V niektorých bytovkách si odhlasovali vyššie sumy na faktúre. V iných upratujú menej alebo si najímajú firmy.
BRATISLAVA. Vyššie odvody, ktoré od januára platia ľudia pracujúci na dohodu, už cítiť na poplatkoch za služby spojené s bývaním. Bytovky totiž často upratujú dohodári.
Kto, odkedy a v akej miere vyššie náklady pocíti, záleží na tom, čo si majitelia bytov odhlasovali na schôdzi. Jednotlivé bytovky mohli mať dohodnuté iné mzdy za upratovanie a mohli aj inak akceptovať rast nákladov
„Ak platili okolo 30 až 40 eur za upratovanie mesačne, tak sa náklady mohli zvýšiť asi o 10 eur,“ hovorí Jozef Popluhár, technik bytového družstva SBD-P Pezinok.
Čitateľke SME, ktorá býva v Dúbravke, stúpli náklady na upratovanie a zimnú údržbu na 8,63 eura mesačne. Vlani platila o tri eurá mesačne menej.
Čo všetko Správcovské bratislavské družstvo do zvýšenia premietlo, sa nepodarilo zistiť.
Poplatky stúpli o štvrtinu
Zmeny
Aké sú odvody od januára 2013
- Starobní a výsluhoví dôchodcovia v penzijnom veku: 4 %, firma 19,8 %.
- Invalidní dôchodcovia: odvedú 7 %, firma 22,8 %.
- Dohodári s priznaným predčasným dôchodkom s pravidelným príjmom: odvedú 9,4 %, firma 31,2 %.
- Dohodári s priznaným predčasným dôchodkom a nepravidelným príjmom: odvedú 8 %, firma 29,8 %.
- Iní dohodári s pravidelným príjmom: 13,4 %, firma 35,2 %.
Zdroj: blog J.Mihála na etrend.sk, novela Zákonníka práce
Ako sa zmeny odrazia v účte za byt, závisí aj od toho, či bývate v dome so šiestimi, či 48 bytmi, vysvetľuje Popluhár. Platí, že čím viac bytov, tým viac sa môžu náklady medzi majiteľov rozpočítať.
Od zmluvy závisí, či za upratovanie dostane jeden dohodár dvakrát viac ako ten, kto upratuje v susednom dome, vysvetľuje Georgi Svätozarov, námestník úseku služieb a energetiky Správcovského bytového družstva IV Košice. Hovorí, že poplatky stúpli o 20 až 30 percent.
Koľko ľudia platili pred zmenou a po nej spresniť nechce, lebo náklady sa v bytovkách líšia. „Niekde platia 50 centov na osobu, inde euro, je to individuálne,“ hovorí.
Viac by podľa neho mohli zmeny pocítiť byty, v ktorých býva viac osôb. „Vychádza sa zo vzorca, že čím viac osôb býva v niektorom byte, tým viac chodia a znečisťujú spoločné priestory,“ dodal Svätozarov.
Neplatí to tak však vždy. Zdenka Styková zo Stavebného bytového družstva v Banskej Bystrici hovorí o prípade, keď všetci platia rovnakú sumu na byt bez ohľadu na to, koľko ľudí v ňom býva.
Doteraz v jednej z takýchto bytoviek platili mesačne za upratovanie 75 centov za byt. Po novom už platia jedno euro.
Upratujú sami či menej
Zmeny v platbách môžu obyvatelia bytoviek pociťovať postupne. Záleží to aj na tom, kedy si na schôdzi majiteľov bytov zvýšené náklady odhlasovali.
Až potom ich zahrnú správcovia do preddavkových platieb. Čím neskôr sa začnú vyššie náklady pretavovať do preddavkových platieb, tým viac budú musieť doplácať pri ročnom vyúčtovaní.
Nie všade sa museli vyššie odvody pre dohodárov odraziť vo faktúrach. Možností, ako sa s rastúcimi nákladmi popasovať, bolo totiž viac.
„Keď sa obyvateľom bytovky zdá, že je služba pridrahá, tak aj prechádzajú na inú formu upratovania,“ povedal predseda Slovenského zväzu bytových družstiev Vojtech Molnár.
Stáva sa aj to, že si zazmluvnia menej upratovania alebo si upratovacie práce rozdelia medzi byty. Tiež to, že prejdú na služby externej firmy namiesto dohodára z bytovky, hovorí Svätozarov.
Firma môže vyjsť lacnejšie aj vtedy, keď zamestnáva človeka na upratovanie na klasický úväzok. Môže totiž usporiť, ak upratuje viacero bytoviek naraz. Možnosťou je aj to, že sa zvýšené náklady preplatia cez fond opráv.