BRATISLAVA. SPP nepožiada o zvýšenie cien plynu pre domácnosti. Neoznámil to manažment firmy, ale premiér Robert Fico, ktorý k tomu zvolal tlačovú besedu.
Zásluhu za nulový rast cien Fico pripisuje vláde, keďže štát preberá úplnú kontrolu nad dodávkami plynu domácnostiam a firmám.
Premiér tvrdí, že v opačnom prípade by druhý akcionár v SPP, čiže holding EPH, žiadal rast cien plynu aj o 30 percent.
So zdražením investor naozaj počítal, rovnako však rátal aj s vytvorením dotovaných taríf pre niektoré skupiny domácností. To premiér ani v pondelok nespomenul.
Regulátor by zdraženie nepovolil
Kúpa akcií SPP
Štát má 51 % akcií v SPP, chce kúpiť zvyšok v časti, ktorá dodáva plyn zákazníkom.
Predajcom je EPH, cena je 60 mil. eur.
Tento rok majú byť straty z predaja plynu domácnostiam 70 mil. eur.
Kúpou akcií preberá celé riziko zo strát štát. l Ak by štát akcie nekúpil, súkromný akcionár by ho zrejme hnal do arbitráží, ak by brzdil rast cien plynu.
V minulosti sa štát sporov neobával.
Regulačný úrad si myslí, že plyn by nezdražel budúci rok, ani keby vláda nekupovala akcie SPP.
„Ceny surovín a energií na svetových trhoch sa vyvíjajú priaznivo, je preto predpoklad na stabilizáciu cien plynu,“ povedal hovorca úradu Miroslav Lupták na otázku, či vidia dôvody na rast cien.
Regulačný úrad pri určovaní cien plynu pre domácnosti berie do úvahy dlhodobý kontrakt, ktorý má s ruským Gazpromom dohodnutý SPP.
Vďaka nemu je v strate. Pri stanovovaní cien zohľadňuje aj ceny na krátkodobých trhoch, kde plyn nakupujú menší hráči.
Predávajú ho tam firmy viazané zmluvami s Gazpromom, podľa ktorých musia zaplatiť aj za plyn, ktorý nemajú komu dodať, ale majú ho z Ruska objednaný.
Zľavy núkajú alternatívni dodávatelia domácnostiam aj firmám. Súkromnú alternatívu namiesto SPP si vybrala ako dodávateľa napríklad aj prezidentská kancelária.
Premiér ako nezávislý regulátor
Štát chce na seba zobrať dlh 60 miliónov eur, za čo získa obchodnú časť SPP vrátane predaja plynu domácnostiam, na ktorom minulý rok prerobil 70 miliónov eur.
Straty v budúcich rokoch tak na seba zoberie štát, pretože si nimi zníži možné dividendy.
Politológ Ján Baránek z agentúry Polis hovorí, že premiér chce vyhláseniami o lacnom plyne zvládnuť tlak a kritiku, ktorá pre jeho plány s SPP zaznieva a viedla aj k pokusu opozície o odvolanie vlády v parlamente.
Pripomína, že na ceny plynu dohliada na Slovensku nezávislý Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Premiér by tak mal vysvetliť, prečo regulátora supluje, myslí si politológ.
Viac k téme:
Štát už pri predaji plynu konkuruje sám sebe SPP sa do niektorých súťaží nemocníc nehlási
Fico: Napravíme chyby po Nemcoch a Francúzoch
Premiér aktuálne tvrdí, že straty na domácnostiach vymaže. S Gazpromom rokuje o zľave. Priznáva, že aj keď ju vyrokuje, stále to nevykryje všetky mínusy z domácností.
Pomôcť so stratou má aj cez lepšie hospodárenie firmy.
Štátny manažment podľa Fica vymaže pochybné platby na poradenské či iné služby, ktorými si mali nemeckí a francúzski akcionári SPP odlievať peniaze z firmy ešte pred príchodom EPH.
Hospodárenie vo firme sa môže skôr zhoršiť.
„Podniky pod štátnou kontrolou podliehajú zvýšenému riziku neefektívneho hospodárenia,“ hovorí Radovan Kazda, vydavateľ mesačníka Energo.