BRATISLAVA. Najbohatší Čech Petr Kellner zatiaľ podnikal najmä vo finančníctve či v energetike. V telekomunikačnom biznise bude nováčikom.
Neodstrašila ho ani skúsenosť konkurenčnej investičnej skupiny Penta, ktorá predvlani vycúvala z mobilného operátora U:fon.
Aj keď sa jeho skupina mohla nechať zlákať ziskami, ktoré sú na Slovensku a v Česku stále nadpriemerné, hoci inde padajú, ponúkajú sa aj iné možné vysvetlenia, prečo má PPF o O2 u nás záujem.
Väčší vplyv v Ázii
Keď PPF prevezme českú a našu pobočku O2, môže ju neskôr predať investorom z Ázie, kde už podniká. Vďaka tomu by sa tam mohol vplyv PPF výrazne posilniť.
Firmy z Ázie by mohli mať o kúpu záujem, vraví analytička spoločnosti Gartner Gyanee Dewnarainová, ktorá sa špecializuje na obchodné stratégie operátorov. Niektorí ázijskí operátori už investujú v Európe a ďalší by mohli nasledovať.
„Ak má trh špecifické vlastnosti, ako je jazyk, kultúra, mediálny priestor, čo je prípad Česka a Slovenska, ázijskí operátori sú schopní veľmi rýchlo prispôsobiť týmto špecifikám produkty,“ povedala Dewnarainová pre SME.
Do ruských rúk nepôjde?
Málo pravdepodobný je podľa nej druhý scenár, že by PPF neskôr Telefónicu predala do ruských rúk, ktoré môžu mať záujem o telekomunikačného operátora u nás a v Česku z geopolitických dôvodov.
V Rusku má PPF už aktivity, vlastní tam sieť elektropredajní Eldorado či pätinu akcií v zlatých baniach Polymetal. Analytička si myslí, že PPF skôr uprednostní posilnenie vplyvu na ázijských trhoch.