BRATISLAVA. Všeobecnej zdravotnej poisťovni sa nedarí znižovať čakacie lehoty na operáciu sivého zákalu. Pred piatimi rokmi jej poistenci čakali na túto operáciu 69 dní, tento rok už 90 dní.
Čakacie lehoty v súkromných poisťovniach za posledné dva roky buď klesajú, čo je prípad Dôvery, alebo sa nemenia v Unione.
V štátnej poisťovni aj za posledné dva roky mierne rástli, ukázala analýza čakacích lehôt, ktorú cez víkend publikoval Health Policy Institute.
Sivý zákal očnej šošovky je najčastejšou príčinou oslepnutia. Postihuje skôr starších ľudí.
Chcú svojho lekára
„Poistenci VšZP čakajú na tento zákrok iba v troch zdravotníckych zariadeniach vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne a Prešove a v Univerzitnej nemocnici v Bratislave,“ vysvetľuje jej hovorkyňa Petra Balážová.
Nemocnica v Bratislave dlhé čakacie lehoty priznáva. Jej hovorkyňa Petra Stano Maťašovská vraví, že na operáciu sa čaká až šesť mesiacov, čo je približne 180 dní. Počet operácií stúpol až o polovicu, tvrdí.
Ešte o približne 30 dní dlhšie sa čaká na túto operáciu v trenčianskej fakultnej nemocnici.
„Na základe veľmi pozitívnych referencií na Očnú kliniku v Trenčíne je obrovský záujem pacientov dať sa operovať práve u nás,“ vraví asistentka riaditeľa Zuzana Nagyová.
Výber operatéra nechávajú na pacientov, neponúkajú im menej vyťažených lekárov.
Poistenci podľa Balážovej čakajú často na operáciu len preto, že chcú, aby ich operoval konkrétny lekár v konkrétnej nemocnici a nevyužijú možnosť ísť na operáciu skôr do inej nemocnice.
Rovnaký dôvod spomína aj primár súkromnej očnej kliniky NeoVizia Radovan Piovarči. Štátna poisťovňa by však podľa neho mohla skrátiť čakacie lehoty, keby zvýšila limity na operáciu v nemocniciach, kde je o ňu najväčší záujem.
„Nárast vo VšZP môže súvisieť s tým, že zvýšenému dopytu neprispôsobili svoje stratégie,“ vraví aj spoluautor analýzy Roman Mužík.
Vyznačenie čakateľov
V tomto zmysle pripravilo vyhlášku aj ministerstvo zdravotníctva. Momentálne sa pripomienkuje.
Ministerstvo navrhuje, aby poisťovňa vyznačila v zozname tých čakateľov, ktorí odmietli ponuku na operáciu v inej nemocnici.
V poradovníku však neklesnú. Hovorkyňa ministerstva Zuzana Čižmáriková hovorí, že to bude najmä informácia pre poisťovne, aby vedeli, o ktorú nemocnicu a konkrétnych lekárov je najväčší záujem. Môžu tomu prispôsobiť limity v zmluvách s nemocnicami.