Keby mohli kúpiť podiely v dostavbe Mochoviec, uvažovali by aj nad tým.
BRATISLAVA. Plán vlády Roberta Fica vybudovať v Jaslovských Bohuniciach novú atómovú elektráreň sa po štyroch rokoch od jeho ohlásenia ukazuje ako nereálny. Na projekte sa síce pracuje, no dnes niet investora, ktorý by atómku zaplatil.
Práce však pokračujú, akoby plán platil. Pološtátna akciovka Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS), ktorá má projekt atómky na starosti, vykupuje pozemky a dala posudzovať dosahy atómky na životné prostredie. Koncom septembra o tom informoval šéf JESS-u Štefan Šabík.
Harmonogram prípravných prác, ktorý vznikol ešte v čase, keď mala so Slovenskom stavať atómku česká firma ČEZ, stále platí. Je aj z čoho míňať, ČEZ totiž na rozdiel od slovenskej strany vložil do firmy JESS peniaze.
Rusi vraj majú záujem
Nová atómka
Plánovala ju už prvá vláda Roberta Fica. Jej cenu odhadla na 4 až 6 miliárd eur.
Mala by stáť v Bohuniciach a môže mať výkon 1200 megawattov. Dokázala by vyrobiť asi 9 terawatthodín (TWh) elektriny za rok. Spotreba u nás je necelých 29 TWh ročne.
Za partnera do projektu si Ficova vláda v roku 2008 bez tendra vybrala firmu ČEZ, tá chce z projektu vycúvať.
Nahradiť by ju mohla spoločnosť Rosatom.
Aby však bol projekt reálny, potrebuje Slovensko nájsť nového partnera. ČEZ, ktorý sa ešte za prvej Ficovej vlády zaviazal, že na atómku zoženie peniaze, z projektu cúva.
Nie je už v takej kondícii, aby projekt ťahal, sám sa borí s dostavbou vlastnej jadrovej elektrárne v Temelíne.
ČEZ prostredníctvom svojej hovorkyne Barbory Půlpánovej odkazuje, že od projektu ešte neodstúpil a všetky práce sa platia z vkladu do spoločnej firmy JESS. Vklad štátu v podobe pozemkov či štúdií sa odhaduje na 121,7 milióna eur. ČEZ vložil hotovosť 117 miliónov eur.
Náhradou za ČEZ má byť ruský Rosatom. Uisťuje, že o projekt má záujem. O tom, že je firma pripravená stavať atómku, ubezpečovala na svojom webe v septembri.
Pridala aj slová zástupcu šéfa Rosatomu Kirilla Komarovova: „Zaujímame sa o slovenský trh. Odhadujeme spolu so slovenskými partnermi možnosti Rosatomu participovať na projekte nového zdroja.“ Aby sa dostal Rosatom k informáciám o atómke, podpisoval aj memorandum.
Aj pre Rosatom však platí, že pri súčasných cenách elektriny sa mu neoplatí elektráreň stavať. Roberta Fica už preto oslovil s návrhom, aby vláda pre projekt garantovala výkupnú cenu elektriny.
Za jednu megawatthodinu vyrobenej elektriny sa dnes na burze inkasuje asi 35 eur, pred pár rokmi to bolo vyše 80 eur. Požiadavka Rosatomu ráta podľa medializovaných informácií aj s úrovňou do 70 eur.
„Pri aktuálnych cenách by spotrebitelia na tento nový zdroj prispeli ročne približne štvrť miliardy eur, ak by vláda garantovala cenu na úrovni 70 eur za megawatthodinu,“ vypočítal Peter Marčan z Inštitútu pre energetickú bezpečnosť.
Rosatom o požiadavkach na našu vládu nechce hovoriť konkrétne. Pripomína však, že dotácie na cenu elektriny majú v Turecku a chcela by ich použiť aj Veľká Británia.
Nesúhlasíme
Odpoveď Fica na ruské požiadavky nie je verejná, no zdroje z oboch strán hovoria, že slovenský premiér odmietol garantovať výkupné ceny. Ak by to urobil, obhajovalo by sa mu to zvlášť ťažko v situácii, keď Slovensko na vlastnú spotrebu žiadny ďalší veľký zdroj energie nepotrebuje.
„Slovensko vyrába dostatok elektriny, ktorým kryje svoju sebestačnosť. Po dokončení jadrovej elektrárne v Mochovciach budeme vyrábať viac, ako môžeme spotrebovať, takže sa staneme čistým exportérom elektriny,“ hovorí Radovan Kazda, vydavateľ mesačníka Energo.
Ministerstvo hospodárstva v novej energetickej koncepcii počíta, že ak sa nový zdroj postaví, v roku 2030 sa u nás môže vyrobiť takmer 50 terawatthodín elektriny. Dnešná spotreba je okolo 30 terawatthodín. Do roku 2030 môže podľa štátu stúpnuť na 35 terawatthodín.
Ak by sme chceli energiu v takom množstve vyvážať, museli by sme radikálne posilniť elektrické vedenia. To by elektráreň predražilo ešte viac. Pri súčasných cenách energie v Európe by bola rentabilita predaja elektriny do zahraničia nepravdepodobná.
Alebo Mochovce
Druhá možnosť Rosatomu ako investovať do podnikania v slovenských jadrových elektrárňach a získať vytúženú referenciu z úniového trhu je, že by sa stal spoluvlastníkom Slovenských elektrární. No štát nedal najavo, že by predával svojich 34 percent akcií v elektrárňach, zvyšok vlastní Enel.
Enel síce predáva niektoré svoje aktíva v Európe, ale Mochovce medzi ne nepatria, tvrdí koncern. Rosatom na naše otázky dávnejšie reagoval, že ponuku na prevzatie nedostal. Ak by mu ju Taliani poslali, zamyslí sa nad tým.
Talianske médiá La Stampa a Milano Finanza aj tak špekulujú o možnom prechode Mochoviec do ruských rúk.
Pre súčasnú vládu by bol Rosatom prijateľnejším partnerom ako Enel, s ktorým je v častých sporoch.
Štát sa s Talianmi sporí o to, z akých príčin mešká výstavba tretieho a štvrtého bloku v Mochovciach. Meškaním sa predražuje, odsúvajú sa tak aj dividendy pre štát.
Tie sa však nebudú vyplácať, kým sa bloky nedostavajú. Dovtedy sa zrejme ani formálne neuzatvorí privatizácia podniku z roku 2005.
Štát na aktuálnu situáciu zareagoval tak, že zaviedol poplatok, ktorý bude Slovenské elektrárne stáť niekoľko desiatok miliónov eur ročne.
Nedokončené Mochovce a neuzavretá privatizácia znižujú prípadnú cenu, za ktorú môže Enel podnik predať. Enelu sa preto oplatí čakať minimálne do konca roka 2015, keď by mal elektrinu vyrábať už aj posledný mochovský blok.
V tom čase sa zároveň vyčerpajú peniaze aj rozpis prác, ktoré má JESS schválený na prípravu atómky v Bohuniciach.