Keď štát firme pomôže, dá sa neférová pomoc už len ťažko zvrátiť, hovorí ANDREJ LEONTIEV, partner advokátskej kancelárie TaylorWessing e/n/w/c.
Prečo sa investori usilujú o to, aby sa memorandá s vládou nezverejnili?
„Chcú si udržať konkurenčnú výhodu oproti iným firmám. V memorande sú im totiž prisľúbené hospodárske výhody, ktoré často zlepšia ich postavenie na trhu. Ak investor získa podporu, nakoniec môže vytvoriť vyšší zisk, ako by sa mu podarilo, keby túto podporu nezískal.“
Súvisí odhodlanie utajovať memorandá so záujmom štátu alebo investora, aby sa investičná pomoc nespochybňovala?
„Môže to byť jeden z dôvodov. Štátna pomoc má prísne pravidlá. Ide o ňu len vtedy, keď je selektívna, teda určená konkrétnemu podnikateľovi. Keď si silný investor vyrokuje zmenu zákona, napríklad v oblasti životného prostredia, vyhne sa tak aplikácii pravidiel o štátnej pomoci. Zmena v legislatíve však v skutočnosti môže byť šitá na mieru konkrétnemu investorovi a takto sa navonok všeobecné opatrenie stáva dobre skryté a štátom ľahšie obhájiteľné.“
Okrem daňových prázdnin a priamych dotácií teda štát v memorandách rieši aj inú pomoc?
„Áno. Nie vždy ide iba o finančnú pomoc. Niekedy ide napríklad o zmenu legislatívy, navonok síce plošnú, ale v skutočnosti presne prispôsobenú podmienkam konkrétneho investora. Aby konkurencia či verejnosť nezačali pomoc alebo prisľúbené zmeny v zákonoch spochybňovať ako účelové, je pre vládu lepšie, ak drží memorandum v utajení, až kým pomoc nie je poskytnutá alebo kým nie sú legislatívne zmeny schválené.“
Prečo treba vyčkať, kým sa pomoc poskytne? Nie je jedno, kedy sa príde na nedovolenú štátnu pomoc, ktorú už štát poskytol?
„Nie. Potom, čo je pomoc už poskytnutá, je omnoho zložitejšie ju napadnúť. Vec síce môže prešetrovať Európska komisia a nakoniec povedať, že napríklad zmena legislatívy či neprimeraná „súčinnosť“ pri vydávaní stavebných povolení bola nedovolená štátna pomoc. V praxi sa však už nič nezmení.“
Napadne vám, z akých dôvodov sa oplatí memorandá skutočne utajovať?
„Áno. Oprávnená môže byť napríklad obava, aby v regióne, kde chce firma investovať, nemusela čeliť špekuláciám pri skupovaní pozemkov či iných prostriedkov na výrobu.“
Ministerstvo hospodárstva utajovanie obhajuje aj tým, že memorandum nie je záväzné. Je to pravda?
„Právna povaha a záväznosť memoránd je v celej Európe značne sporná. Memorandá sú obľúbeným nástrojom aj v súkromnom sektore, najmä pri zložitých a zdĺhavých rokovaniach, pretože zafixujú to, na čom sa už strany dohodli, no ešte nedotiahli k podpisu zmluvy.“
Ako je potom memorandum záväzné?
„Spravidla sa dohodne a teda uznáva ich záväznosť len v určitých častiach, napríklad exkluzivita pri rokovaniach, mlčanlivosť alebo dohoda o právomoci rozhodcovského súdu. Momentálne sa objavujú snahy cez memorandá zabrániť, aby ktorákoľvek strana náhle a bez dôvodu ukončila rokovania. Vo všeobecnosti je záväzné to ustanovenie, na ktorého záväznosti sa zmluvné strany v memorande dohodli.“
Využilo ministerstvo nevyjasnené otázky o záväznosti memoranda na to, aby dokumenty zatajilo?
„Áno. Spornosť právnej povahy memoranda využilo ministerstvo vo svoj prospech. Skutočné dôvody utajenia môžu súvisieť s tým, že si štát nie je istý, či podpisom memoranda neporušuje pravidlá štátnej pomoci.“