BRATISLAVA. Povinné očkovanie psov, mačiek a napríklad aj fretiek je nadpráca štátu. Od Slovenska to nežiadala Európska komisia, ako to pôvodne vysvetľovali ministri aj štátni úradníci.
Majitelia mali podľa stále platného zákona začipovať svoje psy do konca septembra tohto roku.
V utorok poslanci veterinárny zákon zmenili tak, že od januára 2014 bude čip potrebovať iba zviera vyvážané za hranice.
Zmenu navrhli poslanci Smeru Marián Záhumenský, Tibora Lebocký a Ľuboš Martinák.
Úradnícky chaos
Čipovanie
EÚ v roku 2003 určila, že čipovať treba povinne zvieratá určené na akýkoľvek obchod;
dnes európska legislatíva hovorí o povinnom čipovaní zvierat prevážaných cez hranice;
každý členský štát si môže upraviť čipovanie podrobnejšie vo svojej réžii.
Do konca septembra dali svoje domáce zvieratá začipovať tisíce majiteľov. Veterinári postupne zvyšovali cenu, stálo to aj viac ako tridsať eur.
Záhumenský odhaduje, že svojho psa dala napokon začipovať tretina majiteľov.
„Jeden čip má hodnotu približne troch eur, ceny u veterinárov sa však pohybovali medzi 20 až 40 eurami,“ hovorí Pavla Dugovičová zo Slobody zvierat.
„Dostala sa ku mne informácia, že by nám inak hrozila pokuta,“ hovorí chovateľka Darina Ambrová. „Ak by som sa mala rozhodnúť, asi ho začipovať nedám, náš kocúr je po celý čas doma.“
K nejednoznačnému výkladu prispelo aj ministerstvo pôdohospodárstva.
Najskôr uvádzali, že čipovanie je povinné len pre zvieratá, ktoré sa prevážajú cez hranice. Neskôr svoje stanovisko zmenili a hovorili, že čipovanie je povinné pre všetkých.
„Ten zákon je tak nejednoznačne napísaný, že každý si ho začal vykladať podľa svojho,“ povedal v piatok pre RTVS Ľubomír Jahnátek.
„Spustila sa veľká mediálna kampaň, a to spôsobilo, že mnohí ľudia začali rýchlo čipovať domáce zvieratá. Súkromní veterinári si z toho urobili vynikajúci biznis,“ povedal Jahnátek.
Na čipovanie na svojej webovej stránke vyzývala aj Štátna veterinárna správa, ktorá za neuposlúchnutie zákona hrozila kontrolami a pokutou až tristo eur.
Brusel to nepýtal
Bývalý minister pôdohospodárstva Zsolt Simon z Mosta-Hídu kritizuje svojho nástupcu.
„Ministerstvo mohlo dať príkaz štátnej veterinárnej správe, ktorá konala nad rámec,“ hovorí.
Zmena veterinárneho zákona pritom prešla v novembri 2011, keď bol ministrom práve Simon.
Teraz vysvetľuje, že vychádzali z európskeho nariadenia. Nariadenie pritom rátalo iba s čipovaním zvierat určených na predaj. Nové nariadenie z roku 2013 už hovorí o zvieratách prevážaných za hranice.
„Európske pravidlá nepožadujú čipovanie pre zvieratá, ktoré neopúšťajú hranice členského štátu,“ vysvetľuje Andrej Králik zo Zastúpenia Európskej komisie u nás.
Bezplatné čipovanie psov ponúkla už obyvateľom bratislavská Petržalka, platí radnica.
„Čipovanie má význam pre lepšiu identifikáciu zatúlaných či opustených zvierat, pri týraní zvierat. V prípade napadnutia človeka zvieraťom sa tak dá zistiť, či bolo očkované proti besnote,“ vysvetľuje hovorkyňa Petržalky Michaela Platznerová.
Autor: Soňa Gyarfášová