Ak by bolo podľa poslancov, cigarety s mentolom tu môžu byť až do roku 2022.
ŠTRASBURG. Okrem varovného nápisu majú na škatuľky s cigaretami pribudnúť fotky krčného nádoru.
Toto varovanie nemá zaberať tri štvrtiny plochy škatuľky, ako navrhovala Európska komisia, ale podľa europarlamentu najviac 65 percent plochy.
Poslanci v Štrasburgu sa vymedzili aj proti zákazu predaja tenkých (slim) cigariet. Hlasovalo sa na niekoľko etáp, ako hlasovali slovenskí europoslanci, nebolo detailne známe.
Poslanci súhlasili len so zákazom predaja ochutených cigariet.
„Príchute, lákavé balenia, tenké cigarety môžu navodiť dojem, že výrobok je menej škodlivý,“ odôvodňoval zmeny eurokomisár pre zdravie Tonio Borg.
Aj tento zákaz poslanci zmiernili, krajiny budú môcť napríklad zákaz populárnych mentolových cigariet oddialiť až o osem rokov po schválení smernice.
Ostatné príchute budú musieť z obchodov zmiznúť do troch rokov.
Tabakovým firmám poslanci umožnili v cigaretách prísady, ako napríklad cukor, ak množstvo schváli Brusel.
Elektronické s varovaním
Parlamentom prešla aj regulácia elektronických cigariet. Vo voľnom predaji ostanú náplne do e-cigariet, ktoré majú menej ako 30 miligramov nikotínu na mililiter, no budú musieť mať tiež na obale varovanie a obchodníci ich nebudú môcť predávať mladistvým.
Tieto pravidlá nebudú platiť, pokiaľ e-cigarety budú firmy ponúkať v lekárňach s visačkou, že sú určené na odvykanie od tabaku či na liečbu chorôb.
Aby bolo jednoduchšie odlíšiť nelegálne dovezené cigarety od legálnych výrobkov, štáty budú musieť dávať na škatuľky identifikačný štítok, vďaka ktorému bude dohľadateľná cesta od výrobcu až do obchodu.
Výrobcovia lobovali
Aby zmeny platili, musia ich ešte schváliť ministri členských štátov Únie.
Či sa to podarí, ťažko predpovedať. Výrobcovia tabaku a cigariet totiž tvrdo lobovali proti prísnejším pravidlám a avizujú, že z lobingu nezľavia.
Pre podozrenie z korupcie dokonca musel odstúpiť Borgov predchodca v Európskej komisii John Dalli.
O deň neskôr sa neznámi páchatelia vlámali do bruselských kancelárií protifajčiarskych organizácií.
Nemecká poslankyňa Rebecca Harmsová minulý týždeň vyhlásila, že tabakový koncern Philip Morris pozýval množstvo poslancov na obedy, aby s nimi prebral sprísnenie predaja tabaku.
„Je pravdepodobné, že niektorí poslanci sa s lobistami stretli. Ja nie,“ reagoval na tieto informácie poslanec Miroslav Mikolášik (KDH), člen europarlamentného výboru pre verejné zdravie, ktorý na smernici taktiež spolupracoval.