Už o tri roky by mala v hlavnom meste Slovenska fungovať nová nemocnica. Prevádzkovať by ju mal súkromný investor. Má stáť 250 miliónov eur.Veľkú nemocnicu by stavali Penta aj Kmotrík
BRATISLAVA. Veľká moderná nemocnica pre najťažších pacientov s vyše 700 lôžkami, pripravená na 40-tisíc hospitalizácií ročne.
Takáto je predstava ministerstva zdravotníctva o novej nemocnici, ktorá má vyrásť v bratislavskej časti Patrónka a mala by nahradiť súčasnú Univerzitnú nemocnicu.
Fungovať by mala o tri roky.
Peniaze zoženie investor
Vizitka
Univerzitná nemocnica Bratislava
Patria pod ňu nemocnice: v Ružinove, Petržalke, Starom Meste, Podunajských Biskupiciach, na Kramároch.
Má 2600 lôžok, ročne 90 000 hospitalizácií.
V roku 2012 mala 6021 zamestnancov, z toho 1107 lekárov a 2373 sestier.
Vlani mala výnosy 145,28 mil. eur, náklady 197,49 mil., vykázala stratu 52,34 mil. eur.
Predbežná predstava ministerstva hovorí, že investor by mal štátu postaviť nemocnicu za zhruba 250 miliónov eur.
Tie by sa mu mali vrátiť najmä z verejného zdravotného poistenia vďaka dlhodobému kontraktu, ktorým by fakticky nahradil časť terajšej štátnej Univerzitnej nemocnice. Napríklad po dvadsiatich rokoch prevádzky by sa nová nemocnica stala úplne majetkom štátu.
Ani dovtedy by však štát nemal byť bezbranný, okrem bežných kontrolných mechanizmov by mohol mať napríklad ľudí vo vedení firmy. A ak by investor neprevádzkoval nemocnicu tak, ako má, mohol by štát pri dobre vypracovanej zmluve aj odstúpiť od dlhodobého záväzku posielať mu pacientov aj peniaze z poisťovní.
„Nie je to úplne normálna privatizácia, ale nejaký druh privatizácie to je,“ hovorí analytik HPI Tomáš Szalay. Nápad neodsudzuje. Ak štát nemá na investície do zdravotníctva, nemal by podľa neho brániť vstupu súkromného kapitálu.
Podobne fungujú aj župné nemocnice, ktoré prešli pod skupiny Penta či Agel. Formálne ich vlastní župa, ale prevádzkuje ich súkromník.
Ministerstvo slovo privatizácia nepripúšťa. „Formu spolupráce medzi verejným a súkromným sektorom, ktorý bol prezentovaný, nepovažujeme za privatizáciu,“ hovorí riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky ministerstva Ivan Poprocký. Pripomína, že takto fungujú aj viaceré nemocnice v západnej Európe. „Hľadáme model, ktorý najlepšie splní očakávania verejného sektora,“ dodáva.
V každom prípade ide len o jednu z možností, konečná vzíde z analýzy, ktorú má urobiť externý poradca za 900-tisíc eur. Kto ním bude, rozhodne sa v súťaži, ktorú štát vypísal v pondelok.
Poradca by mal povedať aj to, ktoré budovy terajšej nemocnice by sa mali zrušiť a čo s nimi. Najčastejšie sa spomínajú nemocnice v Starom Meste a na Kramároch. Tie sa už začínajú rozpadávať, celkovo dáva Univerzitná nemocnica už teraz na havarijné opravy ročne tri milióny eur. „Nová nemocnica by bola východiskom z tejto situácie,“ hovorí aj oficiálne stanovisko nemocnice.
Štát pripúšťa aj možnosť, že po analýze sa pre partnerstvo so súkromným investorom nerozhodne a najväčšia nemocnica ostane štátna.
Zmluvy bude mať isté
Nová nemocnica by mala byť zaradená v takzvanej minimálnej sieti. Zdravotné poisťovne by tak s ňou museli mať zmluvy.
Súkromnej firme, ktorá nemocnicu postaví, by sa investícia mala vrátiť zo zisku, hovorí Poprocký. Mala by byť o tretinu efektívnejšia ako napríklad nemocnice v Nitre, Banskej Bystrici a Košiciach. Znamená to, že s rovnakým počtom ľudí by mala vedieť urobiť o tretinu viac výkonov.
Ak by nemocnica stála 250 miliónov, ako predpokladá ministerstvo, pri dvadsaťročnej návratnosti by musela len na splatenie budovy vyrobiť každý rok približne dvanásť miliónov eur. Na porovnanie to je veľkosť minuloročného zisku zdravotnej poisťovne Union.
Oproti terajšej 50-miliónovej ročnej strate štátnej nemocnice by sa tak hospodárenie novej muselo zlepšiť dokopy o minimálne 60 miliónov eur.
Analytik INEKO Dušan Zachar preto upozorňuje na riziko vyšších cien od štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne. „Garantovanie príjmov jednej nemocnice na základe dlhodobých kontraktov so Všeobecnou ide proti cieľom posilňovať súťaž medzi poskytovateľmi a poisťovňami a zvyšovať ich kvalitu a efektívnosť,“ hovorí Zachar.
Vítame odvahu Smeru, hoci – ako hovoria pochybovači – privatizácia nie je všeliek, myslí si Konštantín Čikovský
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz