O omeškaní splácania budú banky ručiteľa informovať v primeranej lehote. Získa tak čas na dohodu s hlavným dlžníkom.
BRATISLAVA. Ak ručíte v banke za niekoho, kto nespláca úver, od januára sa o tom, že prestal platiť, dozviete skôr ako doteraz. Banky budú totiž vopred informovať ručiteľov o problémoch s nesplácanými úvermi.
Dohodla sa na tom Slovenská banková asociácia s bankovou ombudsmankou. Skoršie informovanie zakotvili do Etického kódexu. Má sa týkať nových ručiteľov, ale aj tých, čo už za úvery ručia.
Ručitelia z minulosti
Včasným informovaním o zlej platobnej disciplíne dlžníka sa dá predísť mnohým problémom. Ručiteľ získa čas na to, aby sa dohodol s hlavným dlžníkom na splácaní úveru predtým, ako bude musieť uhradiť celý záväzok.
Veľa pôžičiek zabezpečovaných ručiteľmi sa poskytovalo najmä v minulosti, vraví banková ombudsmanka Eva Černá. „Ručitelia boli často len formálni a dnes si mnohí ani nepamätajú, že ručili za úver. Keď im banka pošle výzvu na splatenie celého úveru, nemajú peniaze na splatenie záväzku,“ povedala.
Analytik Slovenskej bankovej asociácie Marcel Laznia tvrdí, že mnohí ľudia nesledujú svoje záväzky: „Skoré informovanie ručiteľa má pomôcť predísť situácii, keď už musí uhradiť celý úver.“
Riaditeľ portálu Finančná Hitparáda Maroš Ovčarik označil iniciatívu, na ktorej sa zhodli banky, za veľmi dobrý krok. „Čím skôr sa to ručiteľ dozvie, tým lepšie,“ dodal.
Lehotu si určia banky
Dohoda ombudsmanky a asociácie bánk hovorí o primeranej lehote, v ktorej majú banky informovať ručiteľov o omeškaní splácania. Černá vraví, že každá banka si lehotu zvolí, ale musí byť únosná.
Slovenská banková asociácia sa podľa Lazniu nechystá odporučiť bankám lehotu, v ktorej majú ručiteľov o meškaní informovať. Odôvodnila to tým, že každej banke či bankovému produktu vyhovuje iná lehota.
VÚB už dnes pri úveroch z minulosti, kde ešte ručitelia vystupujú, posiela každú upomienku okrem dlžníkov aj im.
ČSOB upozorňuje ručiteľa od 32. dňa od omeškania.
Slovenská sporiteľňa ručiteľa minimálne dvakrát písomne informuje, kým omeškanie presiahne 90 dní.
Ručenie už zredukovali
Oslovené banky potvrdili, že dnes ručenie za úvery využívajú menej ako v minulosti.
VÚB banka už niekoľko rokov nevyužíva ručiteľov pri žiadnom type úveru, vraví jej hovorkyňa Alena Walterová.
ČSOB pri spotrebných úveroch nevyžaduje ručenie, potvrdila hovorkyňa banky Zuzana Eliášová. Slovenská sporiteľňa využíva ručiteľa iba pri hypotékach mladým.
UniCredit Bank ručenie žiada pri menej ako troch percentách úverov. Spotrebné úvery do 20 000 eur poskytuje bez ručiteľa, povedala hovorkyňa banky Zuzana Ďuďáková.
Ovčarik však pripomína, že v niektorých bankách pri nesplnení podmienok, napríklad platových, úver buď znížia, alebo nedajú, aj keby mal žiadateľ ručiteľa.
Ľudia doplatili aj na slabú osvetu
Mnohí ľudia nerozumeli, čomu sa ručením za úver upísali, tvrdí banková ombudsmanka EVA ČERNÁ.
Tvrdíte, že ručitelia v mnohých prípadoch vôbec nevedia, čo to pre nich znamená, keď sa zaviažu ručiť za pôžičku. Ak ich po rokoch banka osloví, ani si nespomenú, že ručenie podpísali. Akí sú to ľudia?
„Tieto problémy sa týkali skôr starých úverov v bankách, ktoré sú tu najdlhšie a majú najviac ručiteľských záväzkov. Väčšinou sú to ľudia v staršom, preddôchodkovom veku, ktorí nemali dostatočnú osvetu a nerozumeli tomu, na čo sa upísali, keď sa podpisovali ako ručitelia pod nejaký záväzok.“
Stretávate sa často s tým, že je pre ručiteľa likvidačné, keď musí naraz splatiť dlh po niekom inom?
„Áno, celú túto iniciatívu sme otvorili práve preto, že sme videli osudy ľudí, ktorých sa to týka. Obvykle sú to jednoduchí ľudia z dedín, na invalidnom dôchodku alebo s malým dôchodkom, ktorí si nemôžu dovoliť platiť za niekoho veľké peniaze. Často nevedeli, do čoho idú a sú sklamaní.“
Myslíte si, že ľudia dosť dobre nevedia, ako funguje bankový sektor?
„Keď Slovenská banková asociácia robila štúdiu o finančnej gramotnosti, dopadlo to smutne. Ľudia nemali takmer žiadne informácie a skúsenosti s bankami. Orientovali sa maximálne na svoj bankový účet a výplatu. Ale myslím si, že mladšia generácia je na tom podstatne lepšie. Zaujímavé je, že najväčší záujem o osvetu a školenia je na východe Slovenska.“
Veronika Sokolová