Ak by sme chceli, aby nezamestnanosť klesla na predkrízovú úroveň, za dva roky by muselo vzniknúť 120-tisíc miest.
BRATISLAVA. Národná banka Slovenska (NBS) predpokladá, že trend, keď zaniká viac pracovných miest, ako sa tvorí nových, sa ku koncu roka otočí. Ukázala to aj na číslach.
V prvom polroku ešte ubudlo 14,5 tisíca miest, keď zamestnancov prepúšťali najmä menšie firmy. Z odvetví boli na tom najhoršie stavebníctvo a strojárstvo.
No koncom roka sa už môže vytvoriť asi dvetisíc nových pracovných miest. Pribudnúť by mali najpravdepodobnejšie v službách.
Bilancia za celý rok tak bude ešte záporná. Zamestnanosť by mala klesnúť o jedno percento. Podobne to vidí aj ministerstvo financií.
Deväť percent je ďaleko
Ak sa aj na konci roka vytvorí dvetisíc miest, nie je to veľké číslo. Na Slovensku je podľa údajov Štatistického úradu bez práce 384-tisíc ľudí. Nezamestnanosť je tak vyššia ako 14 percent.
Keby sme chceli, aby sa nezamestnanosť za dva roky dostala na predkrízových deväť percent, muselo by sa vytvoriť okolo 120-tisíc nových pracovných miest.
NBS predpokladá, že do konca roku 2015 vznikne 22,5 tisíca nových pracovných miest. Nezamestnanosť by sa tak dostala na trinásť percent.
Ministerstvo financií predpokladá, že v roku 2015 bude nezamestnanosť 13,6 percenta, teda vyššia.
Nálada sa zlepšuje
Centrálna banka aj ministerstvo financií mierne zvýšili odhad rastu ekonomiky už na tento rok, no zatiaľ nepresiahne jedno percento.
To, že sa v našom priemysle zlepšuje nálada, ukázal aj včera zverejnený index ekonomického sentimentu.
No aj keď sa zlepšuje situácia v eurozóne a firmy môžu mať viac zákaziek, väčšiu nádej pre nezamestnaných sľubuje najskôr rok 2015.
Tí, čo majú prácu, sa môžu tešiť, že reálne mzdy už neklesajú. V tomto roku by mali stúpnuť o percento, v budúcom ešte o čosi viac. Ceny totiž nerastú rýchlo.
Aj to môže byť jeden z dôvodov, prečo domácnosti začali pomáhať ekonomike tým, že viac míňajú.