Firma, kde pôsobil aj Pavol Paška, mala svojho človeka aj u svojho veľkého štátneho odberateľa. Po kritike sa stiahol. Zdroj: Centrálny register zmlúv
BRATISLAVA. Ako môžete kontrolovať, či firma míňa správne, keď nakupuje od inej firmy, kde tiež sedíte v dozornej rade? pýtal sa vo štvrtok na prípad Róberta Riga z veľkej štátnej akciovky poslanec Daniel Lipšic (Nova).
Róbert Rigo sedel v dozornej rade Stredoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb. Zároveň sedel v dozornej rade firmy, ktorá vlastnila dodávateľa kardioústavu.
Po zverejnení spojenia s dodávateľskou firmou Medical Group, v ktorej v minulosti sedel aj dnešný predseda parlamentu Pavol Paška (Smer), požiadal ministerstvo, aby mohol z ústavu odísť.
„Róbert Rigo sa domnieva, že jeho meno je účelovo spájané s politickým bojom a nekalými praktikami,“ povedala ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská.
Kým sa dané veci nedoriešia, Rigo požiadal ministerku zdravotníctva o uvoľnenie z funkcie v dozornej rade.
Paška sa od firmy dištancuje: „Predseda Národnej rady nemá žiadny vzťah k uvedenej firme,“ povedal jeho hovorca Pavel Chovanec.
Na oboch stranách
Medical Group
Zmluvy uzatvorené od začiatku októbra. Celkovo ide o desiatku nových zmlúv či dodatkov.
Všeobecná zdravotná poisťovňa: dve zmluvy na lieky za vyše osem miliónov eur. Tri dodatky k rámcovým zmluvám, kde sa nedá zistiť suma.
Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb: nákup kardiostimulátorov za najviac pol milióna eur.
Fakultná nemocnica Prešov: päť zmlúv na lieky za 13-tisíc.
Kardiologický ústav je akciová spoločnosť, ktorú vlastní ministerstvo zdravotníctva. To nominovalo Riga do dozornej rady.
V tom čase ešte sedel v dozornej rade dodávateľskej firmy Medical Group, ktorú v minulosti viedol Paška.
Z orgánov Medical Group po vymenovaní do štátnej firmy odišiel, no ďalej pôsobí vo firme, ktorá Medical Group vlastní.
Akcionárom Medical Group je v Prahe registrovaná spoločnosť Medical Group Europe a jej jediným akcionárom je banskobystrická akciovka RK2.
Majitelia nie sú známi, no v dozornej rade ich zastupuje práve Róbert Rigo.
Možnosť, že by sa tak Rigo dostal do konfliktu záujmov, nie je len teoretická. Štátny kardioústav nakupuje od Medical Group.
S firmou podpísal rámcovú zmluvu na nákup prístrojov, ak by kúpili všetky, zaplatil by ústav zhruba pol milióna eur.
Kardioústav patrí medzi desať inštitúcií, ktoré na Slovensku najviac nakupujú.
„Ide tu o jasný konflikt záujmov,“ hovorí Dušan Zachar, analytik INEKO.
Konflikt vidí aj Transparency International Slovensko: „Ako člen dozornej rady nemocnice má za úlohu dohliadať na jej hospodárenie, no zároveň je v jeho záujme čo najvyšší zisk firmy,“ povedala Zuzana Dančíková.
Ministerstvo: Je to o. k.
Ministerstvo Riga obhajuje. „Pán Rigo nie je v konflikte záujmov, keďže požiadal pred vymenovaním do dozornej rady ústavu o uvoľnenie z postu v dozornej rade Medical Group Slovensko,“ povedala Čižmáriková.
Jeho pôsobenie vo firme, ktorá Medical Group vlastní, nie je podľa ministerstva v konflikte záujmov.
Jeho pôsobenie obhajuje aj zmluvami, ktoré „sú verejné, dostupné na internete a ktokoľvek si môže preveriť, že zmluvy sú v súlade so zákonom a pre ústav výhodné“.
Kardiologický ústav na otázky neodpovedal. S Rigom sa redakcii SME nepodarilo spojiť.