O2 má na Slovensku 1,5 milióna zákazníkov. Zmenu majiteľa by zatiaľ nemali pocítiť.
BRATISLAVA. Španielsky koncern Telefónica predáva pobočky v Česku a na Slovensku investičnej skupine PPF, jej väčšinovým majiteľom je český miliardár Petr Kellner.
Agentúra Bloomberg napísala, že s prípravou obchodu už finišujú a oznámiť by ho mali na budúci mesiac.
Zaplatia na splátky
Telefónica O2
Vizitka
- Španielsky telekomunikačný koncern, v celosvetovom rebríčku je piatym najväčším operátorom,
- pobočky má okrem Európy aj v Severnej a Južnej Amerike a tiež v Ázii, zamestnáva 286-tisíc ľudí,
- predvlani dosiahol tržby 63 miliárd dolárov a zisk šesť miliárd dolárov,
- do Česka vstúpil v roku 2005, keď sprivatizoval 51 percent akcií v Českom Telecome za 82,6 miliardy českých korún, neskôr dokúpila cez burzu ďalších 18 percent akcií za 26,8 miliardy korún,
- na Slovensku začala Telefónica podnikať v roku 2006 na „zelenej lúke,“ za licenciu na mobilnú siete 2G (GSM), 3G a čiastočne 4G zaplatila 5 miliónov eur,
- za prvý polrok 2013 mala u nás tržby 102 miliónov eur, čo je o desatinu viac oproti rovnakému obdobiu minulého roka,
- je u nás v prevádzkovom zisku, do celkovej straty firmu ťahajú odpisy vysielačov a technológií pre mobilné siete.
Informáciu potvrdili denníku SME dva zdroje z nášho telekomunikačného sektora. „Tento obchod je takmer istý, oznámený by mal byť v druhej polovici novembra,“ povedal jeden z nich.
Madridská centrála koncernu Telefónica ani investičná PPF informácie o uzavretí obchodu nechceli komentovať. Španieli rokovania s PPF potvrdili ešte pred dvoma týždňami.
Česká Telefónica, ktorá zahŕňa aj slovenskú pobočku, má trhovú hodnotu asi štyri miliardy eur. Agentúra Bloomberg napísala, že PPF by napokon nemala hradiť cenu podľa burzy, ale za kúpu O2 zaplatí v splátkach podľa podnikateľských výsledkov.
Španielska Telefónica českú a slovenskú pobočku predáva, aby mala na splácanie dlhov. Od investorov má totiž požičaných 50 miliárd eur a je najzadlženejším operátorom v Európe.
Zo začiatku bez zmien
Na Slovensku má Telefónica 1,5 milióna zákazníkov, no pre nich sa zatiaľ nič nemení.
Operátor investuje do vlastnej siete, do konca roka chce pokryť vlastnou 3G sieťou najmenej 60 nových lokalít. Prihlásil sa aj do aukcie licencií pre novú mobilnú sieť štvrtej generácie, ktorá sa hodí na poskytovanie rýchleho internetového pripojenia.
Zásadné zmeny nemusia prísť ani v prvých mesiacoch po zmene majiteľa.
Keď totiž preberajú biznis mobilných operátorov investičné skupiny, majú tendenciu nechať si doterajší manažment, hovorí analytička spoločnosti Gartner Gyanee Dewnarainová. „Nedajú sa očakávať žiadne drastické zmeny,“ vraví.
Šéf konzultančnej firmy Accenture Peter Škodný očakáva, že s takým investorom, ako je PPF, by mohla prísť aj vyššia nápaditosť, než má skúsený hráč v telekomunikačnom sektore.
„Rozhodovací proces v investičnej skupine je obvykle oveľa rýchlejší,“ vraví Škodný.
Dnes musia manažéri v O2 mnohé veci schvaľovať v madridskej centrále. S investičnou skupinou by mohlo byť rozhodovanie pružnejšie.
Škodný neočakáva, že by na momentálnej situácii okolo predaja O2 získali jej konkurenti. „Jedine pri mimoriadne vydarenej marketingovej komunikácii, v opačnom prípade očakávam skôr ich straty,“ myslí si Škodný.
Kto je nový majiteľ?
Keď Telefónica uzavrie obchod s PPF, novým majiteľom tretieho mobilného operátora sa stane Petr Kellner.
Je to najbohatší Čech, magazín Forbes odhadol vlani jeho majetok na 10,4 miliardy dolárov. V rebríčku svetových miliardárov sa umiestnil na 106. mieste.
Kellner je väčšinovým majiteľom skupiny PPF, ktorá podniká vo finančníctve, energetike, ťažobnom priemysle alebo v maloobchode. Patrí mu pôžičková firma Home Credit či poisťovňa Generali.
Spolu so skupinou J&T a podnikateľom Danielom Křetínskym nedávno kúpili aj podiel a manažérske práva v Slovenskom plynárenskom priemysle.