Z Bruselu od našej redaktorky MIRIAM ZSILLEOVEJ
Nebude to summit o kríze v eurozóne. Netreba zachraňovať Grécko ani upokojovať finančné trhy. Európski lídri sa stretli vo štvrtok večer v Bruseli po štyroch mesiacoch, aby riešili témy naplánované dlho dopredu. A je ich veľa.
„Pocit z krízy vyprchal. Teraz sa budú prijímať ďalšie kroky, aby sa takáto kríza neopakovala,“ povedal pre SME štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Peter Javorčík.
Kríza sa podľa premiéra Roberta Fica ešte nepominula, ale „summit sa koná v čase, keď niektoré ekonomické ukazovatele v rámci Európskej únie sú pozitívnejšie, ako to bolo v prvom polroku“.
Internet pomáha firmám
Únia preto bude riešiť, ako naštartovať rast a posilniť konkurencieschopnosť.
Hlavnou témou summitu je digitálna a internetová ekonomika. Pre Slovensko je to atraktívna téma. Ide o jedno z najstabilnejších a najrýchlejšie rastúcich odvetví u nás, ktoré sa v roku 2011 podieľalo na HDP Slovenska 3,3 percentami, čo je 2,3 miliardy eur.
Tento sektor dáva na Slovensku prácu 40-tisíc ľuďom a podľa Štatistického úradu vytvára každý rok najvyšší počet nových miest. Vlani to bolo 7–tisíc miest.
Internet pomáha hlavne malým a stredným podnikom. Podľa štúdií zvyšujú firmy, ktoré využívajú internet, produktivitu o 10 percent a exportujú dvakrát viac ako ostatné.
Na jedno zaniknuté pracovné miesto v tradičnom priemysle pripadá 2,6 pracovných miest vytvorených vďaka internetu.
Nové pracovné miesta
Lídri na summite neprijmú žiadne konkrétne závery. Chcú dať len silný impulz na vytvorenie jednotného trhu pre digitálnu ekonomiku, telekomunikácie a internetové služby.
„Aj v ekonomickej kríze táto oblasť ukázala potenciál,” povedal šéf Európskej komisie José Manuel Barroso pred summitom.
Je to recept aj na boj s nezamestnanosťou. Do roka 2015 bude podľa Barrosa chýbať v európskom IT sektore milión odborníkov. To oslovuje aj Slovensko.
„Chceme to podporiť a chceme, aby sa u nás viac používali informačné technológie. Navrhneme na summite, aby sa prostriedky zo štrukturálnych fondov mohli používať aj na zvyšovanie zručnosti študentov na základných a stredných školách,“ povedal Fico.
Je to oblasť, ktorá priťahuje firmy, ale aj zákazníkov zo Slovenska. Tí majú v maloobchodnom predaji 6. najvyšší podiel na zákazníka nakupujúceho online v Únii.
Každý s vlastným fondom
Na dvojdňovom summite sa bude hovoriť aj o bankovej únii, ktorá má začať fungovať do konca roka 2013. Do konca novembra sa majú urobiť strestesty vo vybraných 128 európskych bankách, aby sa zistilo, v akom sú stave a ako by sa im pomohlo v prípade problémov.
„Máme bankový sektor vo veľmi dobrom stave,“ povedal pred summitom premiér. Slovensko však bude trvať na tom, aby si každý štát vytvoril vlastný fond na záchranu bánk a až potom bude môcť byť vytvorený spoločný mechanizmus na pomoc finančným domom. „Do tohto mechanizmu musia prispievať najmä banky,“ dodal Fico.