Nie je to náhoda, že výrobcovia zatepľovacích systémov odporúčajú zveriť prácu odborníkom. Aj keď ide o prácu, ktorú si šikovný stavebník dokáže uskutočniť svojpomocne, mnohí sa snažia postupy zjednodušiť, aby si ušetrili peniaze a námahu. Výsledkom sú zväčša starosti a obavy, ktoré sa plynúcimi rokmi znásobujú.
Pleseň v kútoch
Ak sa v chladných častiach roka začnú tvoriť povlaky plesní v kútoch miestností alebo v nadpraží okenných otvorov, viniť treba tepelné mosty a nedostatočnú hrúbku zateplenia. Vodné pary z interiéru sa zrážajú na miestach, kde je teplota stien o poznanie nižšia ako inde.
Vlhkosťou nasiaknutá stena plesnivie a po každom pokuse o sanáciu sa problém skôr či neskôr vracia späť.
S takýmto problémom sa často stretávajú aj tí stavebníci, ktorí pre nerovné steny kombinovali pri zatepľovaní izolačný materiál rôznych hrúbok. Vytvorili tak miesta s nedostatočnou izoláciou, kde sa steny podchladzujú. Zriedkavejšie sa vyskytuje zatekanie cez zle zhotovenú atiku na budovách s plochými strechami.
Čo s tým:
- Úplne odstránenie chyby by vyžadovalo ďalšiu vrstvu izolácie z interiérovej alebo exteriérovej strany. Keďže ide o náročné riešenie, častejšie sa stavebníci uchyľujú k zmierneniu dôsledkov.
- Správna taktika spočíva v napustení stien fungicídnym prípravkom s následným vymaľovaním farbami, ktoré minimalizujú kondenzáciu vody na povrchu. Ide o farby s temoizolačným plnivom.
- Ak sa takáto úprava skombinuje s lepšou cirkuláciou vzduchu, vetraním a odvádzaním pár, výsledok môže byť uspokojivý.
- Niekedy pomôže aj výmena vykurovacieho telesa tak, aby namiesto vzduchu zohrievalo predmety v miestnosti (piecka, infračervený panel).
Myši v izolácii
Ak si v izolačnej vrstve začali vyhrýzať príbytky myši, je to zväčša preto, že kontaktnému zatepľovaciemu systému chýba zakladacia hliníková lišta.
Keď začína zateplenie nízko nad terénom, vysoká tráva, kroviny či neporiadok naokolo môžu myši naviesť na miesto, ktoré im poskytuje dokonalý úkryt pred predátormi a vrtochmi počasia.
Je iba otázkou času, kým vytvoria spleť chodieb, v ktorých sa začnú množiť.
Čo s tým:
- Riešením je vytvorenie bariéry z plechu, ktorá dodatočne nahradí chýbajúcu zakladaciu lištu. Aj keď po vizuálnej stránke už doplnkový klampiarsky prvok nie je neviditeľný, výsledok je viac ako prijateľný.
- Súčasne treba populáciu hlodavcov zneškodniť nástrahami s rodenticídmi a upraviť bezprostredné okolie odkvapu.
Popraskané rohy okolo okien
Praskliny vedúce pod 45-stupňovým uhlom v rohoch okenných otvorov sú nepríjemným defektom, ktorý sa každoročne znásobuje.
V priestore okennej špalety vznikajú pnutia, ktoré sú tým väčšie, čím viac sa povrchová ochranná vrstva kontaktného systému v letných mesiacoch zahrieva.
Chyba vznikla vo výstužnej vrstve, kde stavebník zabudol vložiť do rohov otvorov výstužné kusy sklotextilnej mriežky.
Čo s tým:
- Dodatočné vystuženie nie je bez zopakovania celej vrstvy možné. Čiastočné riešenie spočíva v použití pretierateľného pružného tmelu, ktorý je kompatibilný s použitou chémiou finálnej omietky.
- Keďže už nie je možné zaistiť jednotnosť farebného odtieňa, pre dokonalý vzhľad prichádza do úvahy náter šambrán okolo okien fasádnou farbou.
Vzlínajúca vlhkosť
Zamokrenie spodnej časti stien po zateplení zvyčajne signalizuje systémový problém v skladbe hydroizolácií. Najčastejšou príčinou je opláštenie budovy bez horizontálneho prerušenia muriva vodozábrannou bariérou nepriedušnou vrstvou polystyrénu.
Vlhkosť, ktorá sa v minulosti stíhala vyparovať cez fasádu smerom do exteriéru teraz musí stúpať nahor.
Častou chybou je aj prekrytie odvetrávacej nopovej fólie izolačným systémom, čo spôsobuje prenikanie pár pod vrstvu izolačného materiálu.
Para, ktorá mala prúdiť cez vzduchový kanál perforovanou lištou do exteriéru sa tlačí do muriva.
Čo s tým:
- V oboch prípadoch je riešenie prosté. Treba zabrániť vzlínajúcej vode a parám, aby prestupovali murivom smerom nahor.
- Niekde to znamená jednoduchú opravu ukončenia nopovej fólie, inde sa stavebník nezaobíde bez zaizolovania muriva – živicovou clonou či vložením hydroizolačnej vrstvy do muriva.
Vankúše
Ak fasáda nepôsobí celistvým dojmom a jednotlivé tabule izolačného materiálu tvoria vankúše, je to signálom, ktorý svedčí o ich nedostatočnom upevnení k fasáde budovy.
Stavebník, ktorý použil nevhodné stavebné lepidlo alebo dávkoval vhodné lepidlo nesprávnym spôsobom, sa dopracoval k výsledku, ktorého negatíva sa budú každoročne znásobovať.
Tabule sa začínajú odlepovať od podkladu, pri poklepe vydávajú typický dutý vzduch a pri zmene teploty menia svoju veľkosť, pretože držia iba na kotvách v murive.
Výsledkom sú nevzhľadné vankúše, ktoré postupne spôsobujú praskanie výstužnej a krycej vrstvy.
Čo s tým:
- Náprava je takmer nemožná. Stavebník iba zriedkakedy z finančných dôvodov pristúpi na prekrytie takejto fasády lamelami, ktoré tvoria novú ochrannú vrstvu celého systému. Námaha a investícia je podobná tej, ktorá súvisí so strhnutím systému a jeho opätovným vybudovaním.
Jemné praskliny
V časovej tiesni sa často stáva, že stavebník nedodrží podmienky stanovené technologickými listami jednotlivých materiálov a zabúda na ochranu povrchov počas zrenia pred slnečnou páľavou, intenzívnym vetrom či nízkymi teplotami.
Výsledkom môže byť tlak, ktorý sa prejavuje formou jemných vlásočnicových prasklín, ktoré prechádzajú celou plochou finálneho povrchu fasády.
Čo s tým:
- Uspokojivým riešením býva zväčša renovácia krycej vrstvy fasádnou farbou, ktorej chémia ladí s použitými podkladovými vrstvami. Dokáže zaceliť jemné praskliny krycieho plášťa tak, aby zabránila presakovaniu vody do výstužnej vrstvy a jej postupnému poškodzovaniu.
- Čím skôr stavebník takýto úkon vykoná, tým vyššiu ochranu svojej investícii poskytne.
Vtáky v izolácii
Zatepľovacie plášte na budovách pomýlili prírodu a vytvorili situácie s ktorými sme sa v minulosti nestretávali. To, že sa hmyz vyhrieva na teplom povrchu fasád v jarných a jesenných mesiacoch už mnohí stavebníci akceptovali. Teplý povrch je pre ne atraktívny a pomáha im predĺžiť aktívnu časť dňa.
Väčšie starosti však robí vtáctvo, ktoré pomýlené dutým zvukom tvrdohlavo vyďobáva vo fasáde otvory, ktoré v krajných prípadoch využíva aj na hniezdenie.
Zatiaľ sa nepodarilo zistiť, či sú príčinou ubúdajúce stromy, alebo sa vtáctvo adaptuje na nové prostredie, v ktorom žije.
Čo s tým:
- Aktívnou ochranou sú makety dravcov umiestnené na kritických miestach.
(mg)