BRATISLAVA. Zákaz predaja poľnohospodárskej pôdy cudzincom mal pôvodne platiť len sedem rokov po našom vstupe do Európskej únie, no prístupová zmluva umožňovala tento zákaz predĺžiť o ďalšie tri roky.
Slovensko túto možnosť úspešne využilo v roku 2011 za Radičovej vlády.
Predĺženie zákazu na ďalšie obdobie by nám Brusel neschválil. Napriek tomu sa slovenskí poľnohospodári spojili s kolegami z Poľska, Maďarska a Česka a pokúsili sa Európsku komisiu presvedčiť, ale zámer im nevyšiel.
„Predĺženie nebolo možné, keďže nám raz výnimku povolili,“ vraví Stanislav Nemec zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.
Európska komisia potvrdila, že zákaz už predlžovať nemožno, lebo v prístupovej zmluve Slovensko dostalo šancu len na jedno predĺženie a tú už využilo.
„Ďalšie predĺženie by bolo možné len vtedy, keby sa dodatočne menili zakladajúce zmluvy Európskej únie,“ vraví Andrej Králik zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.
Pri rozhodnutí o predĺžení v roku 2011 zavážilo aj to, že státisíce hektárov pôdy nemajú vyjasnené vlastníctvo.
Brusel uznal, že zrušenie zákazu už od roku 2011 by mohlo zvýšiť cenu pôdy u nás. „Preto existuje hrozba vážneho narušenia slovenského trhu s poľnohospodárskou pôdou,“ uviedla Komisia vtedy v rozhodnutí.