Ležérne správanie politikov pred krízou sa krajinám vrátilo v nevhodnom čase.
Pred piatimi rokmi skolabovala americká investičná banka Lehman Brothers. Následne sa prepadol akciový trh a zamrzol medzibankový tok peňazí. V našom priestore sa týmito udalosťami datuje vznik krízy.
Pre Slovensko i mnoho ďalších krajín to okrem rastu nezamestnanosti znamenalo, že sme začali mať vážne problémy s našimi verejnými financiami a dlhom. Dva či tri roky pred krízou to boli témy, ktoré sa u nás v podstate vytratili z diskurzu, lebo sa nezdali nebezpečné.
Sebaklam
Politici a ich ekonomickí poradcovia hovoria, že teraz, keď je kríza, malo by sa viac míňať. A šetriť sa má za bohatších čias. Hovorí sa tomu proticyklická fiškálna politika.
Prečo je teda problém viac uvoľniť rozpočty krajín? Pretože minulosť ukázala, že krajiny vrátane Slovenska sa proticyklicky správajú, iba keď sa im to hodí. Keď mali míňať, tak míňajú. A keď by mali šetriť (teda v lepších časoch), tak opäť iba míňali.
Slovensko je toho dobrým príkladom. Konsolidačné úsilie, ktoré vieme dobre merať, bolo nulové práve v časoch, keď sme na to mali najlepšie podmienky. Teda v rokoch vysokého hospodárskeho rastu.