Ale upozorňuje, že proti tomuto cieľu sú nedávne zmeny v daniach.
„Zmena spôsobu zdaňovania výnosov z dlhopisov núti aj drobných investorov podávať daňové priznanie, čo celý proces pre bežného investora značne komplikuje,“ povedal Zaťko.
Kým ešte pred dvoma mesiacmi sa výnosy z dlhopisov zdaňovali zrážkou, teda daň za investora platila firma, čo cenné papiere vydala, od júla musí výnosy z dlhopisov zdaniť investor.
Navyše, okrem dane platí z dlhopisových výnosov odvody. „Pri iných investíciách, napríklad do podielových fondov, to nie je bežné,“ povedal Zaťko.
Ministerstvo financií tvrdí, že sa o zmene spôsobu zdaňovania výnosov z dlhopisov diskutuje.
„Otázku vnímame koncepčne, nielen ako záležitosť rozvoja kapitálového trhu a prístupu start-upov k investorom,“ dodalo.