Čínske poistné fondy majú možnosť investovať viac ako 14 miliárd dolárov do zahraničných nehnuteľností. Očakáva sa, že sa sústredia najmä na Veľkú Britániu, USA, Kanadu a Austráliu, no aj na ďalšie krajiny v Ázii.
Číňania nemajú doma možnosť investovať do nehnuteľností vo veľkých mestách, ktoré by mali dostatočný potenciál na rýchlu návratnosť vložených peňazí. Navyše hrozí riziko prehriatia trhov v menších mestách. Preto sa očakáva, že zmenia stratégiu a budú ich mimoriadne lákať luxusné administratívne budovy v kľúčových mestách po celom svete.
Dôvodom sú najmä predpokladané vysoké zisky, ktorým bude priať aj momentálna nízka úroková sadzba. Píše to realitno-poradenská spoločnosť CBRE, ktorá dnes zverejnila analýzu na túto tému.
Nováčikovia
Čínski investori sú v oblasti investícií do zahraničných nehnuteľností stále relatívni nováčikovia, najmä v porovnaní s penzijnými, poistnými a suverénnymi fondami z iných regiónov.
V ostatných rokoch však začali pôsobiť aj na zahraničných realitných trhoch. Dôvodov má byť podľa CBRE viacero, vrátane obmedzeného priestoru na investície v Číne, vysokej likvidity, zhodnotenia čínskej meny a nižšej hodnoty zahraničných aktív v súvislosti s finančnou krízou.
Záleží na ponuke
Čo sa týka potenciálneho záujmu čínskych investorov o Slovensko, podľa odborníčky na oceňovanie a prieskum nehnuteľností Jany Kováčovej spoločnosti sa bude odvíjať najmä od ponuky komerčných nehnuteľností na trhu.
„Dôležitými faktormi sú ich celková kvalita, lukratívnosť lokality a potenciál ich budúcich výnosov. Slovensko zatiaľ lákalo čínskych investorov najmä v iných oblastiach ako sú reality, ale je možné, že budú mať záujem aj o tento sektor. V súčasnosti je však ponuka lukratívnych nehnuteľností u nás pomerne obmedzená,“ vysvetlila.
Chcú rýchle peniaze
V roku 2012 mali aktíva čínskych národných poisťovní hodnotu 1,2 bilióna amerických dolárov. Z toho na základe legislatívnych zmien z roku 2009 môžu najviac 15 percent, teda až 180 miliárd dolárov, využiť na investície do realít situovaných vo významných mestách v 25 krajinách. Podľa odhadov by približne 14,4 miliardy z toho mohli využiť v zahraničí.
V ázijských krajinách, vrátane Číny, totiž síce stúpol počet nehnuteľností s investičným potenciálom, no v porovnaní so Severnou Amerikou a Európou sa väčšina z nich nevyznačuje vysokou kvalitou. Vďaka investíciám do zahraničných nehnuteľností by sa pritom investorom ich vklady za krátku dobu vrátili.