BRATISLAVA. Keď vláda schválila kúpu akcií SPP, minister hospodárstva Tomáš Malatinský rozhodnutie obhajoval tým, že podnik nemusí byť na predaji plynu domácnostiam trvalo stratový.
Vysvetľoval, že čoskoro sa otvorí zmluva s Gazpromom, ten dá SPP lepšie ceny a prestane tak na domácnostiach prerábať.
Ako dlho sa už rokuje s Gazpromom, aká je šanca na zníženie cien, však už nie je jasné. Vláda nechce ukázať analýzu, z ktorej vraj pri odporúčaní kúpiť akcie SPP Malatinský vychádzal.
Na vypracovanie nezávislej analýzy si ministerstvo hospodárstva oficiálne najalo za 8-tisíc eur spoločnosť Wood & Company.
Keď sme sa na analýzu a jej závery vo štvrtok pýtali ministra hospodárstva Tomáša Malatinského, odpovedal: „Kompletná analýza je zatiaľ predmetom obchodného tajomstva.“
Wood & Company nám odpísala v podobnom duchu. Dodali, že obsahuje obchodné tajomstvo plynární, ktoré má byť chránené.
Kto písal materiál?
Keď sme chceli vedieť, aký podiel práce má na konečnom vládnom materiáli táto firma, aký ministerskí úradníci a aký prípadne súkromný akcionár plynární, nedostali sme jasnú odpoveď. Ministerstvo neodpovedalo vôbec.
Boris Kostík z Wood & Company vysvetľoval, že text tvorili na ministerstve hospodárstva a čerpali aj z ich poradenskej analýzy.
„Naša úloha pri tvorbe dokumentu pre vládu bola kontrola z technického hľadiska,“ hovorí Kostík.
Poradenská spoločnosť Wood & Company už v minulosti viackrát robila pre vládu. Pre prvý kabinet Roberta Fica napríklad vypracovala analýzu o tom, či sa oplatí stavať takzvané PPP diaľnice.
Výsledky jej analýz, ktoré sa prezentovali vo vláde, boli vraj diametrálne odlišné od tých, ku ktorým poradca dospel. Viaceré údaje v dokumente vtedy vraj upravovali vládni úradníci. Vec rieši polícia.
Aj externí právnici
Ako ďalšieho z autorov vládneho materiálu spomína minister Malatinský právnikov zo spoločnosti White & Case.
„Pre ministerstvo sme vypracovali právne podklady, ktoré použilo pri odporúčaniach vláde,“ povedal Marek Staroň, partner White & Case.
Celý materiál vznikol podľa jeho vlastností za jeden deň. V EPH to vysvetľujú tým, že ich človek v SPP kopíroval rôzne podklady od autorov analýzy a potom ich pripomienkoval v novom dokumente.
Potvrdili, že spolupracovali aj s poradcami Wood & Company aj s právnikmi z White & Case.
Ďalej k téme:
- Opozícia chce pre SPP odvolávať Fica
- Zorientujte sa v téme (otázky a odpovede)
- Fico pri kauzách vyčkáva, riadi sa verejnou mienkou
- Kauza SPP sa podpisom podobá na emisie
- Anketa: Je pre vás materiál o SPP dôveryhodný?
- Stĺpček Františka Múčku
- Komentár Konštantína Čikovského
Zmeny odmietli ukázať
Úrad vlády bez vysvetlenia odmietol sprístupniť návrh na kúpu akcií SPP a kópie pripomienok, ktoré schválili ministri.
BRATISLAVA. Keď minulý týždeň vláda o kúpe akcií SPP rokovala, návrh na ich kúpu na web nezavesila. Na stránku napísala, že ide o obchodné tajomstvo.
Denník SME preto vzápätí požiadal o jeho sprístupnenie cez infozákon. Žiadali sme aj kópie pripomienok, ktoré ministri na vláde schválili.
Úrad vlády vo štvrtok žiadosť bez vysvetlenia odmietol a odkázal na dodatočne zverejnený dokument.
„Požadované informácie sú na webe aj so zapracovanými pripomienkami, ktoré vláda schválila 4. septembra,“ odkázal Úrad vlády.
Ministri podľa webu skutočne odobrili kúpu akcií SPP s pripomienkami, ktoré doniesli na rokovanie v stredu. Vlastnosti dokumentu tvrdia, že materiál bol naposledy menený deň pred rokovaním vlády a neskôr sa už nemenil.
Adam Valček