Teraz to skúša znova.
Agentúrnu správu sme nahradili článkom denníka SME
BRATISLAVA. Minimálne v štyroch najväčších bankách na Slovensku urobil minulý týždeň neohlásenú raziu Protimonopolný úrad. Inšpektori nahliadali do e-mailových schránok zamestnancov v centrálach bánk a kopírovali si dôležité doklady.
Úrad banky podozrieva, že sa dohadovali na rovnakých cenách za služby pre bežných klientov. Potvrdila to hovorkyňa úradu Alena Sedláková.
Kde bola kontrola
V ktorých bankách inšpekcia prebehla, Protimonopolný úrad neprezradil.
Neohlásenú kontrolu potvrdila Slovenská sporiteľňa, VÚB banka, Tatra banka, ČSOB banka, teda štyri najväčšie banky na trhu. UniCredit Bank, piata najväčšia banka na trhu, stanovisko neposkytla.
Banky zdôraznili, že s inšpektormi spolupracovali a návšteva inšpektorov ešte neznamená, že skutočne uzavreli kartel. Na to upozorňuje aj Sedláková. „Inšpekcia neznamená, že dotknuté subjekty porušili súťažné pravidlá ani nepredpovedá výsledok prešetrovania,“ povedala.
Podobnú raziu (Oprava) Vyšetrovanie vysokých poplatkov Protimonopolným úradom niektoré banky zažili aj v roku 2011. Predchádzali tomu vyjadrenia vtedajšieho ministra financií Ivana Mikloša, ktorý banky podozrieval pre poplatky z kartelovej dohody.
Úrad začal banky prešetrovať najmä pre poplatky a úrokové sadzby z bankových úverov na bývanie, no kartel nepotvrdil.
O čo sa mohli zaujímať
Inšpektori urobili teraz raziu aj v sídle Slovenskej bankovej asociácie, potvrdila jej hovorkyňa Monika Klobušická. O čo sa zaujímali, nepovedala.
Aké poplatky si mali banky dohadovať, nezverejnil ani úrad. Z bankového sektora prenikli informácie, že inšpektori sa mali pýtať aj na dočasné zrušenie poplatku za vklad hotovosti na účet.
Dočasné zrušenie tohto poplatku banky verejne avizovali, išlo o reakciu na výzvu vlády Roberta Fica po tom, čo vláda obmedzila platby v hotovosti nad päťtisíc eur.
Dohoda napriek tomu nebola dokonalá, napríklad kontrolovaná Tatra banka nevyberá poplatok za vklad hotovosti už od roku 2008, iné finančné ústavy zas zrušili poplatok na dlhšie, ako len pol roka.
Minister financií Peter Kažimír vtedy povedal, že buď banky stiahnu poplatok zo svojich cenníkov samy, alebo im to prikážu cez novelu zákona o bankách.
„Boli by sme radšej, kedy sa banky samoregulovali, akoby sme ich museli riešiť my,“ povedal v tom čase Kažimír.
Konkurenčný boj?
Protimonopolný úrad sa mohol zamerať aj na iné poplatky. Aktuálne si banky účtujú podobné poplatky za vedenie bežného účtu či za poskytnutie úveru na bývanie.
Vstupný poplatok pri hypotékach či úveroch na bývanie je vo viacerých bankách vo výške 0,8 percenta z výšky úveru.
Analytik bankových produktov Maroš Ovčarik hovorí, že ak jedna banka na trhu zmení poplatok, viaceré banky na takýto krok s odstupom času zareagujú.
„Takéto správanie je na trhu bežné a môže vzbudzovať podozrenie z koordinovaného postupu,“ hovorí Ovčarik. Podľa neho je to len výsledkom konkurenčného boja bánk.
V pôvodnom článku sme nesprávne uviedli, že Protimonopolný úrad v roku 2011 urobil v bankách raziu pre vysoké poplatky. V skutočnosti v roku 2011 razia neprebehla, ale úrad banky za vysoké poplatky prešetroval.