Okrem zrušenia roamingu môže Brusel zmierniť aj zákaz spomaľovania webu. Návrh reformy predloží na budúci týždeň.
BRUSEL. Európska komisia zmierňuje svoj návrh, aby sa ceny za hovory a surfovanie na webe v roamingu vyrovnali cenám, ktoré si operátori účtujú za hovory a dáta doma. Znamená to, že faktické zrušenie roamingu sa odkladá.
Cenové stropy navrhnuté Bruselom operátori kritizovali, pretože po ich prijatí by hovory a web v roamingu boli lacnejšie než služby doma, čo by ich nútilo znížiť aj ceny za domáce služby.
Agentúra Reuters tvrdí, že po tlaku operátorov cenové stropy z návrhu nariadenia o spoločnom európskom telekomunikačnom trhu vypadli.
Návrh má predložiť eurokomisárka pre digitálnu agendu Neelie Kroesová na budúci týždeň v utorok.
Ceny klesnú miernejšie
Regulácia cien
- Brusel určuje ceny roamingu už šesť rokov, aktuálne počíta s posledným znižovaním cien o rok,
- Európska komisia preto pripravila rozsiahlu reformu, ktorá mení pravidlá roamingu i fungovanie internetu,
- schváliť ju musí Európsky parlament a všetkých 28 členských štátov.
„Cez leto sme urobili niekoľko technických zlepšení,“ komentoval dohady pre Reuters Kroesovej hovorca Ryan Heath.
Návrh nariadenia prikazoval operátorom, aby si medzi sebou účtovali za minútu hovoru najviac tri centy. Dnes je limit 10 centov. Za megabajt dát si mali účtovať najviac 1,5 centa, kým dnes je limit 15 centov.
Stropy pre veľkoobchodné ceny boli previazané s návrhom, aby si už operátori viac neúčtovali extra poplatok za prichádzajúci hovor v roamingu.
Agentúra Reuters sa nezmieňuje, či aj tento návrh Kroesová vyškrtla.
Keď sa informácie Reuters potvrdia, ceny roamingu na budúci rok napriek tomu klesnú, no miernejšie.
Megabajt dát zlacnie od júla 2014 z aktuálnych 45 centov na 20 centov. Minúta hovoru bude stáť 19 centov bez dane, dnes je to 24 centov.
Spomaľovanie zakážu?
Senior manažér konzultačnej firmy Accenture David Gawlowski hovorí, že cenové stropy nemusia byť posledným návrhom, ktorý neprejde.
„Zákaz možnosti znižovať rýchlosť dátového pripojenia po prekročení limitu,“ odhaduje Gawlowski ďalší návrh, ktorý nemusí prejsť.
Zákaz obmedzovania rýchlosti by totiž znamenal, že operátori začnú ponúkať dátovo obmedzené balíčky s garantovanou rýchlosťou sťahovania, čo by podľa Gawlowského mohlo negatívne prekvapiť zákazníkov, ktorí nemajú predstavu, koľko dát mesačne presurfujú.
„Výzvou pre operátorov je tiež užívateľsky jednoduchá forma dopredaja dodatočných dát po vyčerpaní balíčka,“ vraví Gawlowski.
Predaj voľných dát v balíčkoch s garantovanou rýchlosťou totiž pripraví operátorov o nálepku „neobmedzené pripojenie“, čo zákazníci nemusia chápať.
Jednoduchšie podnikanie
Aj keby Brusel nepresadil zrušenie roamingu či zákaz spomaľovania webu, podľa Gawlowského má Kroesovej reforma čo ponúknuť.
„Stále je v návrhu koncept univerzálnej telekomunikačnej licencie, ktorá by mohla pomôcť vyrovnať cenové rozdiely na jednotlivých trhoch Európskej únie,“ hovorí manažér konzultačnej spoločnosti Accenture.
Kým dnes musia operátori prejsť v každom štáte Európskej únie registráciou, ktorá môže zahŕňať aj rôzne licenčné poplatky, Brusel chce, aby mohli získať celoeurópske licencie so spoločnými pravidlami.
Operátori by sa tak vyhli miestnym lobistom či korupcii, ktorá môže ich podnikanie naprieč Európskou úniou komplikovať.