Pri viacerých úväzkoch sa ľahšie klame o výkonoch, kvalita zdravotnej starostlivosti sa môže zhoršiť.
BRATISLAVA. Prišli ste k lekárovi špecialistovi a zistili ste, že ordinuje len v utorok a aj v ten deň iba dve hodiny?
Nie je to nič ojedinelé, viacerí lekári majú dnes úväzky aj v nemocniciach aj ambulanciách, a ordinovať tak môžu kratšie.
Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá má dve tretiny všetkých poistencov u nás, to chce zmeniť. Uvažuje o tom, že by zazmluvňovala ordinačné hodiny.
Teraz robí prieskum, ako dlho pracujú špecialisti vo svojich ordináciách. Povedal to šéf štátnej zdravotnej poisťovne Marcel Forai na Trend konferencii Zdravotnícky manažment 2013.
Asi dve pätiny lekárov v Bratislavskom kraji podľa neho poskytujú zdravotnú starostlivosť v inom rozsahu, ako majú v zmluve.
„Máme zabezpečené, že lekár v regióne je, ale nemáme zabezpečenú starostlivosť,“ hovorí.
Ďalšie poisťovne tento model zatiaľ prebrať nechcú. „Dodržiavanie ordinačných hodín kontrolujeme, a ak zistíme, že ich lekári nedodržiavajú, môžu prísť o zmluvu,“ hovorí Dôvera.
Je to na riaditeľoch
Delené úväzky
- Nemocnica Galanta: nemajú
- Dolnooravská nemocnica: zo 70 lekárov majú dvaja vlastné ambulancie. Z 208 sestier nemá nikto.
- Nemocnica Liptovský Mikuláš: delený úväzok má 0,92 % lekárov.
- Fakultná nemocnica Prešov: 13 % lekárov a 3 % sestier.
- Univerzitná nemocnica v Bratislave: 220 lekárov.
- Nemocnica Levoča: jeden lekár.
- Nemocnica Skalica: jedno percento lekárov, sestry nie.
- Fakultná nemocnica Trnava: 16,42 % lekárov, 2,3 % sestier a pôrodných asistentiek.
- Univerzitná nemocnica Martin: 15 % lekárov, 3 % sestier.
- Detská fakultná nemocnica Banská Bystrica: 2,7 % lekárov.
- Nemocnica Prievidza: 5 % lekárov, sestry žiadne.
- Fakultná nemocnica Trenčín: 22 % lekárov.
- Fakultná nemocnica Nové Zámky: jedna sestra, dvaja lekári – teda ani nie 0,50 %.
- Univerzitná nemocnica v Banskej Bystrici: 80 z 346 lekárov a 73 sestier má úväzok u iného zamestnávateľa.
Zdroj: nemocnice
Viaceré úväzky lekárov sú otázkou dlhší čas. Od začiatku roka ich musí schvaľovať vedenie nemocnice.
„Paralelné úväzky nevnímame ako pozitívny trend,“ hovorí najväčšia Univerzitná nemocnica v Bratislave. Aj tak ich zväčša schvaľuje, podobne ako iné nemocnice.
O viac úväzkov sa zaujímajú najmä odborníci na vnútorné lekárstvo či kardiológiu.
Vyšší počet úväzkov majú najmä lekári vo veľkých fakultných či univerzitných nemocniciach, ktoré sú pod kontrolou ministerstva zdravotníctva. Úväzok v nich aj v ambulanciách má podľa údajov nemocníc desatina lekárov, niekde aj viac. Menšie regionálne nemocnice majú takýchto lekárov menej.
Niektorí lekári majú aj viac povolení, aby mohli pracovať aj inde ako v nemocnici. „Tri a viac súhlasov majú štyria lekári,“ hovorí Fakultná nemocnica v Trenčíne.
V prešovskej fakultnej nemocnici má aj inú prácu 13 percent lekárov a tri percentá sestier. Zväčša si lekári a sestry úväzky v nemocnici neznížia, ale v inej práci majú úväzok navyše. Inštitút INEKO v minulosti zverejnil, že jeden lekár mal tak tri celé úväzky.
Menej kvalitná práca
A prečo nie je dobré, ak lekár robí vo svojej ambulancii aj v nemocnici? „Ak má jeden lekár viac plných úväzkov, je pravdepodobné, že nemôže z kapacitných dôvodov robiť všetky práce plnohodnotne a kvalitne,“ odpovedá analytik INEKO Dušan Zachar.
Pri takýchto lekároch je vyššie riziko, že tento stav zneužijú, tvrdí. Môže to urobiť napríklad tak, že lekár síce ošetrí pacienta, za ktorého dostane peniaze od poisťovne v nemocnici, ale vykáže ho poisťovni, ako by ho vyšetril vo svojej ambulancii.
Všeobecná zdravotná našla pri kontrole lekára, ktorý vyšetruje na jeden celý úväzok ako internista aj kardiológ. „No reálne vykazuje poisťovni, ako by mal 1,7 úväzku,“ povedal Forai. Tvrdí, že lekár evidoval viacerých pacientov v ten istý deň na vyšetrení u internistu aj u kardiológa.
Ľahšie sa robia podvody
Typ úväzkov a to, kde chce lekár pacientov ošetrovať, si všímajú aj poisťovne, keď sa rozhodujú, či s lekárom podpíšu zmluvu, alebo nie.
„Kontrolujeme, o aký úväzok pri ambulancii ide. Je totiž rozdiel, ak lekár pracuje na čiastočný úväzok v nemocnici a na skrátený úväzok v meste, kde špecialista chýba. Alebo pracuje na plný úväzok v nemocnici a k tomu chce mať ďalší úväzok v ambulancii, ktorá sídli v tejto nemocnici,“ povedala hovorkyňa poisťovne Dôvera Monika Šimunová.
Stali sa totiž aj prípady, keď lekár vykazoval pacienta inde. „V minulosti sme sa stretli s prípadom, keď lekár špecialista robil na úväzok vo fakultnej nemocnici a zároveň mal vlastnú ordináciu. V ordinácii fakultnej nemocnice stanovil poistencom finančne náročnú liečbu, a tú následne realizoval vo svojej ambulancii,“ povedala hovorkyňa zdravotnej poisťovne Union Judita Smatanová.
Šéf lekárskych odborárov Peter Visolajský hovorí, že poisťovne vec dosť nafukujú: „Ak prídu lekárovi na fiktívne výkony, majú ho riešiť.“
Visolajský robí iba v nemocnici, iný úväzok nemá. „Rozhodol som sa venovať len nemocnici, ale vo svete sú delené úväzky bežný trend,“ hovorí. Nevyhne sa mu ani Slovensko, tvrdí.
Z viac úväzkov získa len lekár z nemocnice
Lekári zamestnaní v nemocnici by nemali mať úväzok v súkromnej ambulancii, hovorí šéf Slovenskej lekárskej únie špecialistov Andrej Janco.
Sú delené úväzky problém?
„Kontroly ukázali prípady, že lekári s delenými úväzkami ošetrili pacienta v nemocnici, no vykázali ho poisťovni, ako by sa liečil v súkromnej ambulancii. To nie je v poriadku. Títo ľudia odčerpávajú aj peniaze z balíka na súkromné ambulancie.“
Kto robil kontroly, ktoré spomínate?
„Poisťovne zverejňujú také údaje stále. Zistili napríklad, že mal lekár úväzok 3,0. Ako môže mať niekto taký úväzok? Ministerstvo pritom roky tvrdí, že je veľa špecializovaných ambulancií.“
A nie je?
„Je. Ale preto, že je mnoho ambulancií s lekármi na čiastočné úväzky. Ministerstvo a poisťovne môžu rozhodnúť, s kým zmluvu uzatvoria. Napriek kritike dali poisťovne zmluvy špecialistom, ktorí pracovali v nemocnici a otvorili si ambulanciu na 0,2 úväzka.“
Mali by sa rušiť ambulancie špecialistov?
„Ak by sa mali rušiť, tak skôr tie, ktoré majú lekári s čiastočným úväzkom. Lebo je to veľmi jednostranné: my si nemôžeme prenajať lôžko, kde by sme mohli ošetrovať našich pacientov, ako sa to robí v USA, ale lekár z nemocnice môže ordinovať v súkromnej ambulancii.“