BRATISLAVA. Regulácia medzibankových výmenných poplatkov, ktorú pripravuje Európska komisia, môže mať negatívne dôsledky na príjmy niektorých bánk. Najmä tých, ktoré majú z používania kariet významné príjmy.
Príjmy z poplatkov za bezhotovostné transakcie má na Slovensku internetová mBank.
"Tvoria jednu, aj keď nie najpodstatnejšiu časť príjmov banky. Regulácia provízie za bezhotovostné transakcie by túto časť výnosov pravdepodobne ovplyvnila. Obľuba bezhotovostných transakcii kartou sa však neustále zvyšuje na úkor používania hotovosti a ich objem sa z roka na rok zvyšuje," priblížil hovorca mBank Matej Kubinec.
Nastavenie stropu pri poplatkoch, ktoré si banky medzi sebou účtujú pri transakciách s platobnými kartami, sa preto viacerým finančným domom nepáči.
"Banka vydavateľa v podobe tohto poplatku získava výnosy, ktoré môže použiť na krytie nákladov spojených s vydávaním a používaním kariet. Banka prijímateľa tento náklad musí pokryť v poplatku od obchodníka, pre ktorého je bezhotovostná transakcia spojená s oveľa nižšími nákladmi a benefitmi. Držiteľ karty tento benefit v súčasnosti vníma ako samozrejmosť a vo väčšine bánk má tieto transakcie zadarmo. Je to uzavretý systém, v ktorom sa zúčastnené strany navzájom ovplyvňujú," vysvetľuje hovorca Zuno Bank Lukáš Tomis.
Podľa jeho slov, ak sa umelo zmení nastavenie výšky tohto poplatku, bude to mať vplyv na všetky zúčastnené strany.
Ak by Európska komisia nastavila strop na tieto poplatky, banky budú pravdepodobne nútené hľadať iný zdroj príjmov.
"Tento prípad by mohol viesť k tomu, že vydavateľské a prijímateľské banky nebudú vedieť pokryť svoje náklady na spracovanie kariet a kartových transakcií a budú hľadať iné zdroje výnosov. V konečnom dôsledku by držiteľ karty možno platil za bankové služby viac, čo by malo finálne opačný efekt, a teda znižovanie používania bezhotovostných platieb držiteľmi kariet," dodal Tomis.
Predbežne komisia predstavila návrh, podľa ktorého by poplatok pri platbách debetnou kartou nemal byť vyšší ako 0,2 % z transakcie a pri kreditných kartách by mal poplatok dosiahnuť strop 0,3 % z transakcie.
Tieto poplatky pritom boli doteraz v každej krajine v inej výške. Napríklad spoločnosť Visa má na Slovensku tieto poplatky nastavené na úrovni 0,6 % z transakcie.