SME

Slovensko neuspelo pred nemeckým súdom. Pokute za zákaz zisku je bližšie

Nemecký súd Slovensku nevyhovel. Štátu ostáva posledná možnosť, inak musí zaplatí 25 miliónov eur.

Robert Fico.Robert Fico. (Zdroj: SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Premiér sa k rozhodnutiu súdu nevyjadruje. Ministerstvo financií opakuje, že Slovensko nemá povinnosť zaplatiť majiteľovi poisťovne.

BRATISLAVA. Premiér Robert Fico (Smer) počas svojej prvej vlády hovoril, že si to rád „rozdá“ s majiteľmi zdravotných poisťovní. Bolo to potom, čo im zakázal, aby si mohli vyplatiť zisky.

Predvlani Ústavný súd povedal, že zákaz zisku je protiústavný. V decembri arbitrážny súd rozhodol, že štát má zaplatiť 22 miliónov eur odškodné a trovy vo výške troch miliónov eur holandskej firme Achmea, ktorá vlastní zdravotnú poisťovňu Union.

SkryťVypnúť reklamu

Štát toto rozhodnutie arbitrážneho súdu spochybnil. Tvrdil, že nemá kompetenciu rozhodovať.

Obrátil sa preto na nemecké súdy, aby to vyriešili. Najvyšší spolkový súd Nemecka však štátu nevyhovel. Povedal, že sa tým nebude zaoberať, lebo už bolo rozhodnuté.

Ostáva posledná možnosťZákaz zisku

V roku 2007 prvá Ficova vláda schválila zákon, ktorý zakázal zdravotným poisťovniam vyplatiť zisk.

Zisk museli akcionári investovať do zdravotníctva.

Akcionári poisťovní Apollo, Dôvera a Union dali podnet na arbitrážny súd o náhradu ušlého zisku

Išlo asi o miliardu eur.

Predvlani Ústavný súd zákon označil za protiústavný.

Poslanci dnešnej opozície ho zmenili a povolili za podmienok poisťovniam zisk vyplatiť.

Na rozhodnutie, ktoré vydal nemecký súd v polovici septembra, SME upozornil advokát Andrej Leontiev, partner advokátskej kancelárie TaylorWessing e/n/w/c.

SkryťVypnúť reklamu

V rozhodnutí sa píše, že obe strany majú mesiac na to, aby poslali svoje stanovisko.

Fico sa k tomu už nevyjadruje a odkazuje na ministerstvo financií. „Najvyšší nemecký súd nerozhodol vo veci, čo znamená že Slovenskej republike nevyplýva žiadna povinnosť na vyplatenie peňazí,“ hovorí ministerstvo.

Achmea rozhodnutie študuje, vyjadrí sa k nemu neskôr.

Šanca na úspech kleslaNajvyšší spolkový súd Nemecka bol podľa Leontieva poslednou inštanciou v spore o právomoc, ale nie poslednou inštanciou vo veci zrušenia rozhodcovského nálezu.

Slovensko tak má ešte v tejto veci poslednú šancu.

Ešte v januári tohto roku totiž dalo Slovensko žalobu na zrušenie rozhodnutia arbitrážneho súdu.

O tejto žalobe bude rozhodovať Vyšší krajinský súd vo Frankfurte.

Keďže aj v tomto konaní Slovensko napáda najmä právomoc, pravdepodobnosť, že uspeje, sa po rozhodnutí Najvyššieho spolkového súdu Nemecka znížila.

SkryťVypnúť reklamu

Peniaze už zablokovaliSlovensko zatiaľ odškodnenie odmieta vyplatiť. Holandskej firme koncom mája došla trpezlivosť a zablokovala takmer 30 miliónov eur, ktoré má štát na účtoch v Luxembursku. Umožnil jej to tamojší súd.

Ministerstvo financií upokojuje. „Peniaze na luxemburských účtoch sú vo vlastníctve Slovenska a budú až do ukončenia sporu,“ dodala hovorkyňa Alexandra Gogová.

Jednu poisťovňu nestopneMinisterstvo zdravotníctva sa k rozhodnutiu súdu nevyjadruje. Zavedenie jednej poisťovne to neovplyvní, tvrdí.

Pôvodne mala byť jedna poisťovňa realitou od budúceho roku, projekt sa však posúva. Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská pre Hospodárske noviny povedala, že na odkúpenie či vyvlastnenie súkromných poisťovní nie sú teraz peniaze.

Penta neuspela, Euramom nemá spor uzavretýAj iné súkromné poisťovne žiadali odškodnenie. Nie všetky spory sú už ukončené.

SkryťVypnúť reklamu

BRATISLAVA. Odškodnenie pre majiteľov Unionu nemusí byť posledné. Ešte stále sa totiž súkromné poisťovne súdia na domácich súdoch aj na arbitrážnom súde.

Uzavretá ešte nie je arbitráž s European American Investment Bank (Euram), ktorá je bývalým akcionárom poisťovne Apollo.

Táto poisťovňa sa spojila v minulosti s Dôverou. Od štátu žiada 131 miliónov eur.

Aj Penta, ktorá vlastní Dôveru, chcela odškodnenie získať cez arbitráž. Pre vlastnícku štruktúru však súd vo veci nerozhodol.

Na slovenských súdoch prebiehajú ďalšie tri spory – s Euram Bank, HICE, akcionárom Dôvery a s cyperskou spoločnosťou MCH-Medical Care Holding Limited, ktorá vlastnila Európsku zdravotnú poisťovňu. Spolu žiadajú takmer pol miliardy eur.

Veronika Folentová

Právnici: Dva nemecké súdy Slovensku za pravdu nedali (archív z decembra 2012)Právnici vysvetľujú, o čom sa Slovensko sporí a čím spochybňuje rozhodnutie arbitrážneho súdu.

SkryťVypnúť reklamu

Ide o krátke a zjednodušené stanovisko.

Rozhodcovské konanie bolo začaté holandským akcionárom poisťovne Union (Eureko BV, teraz Achmea) na základe dvojstrannej medzinárodnej zmluvy o ochrane investícií medzi Holandskom a ČSFR z roku 1991.

Tato zmluva umožňuje, aby investor, ktorého investícia bola v druhom zmluvnom štáte „ohrozená“, žaloval tento zmluvný štát na náhradu škody.

Rozhodcovské konanie podľa tejto zmluvy rozhoduje tzv. ad hoc rozhodcovský súd, ktorý rozhoduje podľa modelových procesných predpisov UNCITRAL. Hmotne pravo je de facto obsah medzinárodnej zmluvy o ochrane investícií.

Únia chce monopolV tomto prípade sa rozhodcovia dohodli, že miesto rozhodcovského konania bude v Nemecku. Z tohto dôvodu podlieha konanie nad rámec modelových procesných predpisov UNCITRAL, úprave nemeckých procesných predpisov („nemecký občiansky súdny poriadok“).

SkryťVypnúť reklamu

Problém, na ktorý sa odvoláva ministerstvo financií (MF SR) je veľmi aktuálny problém celej medzinárodnej investičnej arbitráže.

Európska únia respektíve Súdny dvor EÚ sa v posledných rokoch snaží si uzurpovať „monopol“ v rozhodovaní otázok európskeho práva v poslednej inštancii.

Naopak, rozhodcovské konanie je jednoinštantné, a preto v zásade nepripúšťa preskúmanie svojho rozhodnutia nikým (ani Súdnym dvorom EÚ), a to ani v prípade, ak sa v spore aplikuje európske právo.

Tento kardinálny spor rozhodcov a sudcov Súdneho dvora sa opakuje aj v tomto prípade.

Nie je to v rozpore s ÚniouUž na začiatku konania v roku 2010 Slovensko namietlo skutočnosť, že rozhodcovský súd je nepríslušný, lebo zmluva o ochrane investícií vstupom do EU zanikla, a že o veci má rozhodovať v zmysle európskeho práva Európskej komisie.

SkryťVypnúť reklamu

Rozhodcovský súd tento argument neuznal a tzv. medzitýmnym rozhodcovským nálezom určil, že má právomoc a príslušnosť rozhodnúť spor medzi SR a Eureko BV.

Proti tomuto medzitýmnemu nálezu sa Slovensko „odvolalo“ na nemeckom súde. Nemecký prvoinštančný súd a následne odvolací súd potvrdili názor rozhodcov.

To znamená, že medzinárodné zmluvy na ochranu investícií nezanikajú automaticky vstupom oboch zmluvných strán do EÚ a nie sú v rozpore s pravom EÚ.

Rozhodcovia v tomto spore tvrdili, že rozhodcovská doložka v medzinárodnej zmluve o ochrane investícii medzi Holandskom a ČSFR (Slovenskom) je platná.

Opakujeme, že uvedené potvrdili aj oba nemecky súdy, kde právomoc rozhodcovského súdu preverovali na námietku Slovenska.

Slovensku ostáva Najvyšší spolkový súdSlovensko podalo proti rozhodnutiam nemeckých súdov mimoriadnu sťažnosť na Najvyšší spolkový súd (NSS).

SkryťVypnúť reklamu

O tejto sťažnosti NSS ešte nerozhodol, v prípade, ak však bude mať pochybnosti o postupe nižších nemeckých súdov, vec pravdepodobne postúpi na rozhodnutie Súdnemu dvoru EU (SDEU); ak sa s názorom nižších sudov (to znamená v neprospech SR) stotožní, rozhodne zrejme bez toho, aby sa na názor pýtal SDEU.

Počas vyššie uvedeného „procesného“ boja o príslušnosť rozhodcovského sudu, rozhodcovsky súd ďalej vo veci konal (taký postup je v poriadku podľa nemeckého práva (ale bol by aj u nás v poriadku) a je v súlade s princípom rýchleho postupu v arbitrážach) a ohľadom podstaty sporu rozhodol tak, že čiastočné vyhovel žalujúcemu.

Odhadnúť úspech Slovenska je ťažkéZáverom vo všeobecnosti konštatujeme, že proti rozhodcovskému nálezu nemožno podať odvolanie.

SkryťVypnúť reklamu

Prípustná je iba žaloba na zrušenie rozhodcovského nálezu z taxatívnych dôvodov (resp. niektoré štáty pripúšťajú námietky vo fáze vydávania tzv. potvrdenia vykonateľnosti rozhodcovského nálezu).

SR zrejme podá resp. podalo žalobu na zrušenie nálezu z dôvodu, že rozhodcovský súd nemal právomoc.

Je ťažko odhadnúť šance SR na úspech. Proti SR hovorí, že obe inštancie v Nemecku potvrdili, že rozhodcovský súd právomoc mal.

Naopak, SR by mohla pomôcť prebiehajúca medzinárodná diskusia o neplatnosti medzinárodných investičných zmlúv medzi členskými štátmi EÚ.

Ak by nemecký súd (NSS) požiadal Súdny dvor EÚ o „názor“ (na čo má právo podľa práva EÚ) a Súdny dvor EÚ by „pretlačil“ svoj názor, že tieto dohody sú neplatné, muselo by sa rozhodnutie v tejto kauze zrušiť z procesných dôvodov.

SkryťVypnúť reklamu

Tvrdenia Slovenska sú aj účelovéPrávny názor našej kancelárie je skôr naklonený výkladu „rozhodcov“. To znamená, že medzinárodné zmluvy na ochranu investícií by nemali zaniknúť vstupom zmluvných strán do EÚ.

Považujeme za logickejší výklad, že v záujme zásady nediskriminácie v rámci EÚ si môžu investori z EÚ vždy vybrať im najviac vyhovujúcu dohodu o ochrane investícií (to znamená, že aj napr. maďarský investor by sa mohol voči SR odvolávať na dohodu o ochrane investícií medzi SR a Nemeckom).

Uvítali by sme, keby Súdny dvor EÚ pristúpil na uvedený - v prospech investorov „výhodný“ - výklad.

Na druhej strane, obrana SR v danom konaní je postavená tiež na veľmi logických princípoch, aj keď nie je možné považovať za štandardné a skôr je čisto účelové, že Slovensko tvrdí, že medzištátna dohoda o ochrane investícií s Holandskom zanikla bez toho, že by Slovensko postupovalo v súlade s medzinárodnými normami.

SkryťVypnúť reklamu

Tie v situácii, keď jedna strana považuje určitú medzištátnu zmluvu za neplatnú, musí o tom notifikovať druhú zmluvnú stranu. Slovensko nikdy Holandsko o zániku dohody nenotifikovalo.

Odškodnenie môže byť aj vyššieJe potrebné doplniť, že aj v prípade, ak by Slovensko bolo úspešné a rozhodcovský súd by bol označený za nepríslušný, vec sa tým neskončí.

O škode by v takom prípade museli rozhodovať príslušné orgány EÚ. V prvom kroku Európska komisia a následne prípadne Súdny dvor EÚ.

Nie je vylúčené, že aj v takom prípade dospejú k rovnakému, alebo dokonca ešte nepriaznivejšiemu výsledku pre SR.

Andrej Leontiev, Radovan Pala

TaylorWessing e|n|w|c

Rozhodnutie spolkového súdu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (28. 4. 2025)
USD 1.136
AUD 1.780
CZK 24.929
JPY 162.800
CAD 1.575
GBP 0.853
HUF 406.530
PLN 4.268
CHF 0.942
SEK 11.002

Komerčné články

  1. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  5. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  6. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  7. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  8. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 165
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 567
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 192
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 563
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 390
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 209
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 881
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 852
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 30 335
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 23 054
  3. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 13 426
  4. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 10 142
  5. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 054
  6. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 5 577
  7. Ján Valchár: O Otíkovi Rákosníkovi v Bielom dome a žuvačke vo Vatikáne 4 817
  8. Radko Mačuha: Bombic začal verbálne útočiť na Fica. ( pozor vulgarizmy) 4 160
  1. Věra Tepličková: Je čas na kázne
  2. Pavel Macko: Analýza: Je na dosah trvalý a spravodlivý mier?
  3. Věra Tepličková: Kvíz: Ako poznáte naše koaličné politické špičky (súčasné i bývalé)?
  4. Jiří Ščobák: Diverzifikovať môžeme podnety, aktivity, informácie, zručnosti, zážitky, prácu, identitu, investície, riziká, vedomosti a aj prácu na fyzičke
  5. Post Bellum SK: Mlčanie po výbuchu: Komunistická propaganda a Černobyľ
  6. Radko Mačuha: Bombic začal verbálne útočiť na Fica. ( pozor vulgarizmy)
  7. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu
  8. Věra Tepličková: Už aj ty... Kéry?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Americký prezident Donald Trump.

Úplný rozsah návrhu ešte nie je známy.


TASR
Ilustračné foto

Hromadenie zásob nie je riešením, upozornili analytici.


TASR
Slovenská hokejová legenda Marián Hossa.

Konkurz spoločnosti HC Produkt odhalil zákulisie biznisu.


6
Ladislav Nagy sa podieľal na projektovaní najväčších mostov cez Dunaj ako Prístavný most a Apollo most.

Kratšie mosty je lepšie postaviť nanovo, hovorí projektant Ladislav Nagy.


29
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 30 335
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 23 054
  3. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 13 426
  4. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 10 142
  5. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 054
  6. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 5 577
  7. Ján Valchár: O Otíkovi Rákosníkovi v Bielom dome a žuvačke vo Vatikáne 4 817
  8. Radko Mačuha: Bombic začal verbálne útočiť na Fica. ( pozor vulgarizmy) 4 160
  1. Věra Tepličková: Je čas na kázne
  2. Pavel Macko: Analýza: Je na dosah trvalý a spravodlivý mier?
  3. Věra Tepličková: Kvíz: Ako poznáte naše koaličné politické špičky (súčasné i bývalé)?
  4. Jiří Ščobák: Diverzifikovať môžeme podnety, aktivity, informácie, zručnosti, zážitky, prácu, identitu, investície, riziká, vedomosti a aj prácu na fyzičke
  5. Post Bellum SK: Mlčanie po výbuchu: Komunistická propaganda a Černobyľ
  6. Radko Mačuha: Bombic začal verbálne útočiť na Fica. ( pozor vulgarizmy)
  7. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu
  8. Věra Tepličková: Už aj ty... Kéry?
SkryťZatvoriť reklamu