Na vine sú vysoké poplatky, ktoré si berú správcovské firmy. Štát ich preto zákonom zníži.
BRATISLAVA. Hoci v takzvanom treťom pilieri majú sporitelia uložených vyše 1,3 miliardy eur a prispieva doň každý mesiac približne pol milióna ľudí a ich firiem, verejnosť sa o ich hospodárenie takmer vôbec nezaujímala.
Ak by to urobila, zistila by, že tretí dôchodkový pilier peniaze sporiteľov skôr znehodnocuje ako zhodnocuje.
Výnosy často nestačia ani na krytie inflácie. Môžu za to najmä vysoké poplatky, ktoré sú príjmom maklérskych firiem.
Kliknutím grafy zväčšíte
Výnosy nepotešili Debatu o ziskoch sporiteľov v treťom pilieri otvoril vládny Inštitút finančnej politiky. Porovnal ich s úročením viacročných vkladov v bankách a infláciou.
Vyšlo mu, že len zaistený fond Tatra banky DDS dokázal sporiteľom od roku 2010 ponúknuť viac ako úložky v bankách a prebil aj infláciu. Tri ďalšie príspevkové fondy Tatra banky už také úspešné neboli, rovnako ani konkurencia.
„Dlhodobé investície v treťom pilieri by mali výnosom niekoľkonásobne prevyšovať konzervatívne výnosy v banke či infláciu. Bohužiaľ, nedeje sa to,“ tvrdí vládny analytik Juraj Franek.
Správcovia tretieho piliera nemôžu vinu za slabé výsledky zvaliť na vládu, ako to robia správcovia v druhom pilieri.
Jeho výnosy v minulosti viditeľne poškodila povinnosť správcov zaručiť, že ani v polročných porovnaniach nepadnú výnosy do mínusu. Tí sa báli akcií a na ich svetovom raste tak sporitelia nezarobili. V prípade tretieho piliera však žiadna taká regulácia nebola.
A tak makléri spravujúci tretí pilier len hovoria, že trojročný horizont považujú na rozdiel od inštitútu za veľmi krátke obdobie na porovnávanie výnosov. A pripomínajú, že v roku 2012 by väčšina z nich prekonala infláciu.
Prečítajte si tiež:
Sporitelia sa o peniaze nestarali, tak to aj vyzeralo (história 3. piliera)
{"dataSourceUrl":"//docs.google.com/spreadsheet/tq?key=0AnPPUkk0OUvbdDRxcGliTVdLUlFHWDlUYVVMbWdWbEE&transpose=0&headers=1&range=A47%3AC58&gid=0&pub=1","options":{"titleTextStyle":{"bold":true,"color":"#000","fontSize":16},"animation":{"duration":0},"width":490,"hAxis":{"useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindowMode":null,"viewWindow":null,"maxValue":null},"chartArea":{"height":"69.063%","width":"90.444%","left":"9.556%","top":"13.438%"},"vAxes":[{"title":null,"useFormatFromData":false,"formatOptions":{"source":"inline","suffix":" %"},"minValue":null,"format":"0.##' %'","viewWindow":{"min":null,"max":null},"logScale":false,"maxValue":null},{"useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindow":{"min":null,"max":null},"logScale":false,"maxValue":null}],"booleanRole":"certainty","title":"Ste poisten\u00fd v doplnkovej d\u00f4chodkovej pois\u0165ovni?","height":320,"legend":"top","focusTarget":"category","tooltip":{},"isStacked":true},"state":{},"view":{},"isDefaultVisualization":true,"chartType":"ColumnChart","chartName":"Graf 1"}
Percento ľudí, ktorí odpovedali na otázku v prieskume agentúry MEDIAN SK podľa čistého príjmu; Národný prieskum MML-TGI, 1+2/2013. Termín opytovania 7.1.2013 - 23.6.2013, respondenti boli vo veku 14 - 79 rokov. Veľkosť výberovej vzorky je 4076 respondentov.
Na vine sú najmä poplatky Franek reaguje, že výsledky porovnania by sa výrazne nezmenili ani pri iných horizontoch. Príčina je, že doplnkové dôchodkové spoločnosti si v priemere v posledných troch rokoch zobrali na poplatkoch viac ako polovicu výnosov spravovaných fondov.
Dnes je strop pre poplatky 2,34 percenta ročne z majetku fondu, väčšina fondov má poplatok okolo dvoch percent.
„Keď zoberiete z výnosu dve percentá na poplatku, musíte byť sakramentsky dobrý správca, aby ste sporiteľom dokázali dobre zarobiť,“ povedal Ján Šebo z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.
V minulosti to bolo ešte horšie. Počas prvých piatich rokov činnosti si doplnkové dôchodkové poisťovne mohli účtovať za správu aj šesť percent a neskôr najviac tri percentá.
A nebolo ani jasné, či sa poplatok počítal z výšky príspevkov, alebo hodnoty dôchodkového majetku. Nebolo vtedy preto výnimočné, ak sporitelia týmito investíciami vlastne strácali.
{"dataSourceUrl":"//docs.google.com/spreadsheet/tq?key=0AnPPUkk0OUvbdDRxcGliTVdLUlFHWDlUYVVMbWdWbEE&transpose=0&headers=1&range=A63%3AC79&gid=0&pub=1","options":{"titleTextStyle":{"bold":true,"color":"#000","fontSize":16},"animation":{"duration":500},"width":492,"hAxis":{"useFormatFromData":true,"slantedTextAngle":90,"slantedText":true,"minValue":null,"viewWindowMode":null,"textStyle":{"color":"#222","fontSize":"11"},"viewWindow":null,"maxValue":null},"vAxes":[{"useFormatFromData":false,"title":null,"formatOptions":{"source":"inline","suffix":" %"},"minValue":null,"format":"0.##' %'","logScale":false,"viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null},{"useFormatFromData":true,"minValue":null,"logScale":false,"viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null}],"chartArea":{"height":"61.874%","width":"90.041%","left":"9.756%","top":"9.804%"},"booleanRole":"certainty","title":"Ste poisten\u00fd v doplnkovej d\u00f4chodkovej pois\u0165ovni?","height":459,"legend":"top","focusTarget":"category","isStacked":true,"tooltip":{}},"state":{},"view":{},"isDefaultVisualization":true,"chartType":"ColumnChart","chartName":"Graf 2"}
Percento ľudí, ktorí odpovedali na otázku v prieskume agentúry MEDIAN SK podľa odboru, kde pracujú; Národný prieskum MML-TGI, 1+2/2013. Termín opytovania 7.1.2013 - 23.6.2013, respondenti boli vo veku 14 - 79 rokov. Veľkosť výberovej vzorky je 4076 respondentov.
Odmena správcom sa zníži Od januára sa poplatok za správu zníži na 1,8 percenta, čiže väčšina príspevkových fondov bude musieť ísť s poplatkami dole. Do roka 2020 to klesne na 1,2 percenta.
V druhom pilieri je ročný poplatok za správu 0,3 percenta. Poplatky pod dvoma percentami sú aj vo viacerých podielových fondoch, čo je dobrovoľné sporenie.
„Dá sa povedať, že poplatky sú vyššie ako pri podielových fondoch alebo v druhom pilieri. No keď si to spočítame, v treťom pilieri je aj menej peňazí,“ hovorí predseda predstavenstva DDS Tatra banky Miloslav Mlynár.
Dôchodkové správcovské spoločnosti v druhom pilieri spravujú približne štyrikrát viac majetku ako správcovia v treťom pilieri.
Akciový analytik Michal Nalevanko hovorí, že správcovia fondov v dobrovoľnom pilieri celkovo zarobili viac ako ich konkurencia v druhom pilieri. „Ak klesnú poplatky, klesnú aj vysoké zisky, čo sa, prirodzene, doplnkovým dôchodkovým spoločnostiam nepáči,“ hovorí Nalevanko.
Poplatky po znížení od januára považuje už za bližšie tým, ktoré si bežne správcovia fondov účtujú na trhu.
Ak firma ponúka príspevok, berte Kľúčovou výhodou tretieho piliera sú príspevky od zamestnávateľa.
BRATISLAVA. Predstavte si, že máte voľných 25 eur mesačne a rozhodujete sa, či ich budete každý mesiac posielať do druhého, alebo do tretieho piliera.
Ak vám zamestnávateľ ponúka rovnaký príspevok do tretieho piliera, vyberte si túto možnosť. Firmy nedávajú možnosť buď vyšší plat, alebo príspevok k sporeniu, ale buď príspevok, alebo nič.
Situácia sa mení, ak vám firma ako zamestnancovi do tretieho piliera nič neprispeje alebo ste živnostníkom. Vtedy treba zvážiť daňovú úľavu, výšku poplatkov a kedy sa k nasporeným peniazom dostanete.
Daňová úľava v druhom pilieri je najviac vo výške dvoch percent z hrubej mzdy zamestnanca. Od januára sa vráti úľava aj pre sporiteľov v treťom pilieri, daň sa zníži o 34,2 eura ročne.
Podstatnejšie sú poplatky. V treťom pilieri budú od januára do 1,8 percenta, no v druhom pilieri je poplatok len 0,3 percenta ročne.
Pre koho je podstatné, či sa vie dostať k peniazom aj pred dôchodkom, ten nech si vyberie tretí pilier. Dnes si sporitelia môžu predčasne vybrať 80 percent z celkovej nasporenej sumy vrátane príspevkov zamestnávateľa. Pokuta je teda 20 percent.
Tí, čo budú mať od januára novú zmluvu, si peniaze môžu vybrať najskôr po desiatich rokoch. Aj to len tú sumu, čo si tam našetria. V druhom pilieri sa vyplácajú peniaze až v dôchodku.
Marianna Onuferová