BRATISLAVA. Bratislava, Trnava či Košice. Ani jedna z veľkých štátnych nemocníc v týchto mestách do piatka nepodpísala novú zmluvu s najmenšou zdravotnou poisťovňou Union.
Poisťovni tak hrozí, že od 1. októbra jej poistencov v deviatich veľkých nemocniciach, s ktorými nemá zmluvy, ošetria len v akútnych prípadoch.
Odsúvali by sa aj plánované zákroky, ktoré sa týkajú pacientov poistených v Unione.
Majú na to len pondelok
Zatiaľ nepodpísali
- Univerzitná nemocnica Bratislava
- Univerzitná nemocnica Košice
- Univerzitná nemocnica Martin
- Fakultná nemocnica Prešov
- Fakultná nemocnica Trnava
- Fakultná nemocnica Nové Zámky
- Detská fakultná nemocnica Bratislava
- Fakultná nemocnica Trenčín
Pozn. nie všetky oslovené nemocnice reagovali. Spolu má výpoveď deväť nemocníc.
Unionu sa podarilo od konca júna, keď jej dalo výpoveď 16 zariadení pod kontrolou ministerstva zdravotníctva, podpísať zmluvu so siedmimi nemocnicami.
Tým, ktoré zmluvy nepodpísali, uplynie výpovedná lehota koncom septembra. Majú tak už len pondelok na podpis zmluvy.
Poisťovňa Union pritom tvrdí, že všetky požiadavky nemocníc zohľadnila v návrhu dodatkov, ktoré im poslala začiatkom týždňa.
„Myslíme si, že v žiadnej z nich neexistuje prekážka, ktorá by bránila podpísať dodatok,“ povedala hovorkyňa zdravotnej poisťovne Judita Smatanová.
O dôvodoch nehovoria
Takmer žiadna z nemocníc, ktoré SME oslovili, nepovedala, prečo dodatok k zmluve ešte nepodpísala.
„Rokovania prebiehajú,“ znela najčastejšia odpoveď. Nemocnice tvrdia, že zmluvy s Unionom analyzujú a rokujú.
Fakultná nemocnica v Prešove ešte zmluvu nepodpísala preto, lebo sú v nej nové platobné mechanizmy, o ktorých s poisťovňou nehovorili.
Dodatok s Unionom neuzavrela ani Detská fakultná nemocnica v Bratislave. Pacientov však upokojuje, že aj v októbri bude liečiť všetkých poistencov Unionu, nielen akútnych, ale aj tých, ktorí prídu na plánovaný zákrok.
Poisťovňa Union vidí za správaním štátnych nemocníc, ktoré vypovedali zmluvy, dohodu, preto sa obrátila na Protimonopolný úrad. Ak nebude mať zmluvy, môže to spôsobiť problémy aj jej, lebo ich zo zákona musí mať.
Za správaním nemocníc vidí aj Všeobecnú poisťovňu, ktorá ponúka vyššie platby za niektoré výkony. Podmienkou však je, aby také alebo vyššie ceny dali aj súkromné poisťovne.
„Neschvaľujeme spôsob, akým si štátna poisťovňa podmieňuje úpravu zmluvných podmienok a nestotožňujeme sa s postupom nemocníc,“ vraví Smatanová.
Viac pýtajú aj menší
O zvýšenie platieb už žiada aj Asociácia nemocníc Slovenska, ktorá združuje malé župné zdravotnícke zariadenia.
Ich požiadavky pramenia z toho, čo navrhla štátna poisťovňa – teda že dostanú viac za operácie, ak im dajú viac aj súkromné poisťovne.
Ich rokovania sa len začínajú. Nemocnice majú poslať návrhy na zvýšenie.