SME

Prečo sú platy sestier ilegálne a lekárske nie

Sudcovia verili prepočtom ministerstva. No tie nevyšli.

Rozhodnutie Ústavného súdu podnietilo stanovačku sestier pred Úradom vlády.Rozhodnutie Ústavného súdu podnietilo stanovačku sestier pred Úradom vlády. (Zdroj: SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Ak dnes politici hovoria, že zvyšovanie platov sestier narazilo na principiálnu ústavnú prekážku, tak to nie je pravda. Ústavný súd len povedal, že by to chcelo trochu viac citu.

Pred dvoma rokmi sa v zdravotníctve odohrali dve rebélie. V pamäti silnejšie utkvela rebélia lekárov. Každý si spomenie, že nemocniční lekári dotlačili vládu do zvýšenia svojich platov tak, že prestali chodiť do roboty.

Razantná akcia lekárov prekryla hlas zdravotných sestier. Tie do práce chodili a pritom zbierali podpisy za zvýšenie svojich platov. Vyzbierali ich vtedy takmer štvrť milióna.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda nakoniec ustúpila obom, prijala zákon o zvýšení ich platov. Dnes však platí iba ten zákon, ktorý sa týka nemocničných lekárov. Ten o platoch sestier zrušil Ústavný súd. Prečo sú sestry ilegálne a lekári nie?

Zamerali sa na sestry Zaujímavé je už to, prečo Ústavný súd zákon o platoch sestier posudzoval. Do posudzovania sa pustil preto, že sa s ním naň obrátila Generálna prokuratúra, ktorej sa zákon nepozdával.

Generálna prokuratúra sa zákonom zaoberala preto, že sa s tým na ňu obrátil šéf Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula, dnes poradca premiéra.

Ten tak urobil preto, že naňho tlačili neštátne nemocnice a lekári, ktorí majú súkromné ambulancie. Vraveli, že ak budú musieť zvýšiť platy sestrám, tak ich súkromné zariadenia skrachujú. Problém s tým mali aj politici, hoci pred voľbami za zákon hlasovali všetky strany, 141 poslancov. Keď však došlo na plnenie zákona, terajšia vláda už taká nadšená nebola.

SkryťVypnúť reklamu

To je reťazec dôvodov, prečo sa Ústavný súd zaoberal platmi sestier. Zvýšenými platmi nemocničných lekárov sa súd nezaoberal. Lebo sa s tým naň nik neobrátil.

Námietky Tu sú stručne načrtnuté podozrenia, ktoré Ústavný súd posudzoval: Je správne, ak štát prikáže, že súkromná firma musí niekomu zvýšiť plať? Je spravodlivé, keď štát prikáže zvýšiť plat iba niektorým profesiám? Je v poriadku, keď si štát zmyslí, že zasiahne do pracovnej zmluvy s vaším zamestnávateľom? No a napokon, je v poriadku, ak štát hromadne uvalí na súkromné ambulancie a nemocnice takú ekonomickú záťaž, že ich to môže dotlačiť do straty?

Všetky tieto námietky zmietol Ústavný súd zo stola okrem jednej, tej poslednej: bolo by to celé príliš drahé. Podľa súdu nemožno schvaľovať zákony, ktoré by takto nárazovo zaťažili súkromných poskytovateľov. Hlavne, ak štátna analýza ekonomiky zdravotníctva naznačuje, že v celom zdravotníctve bude málo zdrojov.

SkryťVypnúť reklamu

Keď Ústavný súd rozhodoval o tom, či by požadovaná suma ohrozila zdravotníctvo, opieral sa o prognózu ministerstva zdravotníctva.

Ministerstvo sa pritom netajilo, že zákon sa mu nepozdáva. Súd priznal, že si je tohto konfliktu záujmov vedomý, podľa neho však prepočty ministerstva možno považovať za dôveryhodné.

Sudcovia v podstate skonštatovali, že oni tam naozaj nie sú nato, aby prepočítavali údaje od štátu. Na základe poskytnutej analýzy sudcovia skonštatovali, že zdravotníctvo nečaká také zlepšenie hospodárenia, aby utiahlo zvýšené platy sestier.

Pre informáciu, zvýšenie platov sestier sa odhadovalo na 70 – 90 miliónov eur. To je tak jeden a pol percenta všetkých zdrojov v zdravotníctve.

{"dataSourceUrl":"//docs.google.com/spreadsheet/tq?key=0AkQuTCk1zkB4dDlNbHlBaVkxOFBYMVBuQjd0LVpiVXc&transpose=0&headers=1&range=A2%3AC12&gid=0&pub=1","options":{"vAxes":[{"titleTextStyle":{"color":"#222","italic":false,"fontSize":12},"useFormatFromData":true,"title":"v mili\u00f3noch eur","minValue":null,"logScale":false,"viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null},{"useFormatFromData":true,"minValue":null,"logScale":false,"viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null}],"titleTextStyle":{"bold":true,"color":"#000","fontSize":16},"booleanRole":"certainty","title":"V\u00fddavky na zdravotn\u00edctvo za 10 rokov","height":320,"animation":{"duration":500},"legend":"top","width":500,"useFirstColumnAsDomain":true,"hAxis":{"useFormatFromData":true,"title":"Zdroj: OECD","minValue":null,"viewWindowMode":null,"viewWindow":null,"maxValue":null},"isStacked":true,"tooltip":{}},"state":{},"view":{"columns":[{"calc":"stringify","type":"string","sourceColumn":0},1,2]},"isDefaultVisualization":true,"chartType":"ColumnChart","chartName":"Chart 1"}

SkryťVypnúť reklamu

Netrafili sa No po roku a pol už vieme vyhodnotiť, ako ministerská analýza dopadla. Výnosy zo zdravotného poistenia rástli viac, ako sa čakalo. No hlavne bilancia verejného zdravotného poistenia dopadla výrazne lepšie, ako sa čakalo.

Namiesto očakávaného prebytku v objeme päť miliónov eur skončila za rok v prebytku 154 miliónov eur. Za to by sa dali platy sestier zdvihnúť skoro dva razy. Tento hospodársky výsledok sa dosiahol napriek tomu, že viaceré zariadenia sestrám platy podľa zákona zdvihli, aj keď jeho účinnosť Ústavný súd pozastavil.

Niekto by mohol namietať, či by sa pri súčasnom stave nemocníc mali tieto peniaze naozaj využiť iba na sestry, a nie napríklad na opravu plesnivých nemocničných spŕch. Alebo na znižovanie dlhu univerzitných nemocníc.

SkryťVypnúť reklamu

To je legitímna debata, ale netýka sa logiky, z ktorej vychádzal súd. Súd sa pozrel na to, kde v systéme zoberie ďalších 70 miliónov eur na sestry oproti existujúcemu stavu. No a skutočnosť ukázala, že v systéme sa objavilo ďalších 140 miliónov eur, s ktorými sudcovia pri rozhodovaní nepočítali.

Druhý problém, ktorý zákonu vyčítal Ústavný súd, bol nedostatok času. Podľa súdu by sa zvýšenie platov sestier v takom objeme dalo akceptovať, ak by neprišlo tak náhle, ale bolo rozložené na dlhšie obdobie.

Ľudskou rečou povedané, súd počítal s tým, že ak by nárast nabiehal pomalšie, tak by sa to nakoniec nejako utriaslo. Súkromných lekárov a nemocnice považuje súd za takú vplyvnú skupinu, že nakoniec by si tie peniaze zo systému nejako vymohli. Len by na to podľa súdu potrebovali viac času.

SkryťVypnúť reklamu

Ak dnes politici hovoria, že zvyšovanie platov sestier narazilo na principiálnu ústavnú prekážku, tak to nie je pravda. Ústavný súd len povedal, že zavedenie vyšších platov pre sestry pracujúce u súkromníkov mali byť navrhnuté s trochu vyššou mierou citu.

Dilema Nakoniec zákerná otázka. Politici sú občas populisti. Ako by sa mal správať Ústavný súd, ak zistí, že prijali populistický zákon, ktorý pokladá za ťažko realizovateľný? Mal by taký zákon zrušiť alebo nechať politikov, aby niesli následky svojho populizmu a hľadali riešenia pre sľuby? Náš súd nebol jediný, čo riešil takú dilemu.

Poľský súd pred rokmi rozhodoval veľmi podobný prípad. Tiež išlo o platy sestier, ktoré politici populisticky zvýšili bez toho, aby nemocniciam povedali, kde na ne vziať. Zákon sa týkal iba štátnych nemocníc.

SkryťVypnúť reklamu

Poľský ústavný súd sa riadil princípom, že je lepšie nechať v platnosti populistický zákon s nejasným koncom, ako keby si poslanci zvykli vyvolávať nesplniteľné očakávania a potom čakali, že zákon odmietne ústavný súd.

Jednoducho, aj keď poslanci prijmú populisticky ladený zákon, v demokracii má taký zákon platiť a poslanci zaň majú niesť zodpovednosť.

Slovenskí ústavní sudcovia naznačili, že keby medzi ohrozenými nebolo toľko súkromných poskytovateľov, tiež by sa prikláňali k takému riešeniu. Ale nemysleli to úplne vážne.

Na výber totiž mali aj možnosť, že platový zákon by platil naďalej - no netýkal by sa sestier zamestnaných v súkromných zariadeniach. Aj to totiž bola podľa priloženého stanoviska jedného z ústavných sudcov alternatíva.

SkryťVypnúť reklamu

Ústavný súd sa však rozhodol pred populizmom politikov ochrániť všetkých. Takže odmietnutím zákona zrušil nárok na vyššie platy aj sestrám, ktoré pracujú v zariadeniach toho štátu, ktorý im zákonom priznal vyššie platy.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (1. 5. 2025)
USD 1.137
AUD 1.780
CZK 24.920
JPY 162.680
CAD 1.573
GBP 0.852
HUF 404.080
PLN 4.275
CHF 0.939
SEK 10.972

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 606
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 341
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 168
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 370
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 833
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 893
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 353
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 25 884
  2. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 24 247
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 23 472
  4. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 10 993
  5. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 577
  6. Viktor Pamula: Ako predseda Jednoty Dôchodcov Slovenska do Spišskej prišiel 7 150
  7. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 6 070
  8. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku 6 070
  1. Anna Brawne: Nacizmus nie je názor, šírenie nenávisti nie je slobodou slova a hajlovanie nie je rozcvičkou paže
  2. Radko Mačuha: Fico bol súčasťou mierového rokovania Trump Putin v Belehrade.
  3. Věra Tepličková: Vo Vajnoroch v šírom poli...
  4. Tupou Ceruzou: Smerákov
  5. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil a netreba mu ďakovať.
  6. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  7. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  8. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Saudi plánujú zvýšiť ťažbu.


TASR 2
Nákladný vlak prevážajúci osobné automobily stojí na trati počas celonárodného výpadku.

Mnohé podniky museli prerušiť výrobu.


TASR
Ilustračná fotografia.

Sankcie sú namierené voči piatim obchodným spoločnostiam.


SITA 1
Jadrová elektráreň Dukovany.

Vláda schválila spôsob financovania dostavby projektu.


TASR
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 25 884
  2. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 24 247
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 23 472
  4. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 10 993
  5. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 577
  6. Viktor Pamula: Ako predseda Jednoty Dôchodcov Slovenska do Spišskej prišiel 7 150
  7. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 6 070
  8. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku 6 070
  1. Anna Brawne: Nacizmus nie je názor, šírenie nenávisti nie je slobodou slova a hajlovanie nie je rozcvičkou paže
  2. Radko Mačuha: Fico bol súčasťou mierového rokovania Trump Putin v Belehrade.
  3. Věra Tepličková: Vo Vajnoroch v šírom poli...
  4. Tupou Ceruzou: Smerákov
  5. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil a netreba mu ďakovať.
  6. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  7. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  8. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
SkryťZatvoriť reklamu