1.Ponuku dostane každý
Dôchodky z druhého piliera by mali vyplácať komerčné životné poisťovne. V praxi to má vyzerať tak, že ak budúci dôchodca príde žiadať o penziu zo Sociálnej poisťovne, tá mu dá informáciu aj o tom, aký získa dôchodok z druhého piliera od jednotlivých poisťovní.
Štátny tajomník ministerstva práce Jozef Burian pred rokom pripustil, že penzie z druhého piliera bude vyplácať aj Sociálna poisťovňa.
To pre prípad, že by sporiteľ nedostal žiadnu ponuku od komerčných poisťovní. Momentálne sa už so Sociálnou poisťovňou pri výplate dôchodkov z druhého piliera nepočíta.
Exminister práce Jozef Mihál to kvituje. Úspory ľudí v druhom pilieri nie sú súčasťou verejného rozpočtu a nemali by ňou byť ani vtedy, keď sa z nich už vypláca dôchodok.
2.Zdravie dôchodok neovplyvní
Pri výpočte dôchodku sa bude brať do úvahy vek dôchodcu a nasporená suma. Teda nie jeho zdravotný stav ako je to pri klasických životných poistkách.
„Ak má niekto nasporenú rovnakú sumu a má rovnaký vek, nemôže mu vyjsť od tej istej poisťovne iný dôchodok,“ hovorí Ján Šebo z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.
Dôchodca s horším zdravotným stavom tak nemôže mať vyššiu penziu ako zdravý dôchodca.
Môže sa stať, že niektorý sporiteľ bude mať nasporených menej ako päťtisíc eur a poisťovne mu nevyrátajú doživotný dôchodok.
Dôchodková správcovská spoločnosť mu potom nasporenú sumu postupne vyplatí, ale negarantuje mu dávky do konca života.
3.Rovnaká alebo postupne rastúca penzia
Sporitelia by mali dostať na výber, či chcú dostávať po celý čas dôchodok z druhého piliera v rovnakej výške, alebo sú ochotní mať najprv nižší dôchodok, ktorý sa bude každý rok zvyšovať o rovnaké percento.
Zatiaľ sa uvažuje o tom, že by sa dôchodok pri takejto možnosti každý rok zvyšoval o infláciu.
Zobral by sa pritom očakávaný rast cien na Slovensku podľa Európskej centrálnej banky v roku, keď sporiteľ začne prvýkrát poberať dôchodok.
4.Pribudnú podiely na ziskoch
Aj dôchodcovia v druhom pilieri by mali dostávať niečo ako vianočný dôchodok. Životná poisťovňa bude totiž ich úspory, z ktorých bude vyplácať penziu, po celý čas zhodnocovať.
To, čo zarobí navyše, im vyplatí zrejme jednorazovo k dôchodku. Ide o takzvané podiely na prebytkoch. Poisťovňa zrejme neprerozdelí všetko, niečo si nechá – hovorí sa o 20 až 40 percentách.
„Nemalo by sa stať, že by v niektorom roku bol výnos záporný. Pravidlá investovania budú nastavené konzervatívne,“ hovorí ekonóm SAV Vladimír Baláž.
5.Pozostalostné nebudú automaticky
Budúci dôchodcovia by mali dostať na výber, či chcú, aby sa v prípade ich úmrtia vyplácal pozostalým vdovský, vdovecký prípadne sirotský dôchodok. Uvažuje sa, že by sa vyplácal dva roky, no môže to byť inak.
Ak by si takú možnosť penzisti vybrali, poisťovňa by pozostalostné dôchodky nevyplácala zo svojich peňazí, ale vyrátala by im o niečo nižšie bežné dôchodky.
Zo strany poisťovní zaznel aj argument, že by pozostalostné dôchodky z druhého piliera nemali byť, lebo to pre ne znamená administratívne náklady navyše.
6.Garancie nebudú
Nepočíta sa s tým, že by sa vytvoril garančný fond pre prípad, že by niektorá poisťovňa skrachovala a prestala vyplácať dôchodky.
Takýto fond by na jednej strane znížil dôchodky z druhého piliera, lebo by sa musel z nejakých peňazí napĺňať. No dôchodcovia by mali istotu, že sa im v prípade takéhoto scenára vyplatí z garančného fondu penzia.
Poisťovne hovoria, že svoju solventnosť musia pravidelne preukazovať Národnej banke Slovenska.